ME we wspinaczce: Marcin Dzieński wspiął się po medal. Srebro Polaka

2022-08-15, 17:09

W półfinale Marcin Dzieński (z prawej) pokonał Hiszpana Erica Noyę Cardonę . Foto: Forum/Reuters/WOLFGANG RATTAY

Marcin Dzieński wywalczył w Monachium srebrny medal mistrzostw Europy we wspinaczce na czas. Chwilę wcześniej całe podium w rywalizacji kobiet w tej konkurencji zajęły reprezentantki Polski.

Aleksandra Mirosław, Aleksandra Kałucka oraz Natalia Kałucka zajęły całe podium we wspinaczce sportowej na czas podczas ME w Monachium. Nie były to jednak jedyne medale Biało-Czerwonych w tej konkurencji.

Po srebro w rywalizacji mężczyzn sięgnął bowiem Marcin Dzieński. Polak rozpoczął od piątego miejsca w eliminacjach. 29-latek, który w przeszłości zdobywał złote medale mistrzostw świata i Europy, nawiązał do swoich najlepszych występów.

Dzieński pokonywał, kolejno, Ukraińca Konstantyna Pawlenkę, słynnego Francuza Basse Mawema oraz aktualnego wicemistrza świata Hiszpana Erica Noyę Cardonę. Tego ostatniego Marcin Dzieński wyprzedził w półfinale, dzięki czemu zapewnił sobie medal mistrzostw Europy.

W finale reprezentant Polski zmierzył się z Ukraińcem Danyiłem Bołdyrewem, aktualnym mistrzem świata i obrońcą tytułu. Faworyt zwyciężył, choć zaważył o tym głównie błąd Dzieńskiego w połowie trasy.

Srebrny medal i tak jest jednak dużym sukcesem Polaka, który poprzednio na podium mistrzostw Europy stanął w 2017 roku.

Wyniki:

1. Danyił Bołdyrew (Ukraina)
2. Marcin Dzieński (Polska)
3. Gillaume Moro (Francja)

>>> Sprawdź informacje o wszystkich dyscyplinach Mistrzostw Europejskich Monachium 2022