Liga Konferencji: Polska z awansem w rankingu UEFA. Lech może jeszcze poprawić lokatę

2022-09-16, 09:02

Lech Poznań pokonał Austrię Wiedeń, co zapewniło awans Polski w rankingu UEFA. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Lech Poznań w efektownym stylu pokonał Austrię Wiedeń w spotkaniu fazy grupowej Ligi Konferencji. Wygrana oznacza, że Polska awansowała w rankingu UEFA na 27. miejsce, wyprzedzając Słowację. W przypadku kolejnych zwycięstw lokata może się jeszcze poprawić.

Efektowna wygrana w Poznaniu

Piłkarze Lecha Poznań są jedynym zespołem z Polski, który zakwalifikował się do fazy grupowej europejskich pucharów. "Kolejorz" trafił do Ligi Konferencji, gdzie w grupie C za rywali ma Villarreal CF, Austrię Wiedeń i Hapoel Beer-Szewa

Podopieczni Johna van den Broma rywalizację rozpoczęli przed tygodniem, od porażki na wyjeździe z faworyzowanym Villarrealem 3:4. Lechici pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie, jednak potrzebują punktów, by awansować do kolejnej fazy rozgrywek.

W meczu przy Bułgarskiej nie brakowało emocji. W 27. minucie wynik otworzył Ishak, ale po chwili goście doprowadzili do wyrównania, a jeszcze przed przerwą stanęli przed kolejną szansą na gola, jednak dobrą interwencją przy rzucie karnym popisał się Filip Bednarek.

Druga połowa należała już do "Kolejorza", który dzięki trafieniu Skórasia i dubletowi Velde przypieczętował zwycięstwo. Trener John van den Brom mówił po meczu, że jego podopieczni pokazali mentalność zwycięzcy.

Nie tylko 3 punkty. Awans Polski w rankingu UEFA

Komplet punktów nie tylko zbliżył Lecha do awansu z grupy, ale pozwolił także na awans Polski w rankingu UEFA. Dzięki zwycięstwu Polacy awansowali w rankingu UEFA na 27. miejsce, wyprzedzając Słowaków.

Słowacy także mają swojego przedstawiciela w Lidze Konferencji - jest nim Slovan Bratysława.

Jeśli "Kolejorz" zacznie wygrywać kolejne mecze, realne wydaje się dogonienie 26. Rumunii, która także ma jedną drużynę w LKE - CFR Cluj, które do tej pory zdobyło zaledwie jeden punkt w dwóch meczach.

Spotkania tej fazy rozgrywek zostaną rozegrane od 8 września do 3 listopada. W poprzednim premierowym sezonie LK triumfowała AS Roma, która pokonała w finale Feyenoord 1:0.

Finał drugiej edycji Ligi Konferencji odbędzie się na Stadionie Sinobo w Pradze.