MŚ siatkarek: Polska - Korea Południowa. Rywalki rozbite w Gdańsku! Polki z awansem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 22:05
Reprezentacja Polski pokonała w Ergo Arenie Koreę Południową 3:0 (25:17, 25:18, 25:16) w swoim trzecim meczu grupy B na MŚ siatkarek i zapewniła sobie awans do drugiej rundy turnieju. Dzień wcześniej Biało-Czerwone pewnie ograły Tajlandki 3:0.
Siatkarki reprezentacji Polski cieszą się podczas meczu grupy B mistrzostw świata z Koreą Płd.Foto: PAP/Adam Warżawa

Na inaugurację MŚ siatkarek w meczu grupy B Polki pokonały w holenderskim Arnhem Chorwatki 3:1. Teraz podopieczne Stefano Lavariniego w ciągu pięciu dni rozegrają aż cztery spotkania. W pierwszym spotkaniu w Gdańsku Biało-Czerwone pewnie pokonały Tajlandki 3:0

Koreanki na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio zajęły czwarte miejsce, ale na MŚ nie idzie im już tak dobrze. W dwóch pierwszych spotkaniach zanotowały porażki w stosunku 0:3 z Dominikaną i Turcją.

Polska - Korea Południowa. Pewna wygrana Biało-Czerwonych w Gdańsku i awans do II rundy

Spotkanie miało dość podobny przebieg do wtorkowego meczu z Tajlandią. Polki wygrały pewnie i - co ciekawe - straciły dokładnie tyle samo punktów - 51. Długo jednak nie mogły złapać właściwego rytmu, słabo zagrywały (kilka serwisów popsuły) i rywalki poczuły się pewniej. Azjatki grały szybko i umiejętnie omijały blok biało-czerwonych.

Animusz Koreanek wyczerpał się mniej więcej w połowie pierwszego seta, przy ich prowadzeniu 16:15. Wtedy w polu zagrywki pojawiła się Joanna Wołosz i precyzyjnymi serwisami zmusiła przeciwniczki do błędów. Trener Korei Cesar Hernandez szybko poprosił o przerwę, ale polski zespół już zdążył rozkręcić się na dobre. Dobrze zaczął funkcjonować blok, w ataku nie myliły się Olivia Różański i Magdalena Stysiak. Końcówkę podopieczne trenera Stefano Lavariniego wygrały... 10:1.

W drugiej partii ekipa gospodarzy nie potrzebowała już tyle czasu, żeby wypracować przewagę. Przy prowadzeniu 16:10 trener Lavarini dokonał podwójnej zmiany – na parkiet weszły Katarzyna Wenerska i Monika Gałkowska, ale w tym momencie gra Biało-Czerwonych trochę się zacięła. Przestój trwał kilka minut, ale później Polki znów dominowały, a po ofiarnej obronie Wołosz Zuzanna Górecka zakończyła seta.

Dość podobnie wyglądała ostatnia partia. Azjatki za wszelką cenę chciały przedłużyć spotkanie i przypomnieć się z dobrej strony swojemu niedawnemu szkoleniowcowi, gdyż Włoch, zanim objął polską reprezentację, przez trzy lata pracował w Korei. Walka punkt za punkt trwała do stanu 12:12. Polkom wystarczyło kilka udanych akcji w wykonaniu Zuzanny Góreckiej i Kamili Witkowskiej, by odskoczyć na bezpieczny dystans. Hernandez poprosił o dwie przerwy, lecz nie przyniosło to efektu. Mecz zakończyła po kombinacyjnej i efektownej akcji Monika Fedusio.

MŚ siatkarek. Kiedy i o której mecz Polska - Dominikana?

W innych spotkaniach grupy B Chorwacja uległa Tajlandii (0:3), a Dominikana przegrała z Turcją (2:3). Po wygranej z Koreą Płd. Polki pozostają jedyną niepokonaną drużyną w grupie.

00:24 Stenzel.mp3 Polska - Korea Południowa. Z dobrej strony pokazała się libero, Maria Stenzel, która podkreśla, że Polki nie pozwoliły Koreankom na zbyt wiele (IAR)

Kolejnym rywalem Polek będzie Dominikana. Początek meczu w Gdańsku w czwartek o godz. 20.30.

Cztery najlepsze reprezentacje z każdej grupy awansują do kolejnej fazy grupowej. Na tym etapie zostaną zaliczone wyniki między zainteresowanymi drużynami. Po dwóch rundach grupowych nastąpi faza pucharowa - od ćwierćfinałów.

19. edycja MŚ siatkarek odbędzie się w dniach 23 września - 15 października. Podczas turnieju zostanie rozegranych 100 meczów. Polskimi miastami gospodarzami są: Gdańsk, Łódź i Gliwice.

00:21 Górecka.mp3 MŚ siatkarek. Przyjmująca Zuzanna Górecka przyznaje, że Koreanki zagrały przeciwko Polkom dużo lepiej niż w dotychczasowych meczach mundialu (IAR)

POLSKA - KOREA POŁUDNIOWA 3:0 (25:17, 25:18, 25:16)

Polska: Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Agnieszka Korneluk, Kamila Witkowska, Zuzanna Górecka, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) – Weronika Szlagowska, Monika Gałkowska, Katarzyna Wenerska, Monika Fedusio

Korea Płd.: Hye Seon Yeum, Seonww Lee, Sooji Han, Juah Lee, Jeongah Park, Minkyoung Hwang – Yeonyeon Kim (libero) – Seungju, Seo Yeun Yoo, Kim Ha Kyung

Zapis relacji LIVE:

22:01

22.00 - Dziękujemy za dzisiejszą relację! Zapraszamy już na jutro i mecz z Dominikaną. Start o 20.30!

Relacja na PolskieRadio24.pl.

Zdjęcie

21:57

3. SET

25:16 - Wygrywamy trzeci mecz na MŚ! Koreanki rozbite 3:0!

21:55

3. SET

24:15 - Pierwsza piłka meczowa w Ergo Arenie!

21:55

3. SET

23:15 - Agnieszka Korneluk i dwie piłki od meczu!

3. SET

20:14 - Dwudziesty punkt! Kamila Witkowska skutecznie w bloku.

21:53

3. SET

19:14 - Koreanki w aut.

21:52

3. SET

18:14 - Olivia Różański kończy naszą kontrę. Coraz bliżej wygranej Polek.

21:51

3. SET

17:14 - Długa wymiana zakończona punktem Koreanek - Hwang Minkyoung.

3. SET

15:12 - Kamila Witkowska i trwa seria punktowa Polek.

21:48

3. SET

14:12 - Cesar Hernandez poprosił o czas.

21:48

3. SET

14:12 - Górecka po raz trzeci z rzędu!

21:47

3. SET

13:12 - Trzeci wygrany z rzędu punkt Polek. Po raz drugi skutecznie Zuzanna Górecka.

21:46

3. SET

11:12 - Udało się! Olivia Różański pewnie w boisko.

3. SET

10:10 - Obie drużyny z dziesięcioma punktami. Dla nas punktuje Stysiak.

21:42

3. SET

8:8 - Punkt za punkt, podobnie jak w pierwszym secie.

21:41

3. SET

7:7 - Kim Yeongyeon popsuła zagrywkę, ale później błąd koleżanki naprawiła Hwang Minkyoung.

21:40

3. SET

6:6 - Dwa punkty z rzędu dla rywalek, kończy Hwang Minkyoung.

21:38

3. SET

5:4 - Stysiak zepsuła swój serwis...

21:38

3. SET

5:3 - Po dobrej passie Koreanek, Górecka zwiększa prowadzenie Polek.

21:35

3. SET

1:1 - Szybka odpowiedź Agnieszki Korneluk.

21:35

3. SET

0:1 - Jeongah Park i Koreanki zaczynają od prowadzenia.

21:33

19 lat temu podopieczne Andrzeja Niemczyka zdobyły złoto mistrzostw Europy. W finale "Złotka" pokonały Turczynki 3:0. Dwa lata później Polki powtórzyły sukces, tym razem w finale ogrywając Włoszki. Na parkiecie Ergo Areny trwa krótka ceremonia z udziałem "Złotek" i prezesa PZPS-u Sebastiana Świderskiego.

21:29

2. SET

25:18 - Koniec! Prowadzimy w całym meczu 2:0. Zuzanna Górecka zamyka drugiego seta!

21:29

2. SET

24:18 - Mamy piłkę setową po błędzie Koreanek!

21:27

2. SET

23:17 - Agnieszka Korneluk zamyka naszą kontrę. Dwie piłki od seta.

21:27

2. SET

22:17 - Olivia Różański z drugiej linii!

21:26

2. SET

21:17 - Magdalena Stysiak bardzo dobrze w ataku.

21:25

2. SET

20:16 - Mamy dwudziesty punkt. Coraz bliżej końca tego seta i prowadzenia w całym meczu 2:0.

21:24

2. SET

19:15 - Autowy atak przyjezdnych.

21:24

2. SET

18:15 - W końcu przerywamy ofensywę rywalek. Olivia Różański punktuje.

21:23

2. SET

17:15 - Lee Seonwoo as serwisowy i topnieje przewaga Polek... To już szósty punkt z rzędu dla Koreanek.

21:21

2. SET

17:14 - Kolejny punkt dla rywalek. Tym razem Jeongah Park. O czas poprosił Stefano Lavarini.

21:21

2. SET

17:13 - Lee Juah i czwarty punkt z rzędu dla Koreanek.

21:19

2. SET

17:11 - Han Sooji zdobywa punkt dla drużyny gości.

21:18

2. SET

16:10 - Magdalena Stysiak z prawego skrzydła. Mamy już sześć punktów przewagi w tej partii.

21:18

2.SET

15:10 - Koreanki dopiero z dziesiątym punktem. Dobry atak Lee Seonwoo.

21:16

2. SET

14:9 - Hwang Minkyoung i Polki odskakują rywalkom. Trener Cesar Hernandez prosi o czas.

21:15

2. SET

12:9 - Polki idą za ciosem. Seonwoo Lee zatrzymana. O czas prosi trener Koreanek.

21:14

2. SET

11:9 - Zuzanna Górecka daje punkt. Ładna akcja Biało-Czerwonych.

21:13

2. SET

10:9 - Stysiak daje dziesiąty punkt.

21:13

2. SET

9:9 - Znów remis. Magdalena Stysiak w aut.

21:11

2. SET

8:6 - Agnieszka Korneluk i dwa punkty przewagi.

2. SET

3:3 - Górecka najpierw dobry atak, później jednak w aut.

21:07

2. SET

2:1 - Stysiak dobrze w bloku i prowadzimy.

21:05

2. SET

0:1 - Olivia Różański w aut.

21:01

1. SET

25:17 - Wygrywamy pierwszego seta. Magdalena Stysiak skutecznie w bloku!

21:00

1. SET

24:17 - Pierwsza piłka setowa dla Polek!

21:00

1. SET

23:17 - Błąd serwisowy Han Sooji.

20:59

1. SET

22:16 - Agnieszka Korneluk i jesteśmy coraz bliżej wygranej w tej partii.

1. SET

20:16 - Różański i jesteśmy coraz bliżej wygranej w pierwszym secie.

20:57

1. SET

19:16 - Błąd rywalek pod siatką.

20:57

1. SET

18:16 - Trener Korei Płd. Cesar Hernandez poprosił o czas.

20:56

1. SET

18:16 - Kolejny punkt dzięki Różański!

20:56

1. SET

17:16 - Jesteśmy na prowadzeniu. Magdalena Stysiak bezbłędnie.

20:55

1. SET

15:16 - Azjatki nie dają za wygraną.

20:54

1. SET

15:15 - Dwa punkty z rzędu. Stysiak daje remis.

20:54

1. SET

13:15 - Sooji Han i dwa punkty przewagi Koreanek.

20:53

1. SET

13:14 - Dobre wykończenie Zuzanny Góreckiej.

20:53

1. SET

12:14 - Świetna partia Lee Juah.

20:52

1. SET

12:12 - Długa wymiana zakończona dobrym atakiem Stysiak.

20:51

1. SET

11:12 - Lee Juah ponownie skutecznie.

20:51

1. SET

11:11 - Bez zmian. Punkt za punkt, tym razem Lee Juah.

20:50

1. SET

11:10 - Błąd techniczny. Polki wychodzą na prowadznie.

20:50

1. SET

9:10 - Olivia Różański błąd serwisowy. Dziesiąty punkt dla Koreanek.

20:49

1. SET

8:9 - Joanna Wołosz serwis w aut.

20:48

1. SET

7:8 - Odrabiamy część strat, atak Różański zakończony punktem.

20:47

1. SET

6:8 - Hwang Minkyoung i as serwisowy.

20:47

1. SET

6:7 - Magdalena Stysiak atak autowy. Koreanki prowadzą.

20:46

1. SET

6:6 - Na razie punkt za punkt. Dobry atak Lee Seonwoo.

20:46

1. SET

5:5 - Jednak piłka w boisku i Hwang Minkyoung doprowadza do remisu.

20:44

1. SET

5:4 - Kamila Witkowska skutecznie w bloku.

20:44

1. SET

4:4 - Lee Ju-Ah i mamy remis.

20:43

1. SET

4:3 - Stysiak i kadra ponownie na prowadzeniu.

20:43

1. SET

3:3 - Drugi zepsuty serwis Polek...

20:42

1. SET

3:2 - Magdalena Stysiak po przekątnej i prowadzimy.

20:41

1. SET

1:0 - Pewny początek Polek. Olivia Różański!

20:40

20.41 - Gramy!

20:40

20.40 - Skład Koreanek: Jeongah Park, Seonwoo Lee, Sooji Han, Juah Lee, Hye Seon Yeum, Minkyoung Hwang, Dahye Han (L)

20:38

20.38 - Nasza wyjściowa szóstka:

20:35

20.35 - "Mazurek Dąbrowskiego" w Ergo Arenie! Część oficjalna przed meczem Polska - Korea Płd.

20:34

20.33 - Przed nami "Aegukga", czyli hymn Korei Południowej.

20:25

20.25 - Już za chwilę zaczynamy trzeci mecz Polek na MŚ!

20:16

20.15 - W przypadku ewentualnej wygranej Biało-Czerwone z kompletem punktów zostaną liderkami grupy B. Już tylko kwadrans do meczu w Ergo Arenie!

20:14

20.13 - Warto przypomnieć, że w latach 2019-2021 reprezentację Korei Południowej prowadził... Stefano Lavarini, obecny selekcjoner Polek. Włoch doprowadził Azjatki do półfinału igrzysk olimpijskich w Tokio.

20:11

20.11 - Dzisiaj Polki grają z Koreankami, ale 19 lat temu podopieczne Andrzeja Niemczyka zdobyły złoto mistrzostw Europy. W finale "Złotka" pokonały Turczynki 3:0. Dwa lata później Polki powtórzyły sukces, tym razem w finale ogrywając Włoszki.

20:08

20.08 - Za nami już pierwsze środowe mecze "polskiej grupy". Chorwacja uległ Tajlandii (0:3), a Dominikana przegrała z Turcją (2:3).

14:59

20.05 - Dobry wieczór! Przed nami drugi mecz podopiecznych Stefano Lavariniego w Ergo Arenie podczas tegorocznych MŚ siatkarek. Po pewnej wygranej z Tajlandkami Biało-Czerwone podejmują grupowe outsiderki z Korei Południowej. Zapraszamy do śledzenia relacji na PolskieRadio24.pl.