more_horiz
Wiadomości

MŚ Katar 2022: protest Duńczyków i "żałobne stroje". Jest odpowiedź organizatorów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 14:06
Katarski Najwyższy Komitet odpowiedział na protesty Duńczyków. Tamtejsza federacja zrezygnowała z oficjalnej dystrybucji biletów dla swoich kibiców, a partner techniczny - Hummel - ukrył logotypy na najnowszych trykotach reprezentacji.
Stroje reprezentacji Danii posiadają niemal niewidoczne logotypy
Stroje reprezentacji Danii posiadają niemal niewidoczne logotypyFoto: PAP/EPA/Liselotte Sabroe

Duńczycy protestują. "Kolor żałoby"

Najnowsze trykoty reprezentacji Danii wyróżniają się na tle konkurencji. Logo producenta, federacji, a także kultowe "szewrony" są wyblakłe, niemal niewidoczne. Producent odzieży sportowej wyjaśnił, dlaczego postanowił przygotować taki projekt. 

Ma to związek z łamaniem praw człowieka przez Katar podczas budowy stadionów na tegoroczne mistrzostwa świata. Wcześniej duńska federacja zrezygnowała z oficjalnej dystrybucji biletów dla swoich kibiców.

Partner techniczny Duńczyków podkreślił, że chce być "niewidoczny" na katarskich obiektach. Tegoroczne komplety po części zainspirowane są Euro 1992, kiedy Dania sięgnęła po historyczne złoto, ale główny przekaz odnosi się do teraźniejszości.

"Nie chcemy być widoczni podczas turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi" - czytamy na Instagramie producenta.

Szczególną uwagę przykuwa trzeci komplet strojów, który utrzymany jest w barwach czerni.

"Kolor żałoby. Idealny dla trzeciej koszulki Danii na tegoroczny puchar świata" - czytamy.

Katarczycy odpowiadają. "Kwestionujemy to twierdzenie"

W odpowiedzi na protest Duńczyków, katarski Najwyższy Komitet (SC) wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył doniesieniom o śmierci tysięcy ludzi podczas budowy stadionów.

"Od czasu zdobycia prawa do organizacji Mistrzostw Świata FIFA, SC pracował wraz z rządem Kataru, aby zapewnić, że turniej będzie trwałym dziedzictwem społecznym" - czytamy.

"Kwestionujemy twierdzenie firmy Hummel, że ​​ten turniej kosztował życie tysiące ludzi. Co więcej, z całego serca odrzucamy trywializację naszego prawdziwego zaangażowania w ochronę zdrowia i bezpieczeństwa 30 000 pracowników, którzy zbudowali stadiony mistrzostw świata i inne projekty turniejowe" - przekazano w oświadczeniu.

Zapewniono również, że to samo zaangażowanie obejmuje teraz 150 tysięcy pracowników w różnych usługach turniejowych i 40 tysięcy pracowników w sektorze hotelarskim. Najwyższy Komitet zwrócił się także do DBU (duńskiego ZPN).

"Wzywamy DBU do dokładnego przekazywania wyników ich komunikacji i pracy z SC oraz do zapewnienia, że ​​są one dokładnie przekazywane ich partnerom w Hummel" - napisano.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez hummel Sport (@hummelsport)

TERMINARZ meczów reprezentacji Polski na MŚ Katar 2022:

22 listopada (wtorek): Meksyk – Polska (godz. 17.00 - Ad-Dauha)

26 listopada (sobota): Polska – Arabia Saudyjska (14.00 - Ar-Rajjan)

30 listopada (środa): Polska – Argentyna (20.00 - Ad-Dauha)

Czytaj także:

Losowane MŚ Katar 2022 komentowali dziennikarze PolskieRadio24.pl Paweł Majewski i Bartosz Goluch: 

PolskieRadio24.pl

red/Sky Sports/Instagram

Zobacz także

Zobacz także