more_horiz
Wiadomości

Rajd Katalonii. Kajetanowicz w grze o tytuł w WRC 2. "Trzeba znaleźć dobry flow i taki jest plan"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 15:11
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, wiceliderzy klasyfikacji WRC 2, powalczą w Rajdzie Katalonii o kolejne punkty. Przedostatnia runda rajdowych MŚ (WRC) rozegrana zostanie w dniach 20-23 października i zgromadzi na starcie blisko 70 załóg, w tym aż 33 w kategorii WRC 2.
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wciąż liczą się w grze o tytuł w rajdowych mistrzostwach świata w klasie WRC 2. Przed Orlen Rally Team Rajd Katalonii
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wciąż liczą się w grze o tytuł w rajdowych mistrzostwach świata w klasie WRC 2. Przed Orlen Rally Team Rajd KataloniiFoto: mat. prasowe/Kajto.pl

To będzie niezwykle zacięta końcówka sezonu dla Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka. Reprezentanci Orlen Rally Team są wiceliderami swojej kategorii i mają cały czas otwartą drogę do mistrzostwa. 

Rajd Katalonii. Kajetan Kajetanowicz wciąż w grze o tytuł w WRC 2

Na czele WRC 2 widnieje Andreas Mikkelsen, który wykorzystał już limit siedmiu startów i ma 109 punktów. Kajetanowicz traci do niego 13 oczek i może punktować zarówno w Hiszpanii, jak i kończącej sezon Japonii - podobnie jak trzeci Emil Lindholm (89 pkt). W walce o podium jest jeszcze Yohan Rossel (80 pkt), dla którego Hiszpania będzie ostatnim startem. Francuz nie ma już jednak szans na mistrzostwo, które rozstrzygnie się w norwesko-polsko-fińskiej walce.

- Dopiero wróciliśmy z dalekich antypodów i już wkrótce kolejny start, tym razem Rajd Katalonii. Czasu na przygotowania nie mamy zbyt wiele. Musimy jak najszybciej zregenerować się i dostosować do nowej nawierzchni, czyli bardzo przyczepnych asfaltów. Trzeba znaleźć dobry flow i taki jest plan - powiedział Kajetan Kajetanowicz

"Damy z siebie wszystko"

- Niesamowitego tempa nabiera końcówka tego sezonu. Mam wrażenie, że ledwie wczoraj wróciliśmy z Nowej Zelandii, a już dzisiaj jesteśmy po testach przed Rajdem Katalonii. Za nami dwa intensywne dni poświęcone na szukanie najlepszych ustawień naszej rajdówki. Nie jeździłem po asfalcie prawie pół roku, więc rywalizacja w tym rajdzie będzie na pewno sporym wyzwaniem, ale lubię jeździć nisko ustawionym autem, czuć te wszystkie przeciążenia, prędkość, głębokie cięcia i piach na drodze. Jestem więc pozytywnie nastawiony i wraz z zespołem Orlen Rally Team gotowy na wszystko, nawet na zmieniającą się pogodę, która może tutaj trochę namieszać. Mamy bardzo mocną klasę, w której wystartuje ponad 30 załóg. Przyjechali w zasadzie wszyscy nasi najwięksi rywale. Wiem doskonale, że nie odpuszczą, ale i my, jak zawsze, na każdym oesie damy z siebie wszystko. Bądźcie z nami - zaznaczył trzykrotny rajdowy mistrz Europy. 

Rajd Katalonii - jak wygląda harmonogram?

Rajd Katalonii liczy blisko 300 kilometrów rywalizacji podzielonej na dziewiętnaście odcinków specjalnych. Na czwartek (20.10.2022) zaplanowano mierzący 4,21 km odcinek testowy Coll de la Teixeta. Piątek składa się z czterech dwukrotnie pokonywanych odcinków specjalnych, przedzielonych przerwą serwisową: OS 1/5 Els Omells - Maldà (11,05 km), OS 2/6 Serra de la Llena (11,79 km), OS 3/7 Les Garrrigues Altes (22,64 km) i OS 4/8 Riba-roja (13,89 km).

Drugi etap to łącznie siedem odcinków specjalnych: OS 9/12 Savallà (13,93 km), OS 10/13 Querol - Les Pobles (20,19 km) i najdłuższy w rajdzie OS 11/14 El Montmell (24,17 km). Dzień zakończy krótka i widowiskowa próba Salou (2,15 km).

Finałowym etapem tradycyjnie będzie niedziela, na którą zaplanowano dwa odcinki specjalne w dwóch pętlach: OS 16/18 Pratdip (12,15 km) i OS 17/19 Riudecanyes (15,90 km), który podczas drugiego przejazdu będzie dodatkowo punktowanym Power Stage'm. Zwycięzców poznamy około godziny 13:00.

Wyniki i kalendarz WRC 2022:
20-23 stycznia Rajd Monte Carlo - S. Loeb/M-Sport
24-27 lutego Rajd Szwecji - K. Rovanperä/Toyota
21-24 kwietnia Rajd Chorwacji - K. Rovanperä/Toyota
19-22 maja Rajd Portugalii - K. Rovanperä/Toyota
2-5 czerwca Rajd Włoch/Sardynii - O. Tanak/Hyundai
23-26 czerwca Rajd Kenii - K. Rovanperä/Toyota
14-17 lipca Rajd Estonii - K. Rovanperä/Toyota
4-7 sierpnia Rajd Finlandii - O. Tanak/Hyundai
18-21 sierpnia Rajd Ypres (Belgii) - O. Tanak/Hyundai
8-11 września Rajd Grecji - T. Neuville/Hyundai
29 września - 2 października Rajd Nowej Zelandii - K. Rovanperä/Toyota - mistrz świata
20-23 października Rajd Hiszpanii/Katalonii
10-13 listopada Rajd Japonii

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak ruszają na podbój Rajdu Katalonii. Załoga Orlen Rally Team wciąż liczy się w walce o mistrzostwo świata w klasie WRC 2 Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak ruszają na podbój Rajdu Katalonii. Załoga Orlen Rally Team wciąż liczy się w walce o mistrzostwo świata w klasie WRC 2

Czytaj także:

red/Kajto.pl

Zobacz także

Zobacz także