more_horiz
Wiadomości

Zmiany w tenisowym kalendarzu. Iga Świątek i Hubert Hurkacz wystąpią w United Cup?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 11:47
29 grudnia rozpocznie się pierwsza edycja nowego turnieju tenisowego drużyn mieszanych United Cup. W trzech australijskich miastach - Brisbane, Perth i Sydney, gdzie 8 stycznia 2023 odbędzie się finał - zagra 18 zespołów, a w puli nagród będzie 15 milionów dolarów.
29 grudnia rozpocznie się pierwsza edycja nowego turnieju tenisowego drużyn mieszanych United Cup
29 grudnia rozpocznie się pierwsza edycja nowego turnieju tenisowego drużyn mieszanych United CupFoto: Robert Deutsch/Reuters/LAURIE DIEFFEMBACQ/Belga Press/Forum

Nowy turniej w kalendarzu. Polska ma szanse na występ

Głównym organizatorem zawodów, które zastąpią w kalendarzu męski ATP Cup, będzie australijska federacja oraz stowarzyszenia WTA i ATP.

Od 29 grudnia do 4 stycznia toczyć się będzie rywalizacja w sześciu grupach po trzy ekipy. Każdy mecz będzie się składał z dwóch singli kobiet i mężczyzn oraz miksta, a zawodnicy z drużyn narodowych - maksymalnie po cztery osoby każdej płci - mogą liczyć na punkty rankingowe WTA i ATP. Zwycięzcy każdej z dwóch grup w danym mieście zagrają o awans do Final Four, który odbędzie się wyłącznie w Sydney w dniach 6-8 stycznia z udziałem trzech "mistrzów miast" i zespołu z najlepszym bilansem spoza tej trójki.

Uczestnicy - poza pewną występu Australią - mają być znani w listopadzie. By zapewnić możliwie najsilniejszą, ale i wyrównaną obsadę 12 drużyn zostanie zaproszonych na podstawie sumy miejsc rankingowych czołowych sześciu zawodników i zawodniczek, a pięć reprezentacji biorąc pod uwagę wspólny ranking najwyżej notowanych tenisistki i tenisisty.

Święto tenisa przed Australian Open

United Cup to kolejna próba zorganizowania atrakcyjnych zmagań dla światowej czołówki, która na przełomie roku zjeżdża na antypody, by przygotowywać się do wielkoszlemowego Australian Open.

Po trzech edycjach zrezygnowano z ATP Cup, który co prawda przyciągał gwiazdy i miał wysoką pulę nagród, ale nie przyciągał na trybuny tłumów kibiców i był torpedowany przez kłopoty logistyczne wynikające z pandemii COVID-19.

Bardziej popularny był Hopman Cup, który z udziałem drużyn mieszanych był rozgrywany w Perth od 1989 do 2019, ale został usunięty, by zrobić miejsce dla ATP Cup. W 2015 roku w Hopman Cup najlepsi okazali się Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz.

Nowy turniej ma - według pomysłodawców - odzwierciedlać zacieśniającą się współpracę między organizatorami imprez dla kobiet i mężczyzn.

- Mam nadzieję, że United Cup to będzie dla tenisa duży krok naprzód. Myślę, że to będzie ekscytujące oglądać grających w narodowych barwach najlepszych zawodników i zawodniczki, a do tego walczących o punkty rankingowe. Takiego początku sezonu jeszcze nie było - powiedział szef ATP Andrea Gaudenzi.

Po zakończeniu United Cup Australia będzie także gościć kilka turniejów WTA 500 i ATP 250, np. w Adelajdzie i Hobart na Tasmanii.

Czytaj także:

red/PAP

Zobacz także

Zobacz także