more_horiz
Wiadomości

Robert Kubica dla Polskiego Radia: poprzeczkę stawiam sobie wysoko

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2022 09:04
- Jedno jest pewne - nowy sezon nie będzie łatwiejszy. Miejmy nadzieję, że będzie lepszy - mówił Robert Kubica w rozmowie z Bartoszem Goluchem z PolskieRadio24.pl. Polski kierowca Formuły 1 pojawił się na sportowym podsumowaniu roku w siedzibie PKN Orlen.
Robert Kubica podczas sportowego podsumowania roku w siedzibie PKN Orlen
Robert Kubica podczas sportowego podsumowania roku w siedzibie PKN OrlenFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Robert Kubica w sezonie 2022 jeździł w wyścigach długodystansowych WEC (World Endurance Championship) w barwach Prema Orlen Team, z którym w klasyfikacji sezonu w klasie LMP2 zajął piąte miejsce. Partnerami Polaka byli Szwajcar Louis Deletraz i Włoch Lorenzo Colombo. Podobnie jak w poprzednich latach Kubica był również kierowcą rezerwowym w zespole Alfa Romeo w F1

Robert Kubica dla Polskiego Radia: poprzeczkę stawiam sobie wysoko

Polak sponsorowany przez koncern PKN Orlen pojawił się w Warszawie na sportowym podsumowaniu roku 2022, gdzie między innymi odpowiadał na pytania dziennikarza PolskieRadio24.pl Bartosza Golucha. 

Kubica zaznaczył, że na razie jest czas odpoczynku, ale zaraz później bierze się do pracy. - Już po świętach zaczynam myśleć o nowym sezonie i kolejnych wyzwaniach - zadeklarował polski jedynak w F1.

- Jak każdy sezon. Bywały lepsze i gorsze dni. Ważne było podium w 24h Le Mans [drugie miejsce], szczególnie po utracie w ubiegłorocznej edycji. Dla nas jest to najważniejszy wyścig sezonu, a tak naprawdę najważniejszy długodystansowy wyścig na świecie. 24h Le Mans na pewno jest czymś szczególnym - przyznał.

Polak dyplomatycznie wypowiadał się o swoich planach na sezon 2023. - Tak na 100 proc. to nie wiem, co będę robił, ale cel jest jasny. Poprzeczkę stawiam sobie wysoko i mam nadzieję, że spotkamy się za 12 miesięcy w dobrych humorach i przede wszystkim w zdrowiu. Mam nadzieję, że będziemy mogli świętować nie tylko moje sukcesy, ale i wszystkich sportowców z grupy PKN Orlen - dodał Robert Kubica. 

"Ważne, żeby nie przytyć"

Jak wyglądał ostatni rok rezerwowego Alfy Romeo w kwestii odpoczynku? Kubica podobnie jak w ostatnich miesiącach łączył obowiązki kierowcy rezerwowego z rywalizacją w WEC. - W tym roku miałem trochę więcej luzu, ale to nie znaczy, że było łatwiej. Odpoczynek w każdym sporcie jest bardzo ważny i myślę, że każdy z nas sportowców ma inny sposób na spędzanie wolnego czasu i regenerację - podkreślił. 

- Może nawet nie chodzi o przygotowanie, ale o podejście do tego. To już nie jest to Le Mans, co kilkanaście lat temu, kiedy jak dojechałeś bezproblemowo do mety, to byłeś na podium i to było najważniejsze. Dzisiaj 24h Le Mans w klasie LMP2 to jest całodobowy, bardzo wymagający sprint szczególnie dla umysłu - przyznał. 

Kubica odniósł się również do postanowień z okazji nadchodzących świąt. - Ważne jest, żeby nie przytyć... - żartował Kubica w rozmowie z mediami. 

W sezonie 2022 podstawowymi kierowcami Alfa Romeo byli Fin Valtteri Bottas i Chińczyk Zhou Guanyu. W klasyfikacji konstruktorów zespół z Hinwil zajął szóste miejsce z dorobkiem 55 punktów. Mistrzem świata po raz drugi z rzędu został Holender Max Verstappen z Red Bull Racing. 

Sportowe podsumowanie roku PKN Orlen. Bartosz Goluch rozmawia z Robertem Kubicą

Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także