more_horiz
Wiadomości

Fernando Santos nowym selekcjonerem. Polacy w sztabie Portugalczyka. "To istotne"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:04
Fernando Santos został we wtorek zaprezentowany jako nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski. 
Fernando Santos podczas konferencji prasowej
Fernando Santos podczas konferencji prasowej Foto: PR

Po miesiącu poszukiwań prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał następcę Czesława Michniewicza, którego kontrakt wygasł z końcem 2022 roku.

"Wybór nie był łatwy, ale wierzę, że z nowym trenerem przeżyjemy wiele pięknych chwil" - napisał już w niedzielę na Twitterze szef federacji.

Następnego dnia wieczorem Kulesza zamieścił wspólne zdjęcie z Santosem i podpisem: "Do zobaczenia jutro na konferencji na PGE Narodowym", potwierdzając w ten sposób swój wybór.

Fernando Santos zamieszka w Warszawie 

Na wtorkowej konferencji prasowej Fernando Santos został oficjalnie zaprezentowany jako nowy selekcjoner reprezentacji Polski.

- Ostatnie tygodnie były dosyć burzliwe. Poświęciliśmy dużo pracy, wybór był bardzo trudny. Dzisiaj dotarliśmy do celu. Stać nas na wybór najlepszego możliwego selekcjonera. Jako federacja jesteśmy na to gotowi - powiedział Cezary Kulesza. - Zależało nam na tym, żeby trener miał już doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji - dodał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. 

Szef polskiej piłki komplementował portugalskiego szkoleniowca. 

- To trener, który odnosił sukcesy. Prowadził już dwie reprezentacje - Grecję i Portugalię. Wygrał mistrzostwa Europy i Ligę Narodów. Pracował z wieloma gwiazdami, w tym z Cristiano Ronaldo - przypomniał. 

Fernando Santos poinformował, że rozmawiał już w Polsce z Łukaszem Piszczkiem i Tomaszem Kaczmarkiem, którzy są kandydatami na jego asystentów.

- To istotne, by mieć współpracownika, który jest Polakiem. W początkowej fazie to bardzo ważne – zna lepiej mentalność, osobowość, może przekazywać lepiej moje pomysły - przyznał Fernando Santos.

- Muszę to przemyśleć, w ciągu dwóch tygodni podejmę decyzję - przekazał.

Kulesza zapowiedział też, że nowy selekcjoner, wraz z całą rodziną, będzie mieszkał w Warszawie. - To dla nas bardzo ważne - wyjaśnił. 

Santos na razie jednak wyjedzie do Portugalii, by załatwić sprawy osobiste, ale poinformował, że w Polsce zostaną już jego najbliżsi współpracownicy.

- Z każdym trenerem, z którym rozmawialiśmy, wskazywaliśmy, że chcemy, aby w sztabie byli polscy trenerzy, którzy będą się uczyć, a później ich wiedzę będziemy mogli wykorzystać" - dodał prezes PZPN Cezary Kulesza.

Fernando Santos ma też uczestniczyć w procesie szkolenia młodych piłkarzy. 

Zacznie od meczu z Czechami 

Nowy szkoleniowiec reprezentacji Polski zadebiutuje 24 marca. Biało-Czerwoni rozpoczną wówczas eliminacje mistrzostw Europy - z Czechami na wyjeździe. Trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia.

Na turniej w Niemczech awansują dwie drużyny z grupy. Awans na Euro 2024 będzie pierwszym celem Santosa w nowej roli. 

Selekcjoner z doświadczeniem 

Urodzony 10 października 1954 roku Fernando Santos był szkoleniowcem reprezentacji Grecji (2010-2014), a następnie swojego kraju (2014-2022). W przeszłości pracował również w czołowych klubach właśnie z Grecji i Portugalii.

Doświadczony szkoleniowiec posiada imponujący życiorys trenerski - zwłaszcza złoto mistrzostwo Europy 2016 i triumf w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) ze swoimi rodakami.

Polskieradio24.pl

Zobacz także

Zobacz także