more_horiz
Wiadomości

Paryż 2024. Łotwa zbojkotuje igrzyska olimpijskie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:48
Łotwa jako pierwszy kraj zagroziła bojkotem igrzysk olimpijskich Paryż 2024, jeżeli udział w nich wezmą sportowcy z Rosji i z Białorusi. Od 24 lutego 2022 roku trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. 
Logo igrzysk olimpijskich Paryż 2024
Logo igrzysk olimpijskich Paryż 2024Foto: Shutterstock.com/laurence soulez

Już wcześniej ukraiński minister sportu Wadim Gutcajt wypowiedział się w podobnym tonie, grożąc bojkotem w przypadku startu na IO w Paryżu zawodników z Rosji i z Białorusi.

Paryż 2024. Łotwa zbojkotuje igrzyska olimpijskie?

Teraz takie samo stanowisko prezentuje Łotwa. - Nasze stanowisko jest niezmienne. Gdyby Igrzyska miałby odbyć się za kilka dni i wzięliby w nich udział sportowcy z Rosji i Białorusi, to my na takie igrzyska byśmy nie pojechali - przyznał tamtejszy minister sportu.

Jasne stanowisko od początku prezentuje także Polski Komitet Olimpijski i jego prezes Andrzej Kraśnicki

- Do czasu zakończenia barbarzyńskiej wojny w Ukrainie żaden rosyjski i białoruski sportowiec nie powinien brać udziału w jakichkolwiek zawodach międzynarodowych – także igrzyskach olimpijskich. PKOl był, jest i będzie solidarny z Ukrainą, ukraińskim narodem i sportowcami. Nasze stanowisko jest spójne ze stanowiskiem Polski i polskich władz. Decyzja Międzynarodowego Komitetu  Olimpijskiego o dopuszczeniu zawodników tych krajów do rywalizacji sportowej – z uwzględnieniem określonych przez MKOl wymagań – jest  decyzją Komitetu Wykonawczego MKOl, a więc ścisłego kierownictwa MKOl - czytamy w komunikacie PKOl. 

W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że MKOl nie wyklucza startu Rosjan i Białorusinów na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich pod neutralną flagą. Ponadto sportowcy z tych krajów mogą startować w turniejach... rozgrywanych w Azji

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku.  

>>> Więcej o igrzyskach Paryż 2024 <<<

Na przełomie czerwca i lipca w Krakowie zostanie rozegrana trzecia edycja Igrzysk Europejskich, która, według zapewnień organizatorów, będzie przełomowa dla tej imprezy. Wiadomo, że w zawodach nie wystartują Rosjanie i Białorusini. 

Czytaj także:

red/PolskieRadio24.pl/Twitter

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także