more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Barbara Ślizowska-Konopka. Medalistka olimpijska miała 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 17:01
W Krakowie zmarła Barbara Ślizowska-Konopka, znana gimnastyczka Wawelu i Wisły, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku – poinformował Polski Komitet Olimpijski.
Barbara Slizowska-Konopka
Barbara Slizowska-KonopkaFoto: Rafal Guz / Forum

Urodzona 4 lutego 1935 roku Ślizowska-Konopka, znana też pod panieńskim nazwiskiem Wilk, swoją karierę zaczynała w krakowskiej Wiśle, a potem przeniosła się do Wawelu. Dwukrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich – w 1952 roku w Helsinkach i cztery lata później w Melbourne, gdzie wywalczyła brązowy medal w ćwiczeniach drużynowych z przyborem. W swoim dorobku ma 54 medale mistrzostw Polski seniorek.

Po zakończeniu kariery w 1958 roku została trenerką, sędzią i działaczem sportowym. Jest jedyną Polką wyróżnioną honorowym dyplomem Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej.

Natalia Kot-Wala, z którą pani Barbara zdobyła brąz w rywalizacji drużynowej z przyborem podczas igrzysk w 1956 roku, tak wspomina przyjaciółkę.

- Była bardzo koleżeńska i przebojowa. Miło ją wspominam, ostatnio widziałam się z nią podczas obchodów stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wtedy wszystko jeszcze było dobrze, ale niestety wiek dał o sobie znać - mówi koleżanka z medalowej drużyny.

Posłuchaj
00:30 Natalia Kot-Wala o Barbarze Ślizowskiej-Konopce.mp3 Natalia Kot-Wala o Barbarze Ślizowskiej-Konopce

bg/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także