PŚ w skokach: świetny konkurs Polaków. Kubacki na podium, Żyła tuż za nim

2023-02-04, 17:58

Dawid Kubacki znajduje się w wysokiej formie . Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Dawid Kubacki zajął trzecie, a Piotr Żyła czwarte miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Zwyciężył Norweg Halvor Egner Granerud, który powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej PŚ.

• Kwalifikacje miały odbyć się w piątek, jednak zostały przełożone ze względu na bardzo niekorzystne warunki wietrzne
  • Piątkowe zawody drużyn mieszanych zostały zakończone po 1. serii, gdy groźny upadek zaliczył Timi Zajc
  • Do Willingen przyjechało sześciu reprezentantów Polski. Pięciu z nich awansowało do konkursu

W kwalifikacjach rywalizowało 70 skoczków, w tym sześciu Polaków: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny.

Do zawodów zakwalifikowało się pięciu Biało-Czerwonych. Jedynie Wolny nie przebrnął kwalifikacyjnego sita. Najlepiej z Polaków w serii kwalifikacyjnej spisał się Dawid Kubacki, który zajął czwarte miejsce. Najlepsze miejsca zajęli Niemcy: Markus Eisenbichler i Karl Geiger, jednak w konkursie reprezentanci gospodarzy nie odegrali głównych ról.

Trzech odleciało w pierwszej serii

Już pierwsza seria ustawiła walkę o podium konkursu. Na półmetku zawodów prowadził Halvor Egner Granerud. Norweski lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata skoczył 149,5 metra. O 5,8 punktu wyprzedzał Anze Laniska, choć Słoweniec skoczył od niego o pół metra dalej. Dawid Kubacki (147 m) był trzeci, a do lidera tracił trzynaście punktów.

Przewaga najlepszej trójki nad resztą stawki była wyraźna. Kubacki wyprzedzał czwartego na półmetku Austriaka Stefana Krafta o jedenaście punktów.

Do drugiej serii awansowali też pozostali reprezentanci Polski. Piotr Żyła skoczył 137 metrów i zajmował jedenastą pozycję, choć z niewielką stratą do kilku wyprzedzających go zawodników. Aleksander Zniszczoł (139,5 m) był siedemnasty, Paweł Wąsek (132 m) - dwudziesty pierwszy, a Kamil Stoch (127 m) - dwudziesty szósty.

Kubacki na podium, Żyła awansował o siedem miejsc

Kolejność czołowej trójki po drugiej serii nie uległa zmianie. Granerud skoczył w rundzie finałowej 138 metrów, tyle samo, co Lanisek. Słoweniec, dzięki notom za styl i punktom za wiatr, zbliżył się do Norwega na dystans 2,7 punktu, jednak dziewiąta w sezonie wygrana Graneruda stała się faktem.

Dawid Kubacki utrzymał miejsce na podium po skoku na odległość 137 metrów. Wicelider klasyfikacji generalnej PŚ wyprzedził kolejnego zawodnika aż o 16,2 punktu.

Co ważne, tym zawodnikiem okazał się Piotr Żyła. Skoczek z Wisły pofrunął w drugiej serii aż na 138. metr i awansował z jedenastej na czwartą pozycję!

W gorszych nastrojach mogli być pozostali podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera, którzy w drugiej serii skoczyli słabiej. Ostatecznie Paweł Wąsek (122 m) zajął 22. miejsce, Kamil Stoch (127 m) był dwudziesty piąty, a Aleksander Zniszczoł (119 m) - dwudziesty ósmy.

Wygrana pozwoliła Granerudowi powiększyć przewagę nad Kubackim w klasyfikacji generalnej PŚ. Norweg ma już o 152 punkty więcej od polskiego skoczka.

W niedzielę w Willingen kolejny konkurs indywidualny - początek o godzinie 16.00. O 14.30 rozpoczną się kwalifikacje.