more_horiz
Wiadomości

Paryż 2024. Mer Paryża nie chce Rosjan na IO: nie będziemy paradować z krajem, który dokonuje ataku na inny

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 14:31
- Jestem przeciwna obecności rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich we francuskiej stolicy w 2024 roku, dopóki trwa wojna na Ukrainie - powiedziała we wtorek w wywiadzie dla France Info mer Paryża Anne Hidalgo.
W jednym z wywiadów mer Paryża Anne Hidalgo stwierdziła, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie chce sportowców z Rosji na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024
W jednym z wywiadów mer Paryża Anne Hidalgo stwierdziła, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie chce sportowców z Rosji na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024Foto: Shutterstock.com/Victor Joly/Keitma

W jednym z wywiadów z końca stycznia mer miasta-gospodarza następnych letnich igrzysk powiedziała, że jest za udziałem rosyjskich sportowców "pod neutralną flagą" - przypomniała agencja AFP.

Mer Paryża nie chce Rosjan na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024

Teraz Hidalgo przyznała, że neutralna flaga "tak naprawdę nie istnieje". - Nie będziemy paradować z krajem, który dokonuje ataku na inny kraj, i udawać, że nie istnieje - dodała. Rozróżniła jednak "rosyjskich dysydentów, którzy chcą wystąpić pod flagą uchodźców", w ten sposób uzasadniając zmianę swojego wcześniejszego stanowiska.

Niektórzy rosyjscy sportowcy zostali wykluczeni z letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku z powodu dopingu. W letnich igrzyskach w Tokio w 2021 roku i w zimowych w Pekinie rok później startowali oni pod neutralną flagą.

Pomimo wielokrotnych wezwań ze strony Ukrainy do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach w Paryżu, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował, że bada możliwość dopuszczenia ich do rywalizacji pod neutralną flagą.

W przeszłości letnie igrzyska olimpijskie odbywały się we francuskiej stolicy dwukrotnie: w latach 1900 i 1924. Tym samym Paryż stanie się drugim miastem, obok Londynu, które zorganizuje letnie igrzyska trzy razy.

Posłuchaj
00:59 Mer Paryża o Rosjanach na IO.mp3 Mer Paryża Anne Hidalgo sprzeciwiła się obecności rosyjskich sportowców na letnich igrzyskach olimpijskich w stolicy Francji w 2024 roku. O szczegółach - Stefan Foltzer (IAR)

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku.  

>>> Więcej o igrzyskach Paryż 2024 <<<

Wiceprezes PZLA Sebastian Chmara o stanowisku MKOl ws. Rosji:

Czytaj także:

red/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także