more_horiz
Wiadomości

Ministrowie sportu za wykluczeniem Rosjan z igrzysk. Bortniczuk: większość głosów w tym tonie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 16:19
- Większość opowiada się za bezwzględnym wykluczeniem sportowców z Rosji i Białorusi z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu - ogłosił minister sportu Kamil Bortniczuk po spotkaniu on-line przedstawicieli ponad 30 krajów.
Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk sprzeciwia się udziałowi sportowców z Rosji i Białorusi na igrzyskach olimpijskich w Paryżu
Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk sprzeciwia się udziałowi sportowców z Rosji i Białorusi na igrzyskach olimpijskich w Paryżu Foto: Forum/Attila Husejnow

- Większość głosów - z wyjątkiem Grecji, Francji, Japonii - brzmiało dokładnie w tym tonie - powiedział Kamil Bortniczuk. Zaznaczył też, że na razie nie zapadły decyzje o ewentualnym bojkocie imprezy.

Co z bojkotem? MKOl dostanie czas

- Na tym etapie takie stawianie sprawy jest bezcelowe. Powinniśmy dać czas Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu na refleksje. Jednocześnie bardzo wyraźnie wskazałem, że to jest scenariusz którego nie powinniśmy wykluczać - podkreślił szef resortu.

Pod koniec stycznia Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zapowiedział, że Rosjanie i Białorusini mają być dopuszczeni do zmagań w stolicy Francji, choć bez możliwości prezentowania barw narodowych czy odgrywania hymnów. O kwalifikacje olimpijskie mają walczyć w imprezach w Azji.

Uchodźcy zamiast Rosjan?

Polski minister przedstawił pomysł na alternatywne rozwiązanie - stworzenie reprezentacji uchodźców, w której mogliby się znaleźć desydenci przeciwko reżimom Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki.

- To zostało przyjęte jako ciekawy koncept, który może być podstawą do rozmów z MKOl - dodał Kamil Bortniczuk.

PKOl z jasnym stanowiskiem

Polski Komitet Olimpijski (PKOl), a także tożsame instytucje Ukrainy, krajów bałtyckich czy nordyckich już wcześniej opowiedziały się za bezwzględnym wykluczeniem sportowców z Rosji i Białorusi.

"Do czasu zakończenia barbarzyńskiej wojny w Ukrainie żaden rosyjski i białoruski sportowiec nie powinien brać udziału w jakichkolwiek zawodach międzynarodowych – także igrzyskach olimpijskich" - mówił prezes Andrzej Kraśnicki, cytowany w oświadczeniu PKOl pod koniec stycznia.

Agresja zbrojna Rosji, przy wsparciu Białorusi, na Ukrainę trwa od 24 lutego ubiegłego roku.

Wiceprezes PZLA Sebastian Chmara jest przeciwny dopuszczaniu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich:

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku.  

Organizator zaprezentował już wizualizację aren, oprawę graficzną i piktogramy dla wszystkich dyscyplin. Polskie Radio jest oficjalnym nadawcą igrzysk "Paris 2024", wzięliśmy udział w prezentacji. 

Czytaj także:

/empe, PAP

Zobacz także

Zobacz także