PŚ w skokach: Wellinger najlepszy w Rasnovie. Niezły występ polskiego zaplecza, życiowe wyniki

2023-02-18, 18:06

Tomasz Pilch najlepiej z Polaków spisał się w konkursie w Rasnovie . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Niemiec Andreas Wellinger okazał się najlepszy w słabo obsadzonym konkursie Pucharu Świata w rumuńskim Rasnovie. W finałowej trzydziestce znaleźli się wszyscy czterej polscy skoczkowie, z których najwyżej sklasyfikowany został Tomasz Pilch, który zajął ostatecznie 12. miejsce.

• W Rasnovie brakuje wielu zawodników ze światowej czołówki, m.in. Norwega Halvora Egnera Graneruda i Dawida Kubackiego
  • Polskę podczas rumuńskich zawodów reprezentują Jan Habdas, Tomasz Pilch, Maciej Kot i Kacper Juroszek

Niemcy zdominowali konkurs

Tomasz Pilch był 12., Kacper Juroszek 14., Jan Habdas 17., a Maciej Kot 27.

Andreas Wellinger skoczył 94 m i 99 m, zdobywając 240,4 pkt. Drugi Słoweniec Ziga Jelar uzyskał 91,5 m i 98,5 m, dlatego przegrał z Niemcem jedynie o 0,2 pkt. Skład podium zamknął kolejny z reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów. Karl Geiger skoczył 91 m i 99 m, co dało mu 237,9 pkt.

W czołowej szóstce znalazło się aż pięciu reprezentantów Niemiec. Za podium uplasowali się kolejno Markus Eisenbichler, Philipp Raimund i Constantin Schmid.

Eisenbichler skoczył 95,5 m i prowadził po pierwszej serii, lecz później spadł o trzy pozycje po skoku na 93 m.

Pilch wywalczył 214 pkt po skokach na 91,5 m i 89 m. Juroszek uzyskał 82,5 m i 92,5 m - 212,9 pkt, Habdas 87 m i 89 m - 211,2 pkt, natomiast Kot 85 m i 87 m, 201,5 pkt.

Daniel Andrei Cacina zajął 29. miejsce i jest pierwszym rumuńskim skoczkiem w historii, który zdobył punkty PŚ.

Wellinger awansował w klasyfikacji generalnej

Andreas Wellinger trzeci raz z rzędu stanął na podium. W poprzedni weekend w konkursach indywidualnych w Lake Placid zajął pierwsze i drugie miejsce.

W czołówce klasyfikacji generalnej nie doszło do większych zmian, gdyż większość najlepszych zawodników nie przyjechała do Rasnova.

Wellinger ma obecnie 743 pkt i awansował z siódmego na szóste miejsce. Liderem jest Norweg Halvor Egner Granerud, który zdobył 1652 pkt. Drugie miejsce zajmuje Dawid Kubacki - 1359 pkt.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (4435 pkt) przed Norwegami (3777) i Polakami (3504).

W niedzielę w Rasnovie odbędą się konkursy duetów. Weźmie w nich udział 14 zespołów. Polskę reprezentować będą Pilch i Juroszek.