Iga Świątek przełamuje po hotdogach - słownik pojęć tenisowych

2023-06-28, 17:48

Tenisiści mają swój słownik . Foto: PR

Kamery kilka razy pokazywały hotdoga Igi Świątek; rywalka zagrywa slajsem; rowerek często jej się zdarza - komentują sprawozdawcy. Co zagrywa, jaki rowerek i o jakim hotdogu na korcie mówimy? Tenisowe zasady nie są skomplikowane, ale tenisowe terminy to już zupełnie inna bajka. Wyjaśniamy najważniejsze z nich.

>>> Więcej o Idze Świątek <<<

as serwisowy - celny serwis, po którym rywal nie sięgnął piłki. Historyczny rekord należy do Amerykanina Johna Isnera, który zdobył w ten sposób ponad 14 tysięcy punktów w swojej karierze. Isner zaserwował też najwięcej w historii asów w jednym meczu - podczas Wimbledonu w 2010 roku, jego rywal Nicolas Mahut aż 110 razy nie potrafił poradzić sobie z serwisem przeciwnika.

ATP - Association of Tennis Professionals. Męska federacja tenisowa, organizująca najważniejsze turnieje tenisowe.

backhand/bekhend - uderzenie piłki z przeciwnej strony niż ręka wiodąca. U zawodników leworęcznych, będzie to więc zagranie piłki otrzymanej na prawą stronę, a u praworęcznych z lewej. Wyróżnia się backhandy jednoręczny (słynęli z niego choćby Roger Federer, Pete Sampras, Steffi Graf czy Margaret Court) i dwuręczny, w zależności od preferencji gracza lub wyboru taktycznego w danej akcji.

bajgiel - set wygrany do zera. W żargonie mówi się o "bajglu", z powodu podobieństwa kształtu bułki do cyfry 0.

break point - stan w gemie, w którym jeden punkt dzieli zawodnika od przełamania w gemie serwisowym. Break pointy występują przy wyniku 0:40, 15:40, 30:40, 40:A (w grze na przewagi).

debel - tenisowy duet, występujący w zespole po jednej stronie kortu. W meczach deblowych, linie boczne są szersze od tych, które obowiązują w singlu.

drive - uderzenie charakteryzujące się dużą szybkością zagranej piłki i jej niewielką rotacją.

drop shot - w Polsce często nazywany "skrótem". Zagranie piłki z dużą rotacją w taki sposób, aby odbiła się ona nisko tuż za siatką po stronie rywala.

dzika karta - przyznanie zawodnikowi prawa gry w turnieju, mimo niespełnienia wymagań rankingowych. Jest to prawo organizatorów, którzy mogą przyznać "dziką kartę" zawodnikom z osiągnięciami w turniejach mniejszej rangi, lub zasłużonym graczom, wracającym po przerwie od tenisa. Najsłynniejsze tenisowe "dzikie karty" przyznano zwycięzcom turniejów wielkoszlemowych. W roku 2001 Wimbledon wygrał dzięki temu Goran Ivanisević - wcześniej trzykrotny finalista. W 2009 roku, Belgijka Kim Clijsters triumfowała podczas US Open, choć wcześniej zapowiedziała zakończenie kariery i urodziła dziecko, co miało wpływ na jej przerwę.

gem - część seta, sześć wygranych gemów daje wyrwany set. Wyjątkiem jest remis 5:5, wtedy o wyniku rozstrzyga wynik 7:5 lub tie-break w przypadku kolejnego remisu 6:6.

forehand/forhend - uderzenie wiodącą ręką, u wielu tenisistów jest to "zagranie firmowe", kojarzone z szybkością zagranej piłki. Najsłynniejsze forehandy w najnowszej historii tenisa to uderzenia leworęcznego Rafaela Nadala, a we wcześniejszych latach słynął z tego Bjorn Borg.

hotdog - uderzenie piłki między nogami, będąc ustawionym plecami do kortu. Stosowany najczęściej, gdy rywal zagra piłkę lobem.

ITF - International Tennis Federation, światowa organizacja tenisowa. W slangu tenisowym, ITF-y to turnieje mniej prestiżowe od organizowanych przez ATP i WTA.

karo - część kortu tenisowego. Prostokąt za siatką, szczególnie istotny przy serwisie. Zagrywający zawodnik musi trafić w karo leżące po przekątnej stronie ustawienia nóg tenisisty.

kick serwis - zagranie serwisowe bardzo często stosowane w przypadku niecelnego pierwszego zagrania. Charakteryzuje się tzw. rotacją awansującą, piłka zagrywana jest wysoko nad siatką, a po kontakcie z kortem odbija się wysoko, sprawiając problemy returnującemu.

krecz - poddanie meczu z powodów zdrowotnych.

lob - zagranie piłki wysoko w górę, najczęściej w celu ominięcia rywala, który zdecydował się na akcję przy siatce.

match point - piłka meczowa. Rozgrywana jest, gdy tylko jeden punkt dzieli zawodnika od zwycięstwa w całym meczu.

mączka - popularna nazwa kortu ziemnego/ceglanego, z mączki ceglanej z glinką. "Królem mączki" jest nazywany Rafael Nadal, zwycięzca 14. wielkoszlemowych French Open, rozgrywanych na takich kortach.

mikst - debel mieszany, w parze występują mężczyzna i kobieta.

net - zahaczenie piłki o siatkę podczas serwisu. Gdy po dotknięciu piłka trafi w odpowiednie karo, serwis jest powtarzany.

niewymuszony błąd - błąd, do którego nie przyczyniła się akcja rywala.

passing shot - uderzenie w boczny sektor kortu, gdy przeciwnik znajduje się przy siatce. Zagranie ma na celu "minięcie" rywala.

podwójny błąd - dwa kolejne błędy podczas serwisu (zagrania w siatkę lub aut). Podwójny błąd serwisowy to punkt dla przeciwnika.

przełamanie - gem wygrany przez zawodnika, który odbierał serwis.

return - pierwsze odbicie po serwisie rywala. Mistrzem returnu nazywany był Andre Agassi, w najnowszej historii tenisa Rafael Nadal.

rowerek - wygrana obu setów bez straty gema. Dwie cyfry 0 stojące obok siebie, kształtem przypominają rower.

rozstawienie - przyznawana na podstawie statystyk pozycja w turniejowej drabince. Z numerem pierwszym rozstawiony jest faworyt zawodów.

równowaga - stan 40:40 w gemie. Aby wygrać gema, konieczne jest zdobycie dwóch punktów z rzędu.

set - część składowa końcowego wyniku, najczęściej gra się w tenisie do dwóch wygranych setów. Wyjątkiem są męskie turnieje wielkoszlemowe oraz niektóre mecze Pucharu Davisa i Masters, gdy do zwycięstwa konieczne są trzy sety.

serwis - zagranie rozpoczynające wymianę. Serwujący musi zagrać piłkę w karo leżące po przekątnej swojego ustawienia.

serve&volley - taktyka tenisowa, polegająca na chęci szybkiego zakończenia wymiany podczas gema serwisowego. Zawodnik po serwisie od razu biegnie w kierunku siatki, aby jak najszybciej zdobyć punkt. W przeszłości z doskonałej realizacji tej filozofii znani byli czołowi tenisiści swoich czasów, choćby Pete Sampras, Margaret Court, Martina Navratilova, Boris Becker, Stefan Edberg czy John McEnroe. Współcześnie, rozwój tenisa premiuje zawodników grających piłki z wysokości linii końcowej - jednym z wyjątków jest Maxime Cressy.

singiel - tenisowy mecz zawodników występujących na korcie indywidualnie, starcia singlowe cieszą się dużo większą popularnością od debla i miksta.

slice/slajs - zagranie piłki z tzw. rotacją wsteczną, najczęściej w defensywnej fazie akcji. Odegrana w ten sposób piłka, ma stracić swoją prędkość i odbić się nisko od ziemi po drugiej stronie kortu.

smecz - zagranie piłki, gdy przeciwnik "podniesie" ją na wysokość znajdującą się ponad głową. Najczęściej wykorzystywane uderzenie podczas odpowiedzi na lob przeciwnika.

stopvolley - zagranie wolejem, po którym piłka odbija się niskim kozłem na części kortu rywala.

supervisor - osoba na tym stanowisku, jest reprezentantem federacji lub związku tenisowego podczas turnieju.

tie-break - część seta rozgrywana przy stanie 6:6 w gemach. Wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie 7 punktów, lub - przy stanie 6:6 - zyska dwa punkty przewagi.

topspin - zagranie, w którym nadaje się piłce górną rotację, rakieta prowadzona jest z dołu do góry, celem nadania piłce większej prędkości.

Wielki Szlem - najbardziej prestiżowy tytuł tenisowy. W corocznym wielkoszlemowym cyklu, rozgrywa się 4 turnieje: Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open. W historii tenisa, tylko pięciu zawodników sięgnęło po Klasycznego Wielkiego Szlema, tj. wygrało wszystkie turnieje w danym roku. Zaliczają się do nich: Maureen Connolly, Margaret Court, Steffi Graf, Rod Laver (dwukrotnie) i Don Budge. W 2021 roku, bliski dołączenia do tego grona był Novak Djoković - Serb przegrał jednak czwarty finał z Daniiłem Miedwiediewem.

winner - uderzenie kończące zwycięską wymianę.

wolej - zagranie piłki zanim odbije się od kortu na części kortu zawodnika. Od smecza różni się miejscem "złapania" piłki - w okolicach wysokości głowy zawodnika, inaczej niż przy smeczu, gdy rakieta sięga piłki nad zawodnikiem.

WTA - kobieca organizacja tenisowa, organizująca najważniejsze turnieje. Liderką światowego rankingu WTA jest od 4 kwietnia 2022 roku Iga Świątek.