more_horiz
Wiadomości

UEFA uderza w białoruski futbol. Sojusznicy Putina stracą prawo organizacji turnieju

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 11:20
UEFA odebrała Białorusi prawo organizacji kobiecego Euro U-19 2025. To reakcja europejskiej centrali na politykę reżimu Aleksandra Łukaszenki, który oficjalnie nie uczestniczy w wojnie z Ukrainą, ale czynnie wspiera w tym konflikcie Rosję.
Prezydent UEFA Aleksander Ceferin
Prezydent UEFA Aleksander CeferinFoto: PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

To przełomowa decyzja UEFA, która wcześniej nie stosowała żadnych sankcji wobec Białorusinów. Reprezentacja kraju bez przeszkód rywalizowała w niedawnych meczach el. Euro 2024 ze Szwajcarią i z Rumunią, a białoruskie kluby wzięły udział w bieżącej edycji europejskich pucharów. Jedyną sankcją, która dotyczy białoruskiej kadry jest zakaz gry na własnym stadionie - jej starcie ze Szwajcarią odbyło się na neutralnym terenie w Novim Sadzie w Serbii.

Inaczej sprawy mają się z Rosją, która zaraz po wybuchu wojny została wykluczona przez UEFA z międzynarodowej rywalizacji. "Sborna" nie może grać o awans do Euro 2024 i, jeżeli nic się nie zmieni, nie pojawi się także na MŚ 2026, które odbędą się w USA, Kanadzie i Meksyku.

Rosyjska federacja szuka wybiegu, który umożliwiłby jej kadrze start w kwalifikacjach do kolejnego mundialu. W tym celu nawiązała kontakt z Azjatycką Konfederacją Piłkarską (AFC), w celu dołączenia do jej struktur. Rosja, która dotychczas była członkiem UEFA, liczy, że władze azjatyckiej centrali dopuszczą "Sborną" do gry o mundial.

Czy również Białoruś zostanie odizolowana od międzynarodowej piłkarskiej rywalizacji? Trwają starania, mające na celu wykluczenie tamtejszej reprezentacji z el. Euro 2024. Apel w tej sprawie podpisało ponad stu europosłów.

Czytaj także:

bg

Zobacz więcej na temat: SPORT Piłka nożna uefa

Zobacz także

Zobacz także