more_horiz
Wiadomości

Polki pionierkami w Europie. Nagroda UEFA dla Amp Futbol Polska!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 14:15
Projekt Amp Futbol Polska ruszył przy współpracy Polskiego Związku Piłki Nożnej w 2022 roku. W marcu zorganizowano pierwszą międzynarodową imprezę kobiecego amp futbolu - zgrupowanie, podczas którego razem z Polkami trenowały piłkarki z innych krajów.
Reprezentacja Polski kobiet w amp futbolu
Reprezentacja Polski kobiet w amp futboluFoto: mat. prasowe/Amp Futbol Polska

- Na ostatnim zgrupowaniu świętowaliśmy rok istnienia. Pomysł pojawił się podczas mistrzostw Europy w Krakowie w 2021 roku, na które zaprosiliśmy różnych gości z zagranicy. Miałem okazję porozmawiać z człowiekiem, który rozwija kobiecy amp futbol w USA. Namówił mnie, żeby spróbować zrobić to samo w Polsce. Jeszcze przed półfinałem odbyła się prezentacja dwóch dziewczyn, które do udziału w projekcie zachęcił jego obecny koordynator Łukasz Matusik - relacjonował prezes Amp Futbol Mateusz Widłak.

Polki pionierkami w Europie. Nagroda UEFA dla Amp Futbol Polska 

Jak dodał, ugruntowana pozycja męskiej reprezentacji ułatwiła nieco nabór do drużyny kobiet. - Poszło to zdecydowanie szybciej, niż z mężczyznami. Spodziewałem się, że będzie to trwało dłużej, ale szybko pojawiła się fajna energia. Marzy nam się pierwszy oficjalny mecz, a w przyszłości - mistrzostwa świata. Na razie na całym świecie takich drużyn jak nasza jest kilkanaście, w Europie jesteśmy jedyni, ale jestem pewien, że niebawem dołączą kolejne - powiedział Widłak.

Do nagrody UEFA projekt został zgłoszony przez PZPN. UEFA o wyróżnieniu poinformowała zainteresowanych już kilkanaście dni wcześniej, ale ogłoszono to w środę. Oficjalne przekazanie nagrody nastąpi podczas majowej gali w Szwajcarii.

UEFA przyznaje po trzy nagrody w różnych kategoriach. W swojej - "najlepsza inicjatywa dla niepełnosprawnych" - Amp Futbol Polska otrzymał tę najcenniejszą, czyli złotą. - To kolejny etap rozwijającego się z sukcesem amp futbolu w Polsce - napisano na oficjalnej stronie internetowej UEFA.

Polak autorem najpiękniejszej bramki FIFA

W lutym br. nagrodę Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) za najładniejszą bramkę roku otrzymał reprezentant Polski w amp futbolu Marcin Oleksy.

W przeszłości złotą nagrodę UEFA Grassroots przyznano m.in. w 2019 roku klubowi AKS Zły za promowanie równości i zapewnienie powszechnego dostępu do futbolu oraz rok później projektowi kulturalno-sportowemu "Etnoliga", organizującemu rozgrywki dla imigrantów, wspierającemu uchodźców, środowiska LGBT+ i inne nieuprzywilejowane grupy.

>>> Więcej o amp futbolu <<<

red/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także