more_horiz
Wiadomości

Bundesliga: policja w siedzibie Bayernu Monachium. Chodzi o rosyjskiego oligarchę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 11:43
Funkcjonariusze Federalnego Urzędu Kryminalnego przeszukali siedzibę klubu piłkarskiego Bayern Monachium. Powodem było podejrzenie prania brudnych pieniędzy przez rosyjskiego oligarchę Aliszera Usmanowa. Honorowym prezydentem bawarskiego klubu jest Uli Hoeness, znajomy Usmanowa – podał w piątek portal dziennika „Bild”.
Siedziba Bayernu Monachium
Siedziba Bayernu MonachiumFoto: Ulrich Wagner / imago sport / Forum

Działania śledczych nie były skierowane przeciwko słynnemu klubowi, lecz w sprawie procederu prania pieniędzy przez Usmanowa. Jak dowiedział się „Bild”, akcja policji była wynikiem współpracy śledczych z federalnego oraz bawarskiego urzędu kryminalnego. Nalot na siedzibę klubu w Monachium oraz pomieszczenia stadionu Allianz Arena miał miejsce we wtorek.

Miliarder Usmanow jest znanym zwolennikiem Władimira Putina. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oligarcha znalazł się na unijnej liście sankcyjnej, a jego aktywa zostały zamrożone. „Przyjaciel Putina jest podejrzany o ukrywanie pieniędzy z przestępstw, takich jak uchylanie się od płacenia podatków w latach 2017-2022. Chodzi o wielomilionową kwotę” – podkreśla „Bild”.

Śledczy szukali dowodów na pranie przez Usmanowa pieniędzy i w ten sposób obiektem ich zainteresowania stał się klub piłkarski z Monachium. Policja nie podała szczegółów, jednak „jednym z punktów stycznych między oligarchą, a FC Bayern jest jego honorowy prezydent Uli Hoeness” – ustalił „Bild”.

Usmanow i Hoeness znają się, ponieważ posiadają wille nad jeziorem Tegernsee, gdzie rosyjski oligarcha mieszkał do czasu swojej ucieczki w marcu 2022 roku. Ponadto Hoeness zapewniał Usmanowowi bilety do sektora VIP na najważniejsze mecze Bayernu w Lidze Mistrzów – dowiedział się „Bild”, dodając, że nie wiadomo jeszcze, czy i jakie dowody zostały zabezpieczone podczas przeszukań.

Śledczy potwierdzili, że dochodzenie przeciwko Usmanowowi w sprawie prania pieniędzy „nie zostało jeszcze zakończone”. Władze Bayernu Monachium, zapytane przez „Bild” o wtorkowy nalot policji, nie chciały udzielić komentarza.

Jak przypomniał „Bild”, śledczy podatkowi już jesienią 2022 roku przeszukali trzy wille Usmanowa nad Tegernsee. Choć Rosjanin przebywał tam regularnie od 2016 roku i zatrudnia pracowników, w tym ochronę, nigdy nie złożył zeznania podatkowego. Po ataku Rosji na Ukrainę aktywa Usmanowa na terenie UE zostały zamrożone, skonfiskowano także jego luksusowy jacht Dilbar.

Czytaj także:

bg/PAP

Zobacz także

Zobacz także