Serie A: historyczna chwila dla Napoli. Mistrzostwo stało się faktem!

2023-05-04, 22:41

Victor Osimhen cieszy się z gola, który zapewnił SSC Napoli mistrzostwo Włoch . Foto: PAP/EPA/ETTORE GRIFFONI

Piłkarze SSC Napoli zostali mistrzami Włoch! Podopieczni Luciano Spallettiego zremisowali na wyjeździe z Udinese Calcio 1:1 w 33. kolejce Serie A. Drużyna Piotra Zielińskiego na pięć kolejek przed końcem sezonu ma aż 16 punktów przewagi nad drugim w tabeli Lazio.

SSC Napoli od początku sezonu grało znakomitą piłkę i już jesienią wypracowało sobie pokaźną przewagę nad rywalami w Serie A.

Aby zapewnić sobie trzecie w historii klubu mistrzostwo Włoch piłkarze spod Wezuwiusza potrzebowali przynajmniej punktu w wyjazdowym meczu z Udinese.

Udinese nie chciało świętować

O tym, jak wielkie emocje wywoływało czwartkowe spotkanie wśród fanów klubu z południa Italii świadczy fakt, iż 50 tysięcy kibiców wykupiło miejsca na... stadionie Napoli, by wspólnie oglądać na telebimie mecz w Udine. Ponadto na wyjazdowe spotkanie udało się około 11 tys. fanów "Partenopei".

Gospodarze chcieli jednak zepsuć święto rywalom. Już w trzynastej minucie Udinese wyszło na prowadzenie, gdy w polu karnym piłka trafiła do Sandiego Lovricia, a ten kapitalnym strzałem nie dał szans na obronę Aleksowi Meretowi. Podopieczni Andrei Sottila zaskoczyli przyszłych mistrzów.

Do przerwy wynik nie uległ już zmianie. Faworyci atakowali, jednak podopieczni Luciano Spallettiego robili to dość nieporadnie. Świętowanie mistrzostwa już w czwartek stanęło pod znakiem zapytania.

Osimhen dał scudetto

Goście trafili jednak do siatki na początku drugiej połowy. Strzał Chwiczy Kwaracchelii obronił jeszcze Marco Silvestri, ale wobec dobitki Victora Osimhena był bezradny. Nigeryjczyk zdobył swoją 22. bramkę w sezonie. Jak się potem okazało, czwartkowe trafienie było tym na miarę scudetto.

Piotr Zieliński pojawił się na murawie w 64. minucie. Osiem minut później polski pomocnik był bardzo blisko wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie. Strzał "Ziela" obronił jednak Silvestri. Po raz kolejny na murawie nie pojawił się natomiast Bartosz Bereszyński, który przesiedział mecz na ławce rezerwowych.

Więcej bramek już nie padło. Nie przeszkodziło to jednak piłkarzom z południa Włoch rozpocząć wielkiego świętowania historycznego sukcesu.

Napoli mistrzem po raz trzeci

Na pięć kolejek przed końcem sezonu Serie A neapolitańczycy mają 16 punktów więcej od drugiego w tabeli Lazio Rzym.

Dla SSC Napoli to dopiero trzecie mistrzostwo Włoch w historii. Wcześniej ekipa z Kampanii sięgała po tytuł w 1987 i 1990 roku, gdy liderem Napoli był legendarny Argentyńczyk Diego Maradona, dziś patron stadionu świeżo upieczonego mistrza Italii.