MŚ w hokeju: Polacy awansowali do elity! Rumunia rozbita na koniec turnieju w Nottingham

2023-05-05, 15:34

Hokejowa reprezentacja Polski po 22 latach przerwy powraca do Elity. Foto: mat. prasowe/PZHL

Polscy hokeiści wysoko wygrali z Rumunią 6:2 w swoim ostatnim meczu na MŚ Dywizji IA w Nottingham i wywalczyli awans do elity. Biało-Czerwoni po 21 latach znów zagrają w światowej czołówce.

Kadra Roberta Kalabera zajęła drugie miejsce w grupie, ale po wygranej z Rumunią 6:2 wywalczyła upragniony awans do elity - po raz pierwszy od 2002 roku. Biało-Czerwoni w Nottingham wygrali cztery spotkania z Litwę 7:0, Włochami 4:2 i Koreą Południową 7:0 oraz nieznacznie przegrali po dogrywce z Wielką Brytanią 4:5.

MŚ Dywizji IA. Reprezentacja Polski awansowała do hokejowej elity. Rumunia rozbita na koniec turnieju w Nottingham

Spotkanie na Motorpoint Arena Nottingham rozpoczęło się po myśli Rumunów. Pierwszą bramkę dla rywali zdobył Balazs Peter, który wykorzystał okazję w pierwszej tercji. Podopieczni Roberta Kalabera cały czas mieli zdecydowaną przewagę, jednak nie potrafili tego przełożyć na gole.

Szczęście uśmiechnęło się do Polaków już na początku drugiej tercji, kiedy grali w przewadze. Wyrównującą bramkę zdobył Grzegorz Pasiut z zespołu mistrza Polskiej Hokej Ligi - GKS-u Katowice. Chwilę później Biało-Czerwoni mogli wyjść na prowadzenie, ale Filip Starzyński trafił w słupek.

Już w 9. minucie drugiej partii Polacy objęli prowadzenie po golu Bartka Jeziorskiego, który skutecznie zakończył atak na bramkę reprezentacji Rumunii. Zespół Roberta Kalabera był coraz bliżej awansu do elity.

Jeszcze w końcówce Biało-Czerwoni zdołali podwyższyć rezultat meczu w Nottingham, a na listę strzelców wpisał się wychowanek MKS-u Sokoły Toruń - Bartosz Fraszko. Wydawało się, że to ostatni gol w tej partii spotkania, ale czwartą bramkę dla Polski zdobył Alan Łyszczarczyk.

Polski hokej czekał dwie dekady

W ostatniej tercji niespodziewanie gola strzelili Rumunii, a Macieja Miarkę pokonał Balazs Gajdo. W ostatnich sekundach wynik ustalili kapitan Krystian Dziubiński, który wykorzystał nieobecność bramkarza rywali oraz Kamil Wałęga, który przypieczętował awans. Ostatecznie kadra wygrała 6:2 i po 21 latach reprezentacja Polski znów zagra w mistrzostwach świata elity.

W dwóch ostatnich spotkaniach "polskiej" grupy MŚ Dywizji IA pewna spadku do Dywizji IB Litwa przegrała z Koreą Południową 1:2 z kolei Wielka Brytania wygrała 5:3 z Włochami i awansowała z pierwszego miejsca w grupie.

POLSKA - RUMUNIA 6:2 (0:1, 4:0, 2:1)

Bramki: 0:1 Balazs-Szabolcs Peter (10), 1:1 Grzegorz Pasiut (22), 2:1 Bartłomiej Jeziorski (29), 3:1 Bartosz Fraszko (38), 4:1 Alan Łyszczarczyk (39), 4:2 Balazs Gajdo (55), 5:2 Krystian Dziubiński (59), 6:2 Kamil Wałęga (60)

Kary: Polska – 0; Rumunia – 2 minuty