more_horiz
Wiadomości

Grand Chess Tour. Jan-Krzysztof Duda samodzielnym liderem elitarnego turnieju w Warszawie!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 20:00
Jan-Krzysztof Duda nie zwalnia tempa w gwiazdorsko obsadzonym turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Po trzech dniach rywalizacji w szachach szybkich jest samodzielnym liderem w klasyfikacji generalnej. Przed nami jeszcze dwa dni rywalizacji w szachach błyskawicznych, a już w czwartek poznamy triumfatora zawodów. Przed rokiem w warszawskim Muzeum Polin zwyciężył właśnie Duda.
Jan-Krzysztof Duda nie zwalnia tempa w gwiazdorsko obsadzonym turnieju Superbet Rapid  Blitz Poland 2023. Po trzech dniach rywalizacji w szachach szybkich jest samodzielnym liderem
Jan-Krzysztof Duda nie zwalnia tempa w gwiazdorsko obsadzonym turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Po trzech dniach rywalizacji w szachach szybkich jest samodzielnym lideremFoto: Rafał Oleksiewicz

To był bardzo udany wtorek dla najlepszego polskiego szachisty, który jest samodzielnym liderem turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Jan-Krzysztof Duda nie przegrał jeszcze w stolicy i ma spore szanse na powtórzenie wielkiego sukcesu sprzed roku. Tyle tylko, że do rozegrania został jeszcze cały turniej szachów błyskawicznych, więc wiele może się jeszcze wydarzyć.

Superbet Rapid & Blitz Poland. Jan-Krzysztof Duda samodzielnym liderem prestiżowego turnieju w Warszawie

– Jestem pierwszy po trzech dniach, przyznam szczerze, że nawet nie pamiętam dokładnej klasyfikacji, ale chyba prowadzę samodzielnie – mówił na gorąco we wtorkowy wieczór Jan-Krzysztof Duda, który wyprzedza Levona Aroniana, z którym zremisował w ostatniej wtorkowej partii. – Lepiej być nie może, ale oczywiście przed nami jeszcze do rozegrania aż 18 rund szachów błyskawicznych, więc wszystko się może zdarzyć. Wczoraj miałem słabszy moment, dzisiaj było lepiej. Być może pierwsza partia wypadła trochę chwiejnie i końcówka z Levonianem, bo mogłem dużo prościej wyrównać. Ale poza tym moje partie stały dziś na wysokim poziomie, a w Muzeum Polin gra mi się, póki co – odpukać – bardzo dobrze. Dlatego optymistycznie podchodzę do nadchodzących blitzów – dodaje.

Kolejny dzień Centrum Konferencyjne w Muzeum Polin jest wypełnione po brzegi kibicami, wszystkie zagraniczne gwiazdy są pod wrażeniem dużego zainteresowania, jakie wzbudził Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Jednym z gości imprezy w stolicy Polski jest Garri Kasparow, legenda królewskiej dyscypliny sportu.

Garri Kasparow czołowym gościem szachowej imprezy w stolicy Polski

– Polska zrobiła olbrzymi progres w hierarchii światowych szachów – podkreśla Garri Kasparow. – Widać, że dotyczy to zarówno profesjonalnej części tej gry, jak i masowej. Zapewne pomaga fakt, że posiadacie wielu dobrych szachistów na czele z graczem klasy światowej – Janem-Krzysztofem Dudą. Obecne sukcesy polskich szachów to rezultat ciągłej pracy, umiejętnego wynajdywania talentów wśród dzieci, swoją rolę odgrywają także wielkie turnieje, jak Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Bez wątpliwości Polska jest w tej chwili w ścisłej czołówce w Europie – mówił Kasparow, który zabrał także głos w sprawie wojny w Ukrainie i dopuszczenia rosyjskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. – Ukraina musi wygrać i co do tego nie ma żadnej dyskusji ani żadnych wątpliwości – powiedział. – Oczywiście chciałbym, żeby stało się to prędzej niż później, ale mówimy o wojnie, a ona zawsze jest nieprzewidywalna. Nie sądzę, żeby Rosja była w stanie kontynuować tę wojnę dłużej niż do końca przyszłego roku, ponieważ skończą się jej zasoby. Mam jednak nadzieję, że Ukraińcy znajdą sposoby, by doprowadzić Rosję na skraj załamania wcześniej. Jeżeli chodzi o sportowców to sytuacja jest dla mnie bardzo jasna – czarno-biała, jak w moich szachach. Sportowcy z Rosji muszą się zadeklarować, czy stoją po stronie Putina, czy wolnego świata. By móc ich dopuścić do międzynarodowej rywalizacji, powinni złożyć specjalne oświadczenie potępiające reżim. Jeśli tego nie zrobią, nie powinni móc startować. Wiem, że wielu z nich ma rodziny w Rosji, ale jak taki kłopot porównać do tego, że każdego dnia giną w Ukrainie cywile, mordowane są dzieci, spadają na ludzi bomby. Dlatego uważam, że sportowcy muszą się opowiedzieć, a nie szukać jakichś wymówek – dodaje.

Magnus Carlsen na czele światowej elity w Warszawie

Najlepsi gracze świata w stolicy rywalizować będą teraz w szachach błyskawicznych (do czwartku 25 maja). Zawody zakończą się uroczystą ceremonią wręczenia nagród. Przypomnijmy, że turniej rozgrywany w Warszawie ma prawdziwie gwiazdorską obsadę. Poza czołówką rankingu szachów szybkich (Magnus Carlsen, Wesley So, Jan-Krzysztof Duda, Richard Rapport, Maxim Vachier-Lagrave) grają jeszcze nasz arcymistrz Radosław Wojtaszek oraz Anish Giri, Levon Aronian, Bogdan-Daniel Deac i Kirił Szewczenko.

W ramach całego cyklu Grand Chess Tour (z łączną pulą nagród 1,4 miliona dolarów, w samej Warszawie w puli do wygrania jest aż 175 tysięcy dolarów, a zwycięzca zgarnie 40 tysięcy!) odbył się już turniej w Bukareszcie (szachy klasyczne), a po Warszawie szachiści spotkają się jeszcze w Zagrzebiu, by pod koniec roku przenieść się do Saint Louis w USA, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbędzie się ostatni, piąty turniej.

– Wielkich szachowych imprez w naszym kraju w ostatnich latach mamy pod dostatkiem i to jest powód do dumy – podkreśla Łukasz Turlej, sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej (FIDE). – Także teraz po warszawskim turnieju szachów szybkich i błyskawicznych będziemy mieć w odstępie zaledwie miesiąca krakowskie Mistrzostwa Europy Par. One tak naprawdę będą otwierać Igrzyska Europejskie, największą multisportową imprezę na świecie w 2023 roku. Pierwszą imprezą towarzyszącą, niejako otwierająca igrzyska, będą szachowe mistrzostwa par, które odbędą się w Operze Krakowskiej. Czekają nas podobne emocje, jak teraz w stolicy. Jeszcze kilka lat wstecz nikt by nie pomyślał, że tak wielkie imprezy, z gwiazdami szachowymi, będą u nas w Polsce w tak krótkim odstępie czasu.

Klasyfikacja generalna Superbet Rapid & Blitz Poland 2023 (po dziewięciu rundach):

1. Jan-Krzysztof Duda 13/18

2. Levon Aronian 12/18
3. Wesley So 11/18
Maxim Vachier-Lagrave 11/18
5. Magnus Carlsen 10/18
6. Richard Rapport 9/18
7. Anisz Giri 7/18
Radosław Wojtaszek 7/18
9. Bogdan-Daniel Deac 6/18
10. Kirił Szewczenko 4/18


>>> Inne dyscypliny sportowe <<<

inf. prasowa/PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także