more_horiz
Wiadomości

UEFA zmienia zasady dotyczące VAR-u w europejskich pucharach. Koniec sędziowskich pomyłek?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 14:45
UEFA zadecydowała, że system VAR będzie szerzej stosowany w europejskich pucharach. Technologia będzie wspierała arbitrów na wcześniejszym etapie rywalizacji, w którym dotąd nie mogli liczyć na pomoc w postaci powtórek.
VAR w Lidze Mistrzów i Lidze Europy będzie stosowany od początku rywalizacji
VAR w Lidze Mistrzów i Lidze Europy będzie stosowany od początku rywalizacjiFoto: PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ

W Lidze Mistrzów oraz w Lidze Europy VAR będzie obecny już od pierwszej rundy eliminacji. To dobra wiadomość dla Rakowa Częstochowa, który latem powalczy o miejsce w fazie grupowej Champions League. Mistrz Polski rywali w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów pozna już 20 czerwca podczas losowania w szwajcarskim Nyonie. Natomiast pierwsze mecze zostaną rozegrane 11 lub 12 lipca.

Zmiany dotkną także meczów Ligi Konferencji - tam system VAR pojawi się w 4. rundzie eliminacji. W 2. rundzie kwalifikacji do LK zagrają Legia Warszawa, Lech Poznań oraz Pogoń Szczecin. Polskie kluby poznają swoich rywali 21 czerwca, a europejską kampanię rozpoczną 27 lipca.

Na tym jednak nie koniec - UEFA w przyszłości zamierza dać dostęp do VAR-u również arbitrom, którzy poprowadzą wcześniejsze rundy el. Ligi Konferencji. To ma nastąpić jednak dopiero od przyszłego sezonu.

System VAR podczas meczu piłkarskiego zadebiutował w 2016 roku. Od tamtej pory jest stosowany w coraz szerszym zakresie, a w Polsce po raz pierwszy pojawił się w 2017 roku. Na stałe we wszystkich spotkaniach w Ekstraklasie został wprowadzony od 2018 roku.

Czytaj też:

bg

Zobacz także

Zobacz także