ME siatkarek: Polska - Ukraina. Biało-Czerwone dominowały i zasłużenie wygrały kolejny mecz

2023-08-24, 19:01

Polskie siatkarki zakończyły fazę grupową z dorobkiem czterech zwycięstw i jednej porażki . Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Polskie siatkarki wygrały w belgijskiej Gandawie z Ukrainą 3:1 w swoim ostatnim meczu grupy A mistrzostw Europy. Podopieczne Stefano Lavariniego zakończyły fazę grupową z dorobkiem czterech zwycięstw i porażki.

• Zarówno Polki, jak i Ukrainki wygrały po trzy z dotychczasowych czterech meczów w fazie grupowej.
    • Zwycięstwo oznacza, że Polki niemal na pewno zajmą drugie miejsce w tabeli grupy A.
    • Do 1/8 finału awansują po cztery najlepsze drużyny z każdej z czterech grup.

Magdalena Stysiak poprowadziła Biało-Czerwone do czwartego zwycięstwa w turnieju. 22-letnia atakująca zdobyła 38 punktów, Polki dołożyły 14 bloków, co było też kluczem do wygranej. Polskie siatkarki mają zapewnione co najmniej drugie miejsce.

Tylko jeden set był nieudany

W pierwszym secie podopieczne Stefano Lavariniego grały solidnie w ataku, ale rywalki nie zamierzały odpuszczać i też skutecznie odpowiadały. Polki miały spore kłopoty z zatrzymaniem Julii Chober, dlatego nie były w stanie wypracować większej przewagi. Przy stanie 11:10 kilkoma udanymi akcjami swoje koleżanki poderwała Maryna Łukasik i po chwili było już 17:12. Po chwili dołączyła do niej Stysiak, która nie wstrzymywała ręki, i rywalki nie podjęły już walki.

W drugiej partii Polki nieco spuściły z tonu, ale też popełniały dużo błędów własnych (dziewięć w całym secie), co wykorzystały rywalki. Ukrainki prowadziły już 19:14, lecz dzięki świetnej postawie Stysiak przewaga Ukrainy zmalała do jednego punktu (23:22), ale dwie ostatnie akcje wygrały podopieczne Petkowa. Chober nie pomyliła się w ataku, a potem skuteczny blok zanotowała Switłana Dorsman.

Polki wróciły do dobrej gry

Dwie kolejne odsłony należy już do polskiej reprezentacji. Po dobrym przyjęciu Joanna Wołosz mogła swobodnie wybierać adresatów swoich wystaw. Skutecznie w ataku radziły sobie Olivia Różański, Agnieszka Korneluk i Magdalena Jurczyk.

W czwartym secie Polki nie mogły się rozkręcić, ale to dlatego, że znów popełniały mnóstwo błędów. Ukrainki pierwsze pięć punktów zdobyły dzięki czterem błędom przeciwnika. Po kilku udanych blokach Biało-Czerwone wygrywały 11:7, ale Ukrainki tym razem po swoich akcjach szybko doprowadziły do remisu (11:11).

Jeszcze przez kilka minut siatkarki Ukrainy mogły mieć nadzieję na doprowadzenia do tie-breaka, lecz w końcówce podopieczne Lavariniego zagrały niezwykle solidnie i wygrały pięć ostatnich akcji.

W drugim spotkaniu tej grupy prowadząca w tabeli Serbia zmierzy się z Belgią. Serbkom do zajęcia pierwszego miejsca wystarczą dwa wygrane sety. Polki w przypadku zajęcia drugiej lokaty w 1/8 finału zagrają z trzecią drużyną grupy C - Niemcami lub Czechami.

Polska - Ukraina 3:1 (25:17, 22:25, 25:17, 25:17)

Polska: Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Agnieszka Korneluk, Magdalena Jurczyk, Olivia Różański, Martyna Łukasik, Maria Stenzel (libero) – Kamila Witkowska, Monika Fedusio, Monika Gałkowska, Katarzyna Wenerska.

Ukraina: Daria Szarhorodwska, Wiktorija Danczak, Anastasija Majewska, Switłana Dorsman, Oleksandra Milenko, Jewhenija Chober, Krystyna Niemcewa (libero), Nadija Kodoła, Diana Mieliuszkina, Julija Dymar.