more_horiz
Wiadomości

Takiego meczu jeszcze w Polsce nie było. Oficjalnie: Superpuchar Europy w Warszawie!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 14:37
Komitet Wykonawczy UEFA przyznał Warszawie organizację meczu o Superpuchar Europy, w którym tradycyjnie mierzą się zwycięzcy Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Spotkanie odbędzie się na PGE Narodowym.
PGE Narodowy w Warszawie będzie gospodarzem meczu o Superpuchar Europy w 2024 roku
PGE Narodowy w Warszawie będzie gospodarzem meczu o Superpuchar Europy w 2024 roku Foto: Forum/Rafal Baranski
  • Do tej pory mecz o Superpuchar Europy nigdy nie był rozgrywany w Polsce
  • Nasz kraj dwukrotnie gościł natomiast finały Ligi Europy

Już od dłuższego czasu spekulowano, że Polski Związek Piłki Nożnej będzie starał się o organizację meczu o Superpuchar Europy. Sprawa jest już przesądzona i przyszłoroczna edycja starcia zwycięzcy Ligi Mistrzów z triumfatorem Ligi Europy odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie.

Oficjalna decyzja zapadła we wtorek podczas kongresu europejskiej centrali w Limassol. Podczas obrad na Cyprze Komitet Wykonawczy UEFA przyznał Warszawie organizację tego prestiżowego spotkania.

"To dowód wielkiego zaufania, jakim obdarzyła nas UEFA. Jesteśmy dla całej społeczności piłkarskiej w Europie wiarygodnym i sprawdzonym partnerem. Bardzo się cieszymy, że w 2024 roku będziemy mogli zorganizować w Polsce kolejny finał jakże prestiżowych rozgrywek. Na starcie zwycięzcy Ligi Mistrzów z triumfatorem Ligi Europy będzie patrzył cały świat. To z pewnością wielki sukces polskiej federacji. Organizacja takich wydarzeń jest jednym z naszych celów, które konsekwentnie realizujemy" – skomentował prezes PZPN Cezary Kulesza, cytowany w komunikacie związku.

"To dla nas bardzo dobry czas. Mamy za sobą mistrzostwa Europy do lat 21, mistrzostwa świata do lat 20, a przed nami, oprócz finału Ligi Konferencji Europy i meczu o Superpuchar Europy, także mistrzostwa Europy kobiet do lat 19. Rzadko się zdarza, by organizację tak wielu imprez międzynarodowej rangi powierzano tej samej federacji. Jest to dla nas wielki powód do dumy" – podsumował sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski.

Do tej pory nigdy mecz o Superpuchar Europy nie był rozgrywany w naszym kraju. 

Finał europejskich rozgrywek zawita do stolicy Polski po raz drugi - w sezonie 2014/2015 na PGE Narodowym odbyło się finałowe starcie o puchar Ligi Europy, w którym Sevilla pokonała Dnipro Dniepropietrowsk. 

Kolejny finał LE odbył się w Gdańsku - w 2021 roku Villarreal pokonał Manchester United w konkursie rzutów karnych.

W czerwcu UEFA potwierdziła, że w 2025 roku na stadionie we Wrocławiu rozegrany zostanie finał Ligi Konferencji.

W 2023 roku starcie o Superpuchar Europy rozegrano w Pireusie. Po rzutach karnych Manchester City pokonał Sevillę. W regulaminowym czasie mecz zakończył się remisem 1:1.

Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także