more_horiz
Wiadomości

PŚ w skokach: inauguracja sezonu coraz bliżej. Wiadomo, ilu skoczków wystąpi w Ruce

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 17:03
Nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich rozpocznie się już w najbliższy piątek od treningów i kwalifikacji do sobotniego konkursu w fińskiej Ruce. W poniedziałek poznaliśmy listę zgłoszeń do pierwszych zawodów sezonu, z której wynika, że o pucharowe punkty powalczy 58 skoczków z 14 państw.
Dawid Kubacki znalazł się w składzie reprezentacji Polski na zawody w fińskiej Ruce
Dawid Kubacki znalazł się w składzie reprezentacji Polski na zawody w fińskiej Ruce Foto: PAP/EPA/KIMMO BRANDT
  • Polskę reprezentować będą Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek oraz Aleksander Zniszczoł
  • Poza Biało-Czerwonymi, w Ruce rywalizować będą skoczkowie z Finlandii, Austrii, Bułgarii, Estonii, Japonii, Kazachstanu, Niemiec, Norwegii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji i Włoch
  • Przed sezonem światowa federacja zmniejszyła maksymalne kwoty startowe dla sześciu najsilniejszych reprezentacji, w tym Polski

>>> Zapraszamy do śledzenia naszego serwisu skokinarciarskie.polskieradio.pl

Na liście zgłoszeń zawodów w Ruce widnieją skoczkowie z czternastu krajów. W rywalizacji wezmą udział zawodnicy z Finlandii, Austrii, Bułgarii, Estonii, Japonii, Kazachstanu, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji i Włoch.

Choć zgłoszono 61 zawodników, wiadomo, że tylu wystartuje tylko w dwóch piątkowych seriach treningowych. Po nich trener fińskiej reprezentacji Lauri Hakola zrezygnuje z trzech skoczków, którzy nie wystąpią w kwalifikacjach. Gospodarze mogą bowiem wystawić ośmiu reprezentantów - czterech na podstawie swojej kwoty startowej oraz czterech z tzw. grupy startowej. Na liście zgłoszeń widnieje natomiast jedenastu Finów.

Skład reprezentacji Polski na inauguracyjne zawody poznaliśmy już wcześniej. Trener Thomas Thurnbichler zdecydował, że w Finlandii wystartują Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł.

FIS chciało dobrze. A jak wyszło?

Biało-Czerwoni, podobnie jak inne państwa z tzw. TOP 6 (Austria, Japonia, Niemcy, Norwegia, Słowenia - przyp. red.) straciły po jednym miejscu w konkursach Pucharu Świata przez niedawną decyzję światowej federacji (FIS), która chciała w ten sposób zmniejszyć dystans między najsilniejszymi reprezentacjami a resztą krajów.

Patrząc na listę zgłoszeń, ciężko jednak mówić o tym, by "grupa pościgowa" chciała gonić czołówkę. Niektóre kraje nie wykorzystały swoich limitów, inne w ogóle nie zdecydowały się na start w Ruce. Dla przykładu, Kazachowie mogliby wystawić trzech skoczków, jednak tamtejsza kadra zmaga się z poważnymi kłopotami finansowymi i na pierwsze zawody cyklu przyjedzie tylko Nikita Dewiatkin.

Limit trzech zawodników mają też Bułgarzy. Problem w tym, że prawo startu w Pucharze Świata posiada jedynie Władimir Zografski. W Ruce wystartuje z kolei dwóch Turków, choć tamtejsza kadra otrzymała kwotę trzech zawodników na pierwszy period sezonu. Limitu nie wykorzysta także Estonia. W Ruce wystartuje Artti Aigro, jednak nie będzie wracającego po kontuzji Kevina Maltseva.

Sporo nieobecnych w Ruce 

Mimo prawa wystawienia trzech zawodników, do Ruki nie przyjadą Ukraińcy. Nasi wschodni sąsiedzi mają rozpocząć sezon od zawodów w Lillehammer na początku grudnia. Wtedy też do rywalizacji mają dołączyć Czesi, choć prawdopodobnie reprezentować ich będzie tylko Roman Koudelka.

Na liście zgłoszeń nie ma także Francuzów, Rumunów czy Kanadyjczyków. Tych ostatnich zresztą zapewne nie zobaczymy przez całą zimę, skoro swoją karierę zawiesił Mackenzie Boyd-Clowes. Z wiadomych przyczyn w Pucharze Świata nie mogą startować Rosjanie.

Jak widać, zamiary narciarskich działaczy, by dać więcej szans skoczkom ze słabszych krajów, nie przyczyniły się, póki co, do wysokiej frekwencji w zawodach. Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych tygodniach więcej reprezentacji będzie włączało się do pucharowej rywalizacji. W innym wypadku może się zdarzyć, że do niektórych konkursów nie będzie trzeba nawet rozgrywać kwalifikacji...

Skoczkowie zgłoszeni do zawodów Pucharu Świata w Ruce:

Finlandia: Mico Ahonen, Kalle Heikkinen, Henri Kavilo, Tomas Kuisma, Jarkko Maatta, Arttu Pohjola, Kasperi Valto, Vilho Palosaari, Eetu Nousiainen, Antti Aalto, Nico Kytosaho. Uwaga: w zawodach może wystartować tylko ośmiu Finów

Austria: Clemens Aigner, Jan Hoerl, Michael Hayboeck, Manuel Fettner, Daniel Tschofenig, Stefan Kraft.

Bułgaria: Władimir Zografski.

Estonia: Artti Aigro.

Japonia: Tomofumi Naito, Junshiro Kobayashi, Ren Nikaido, Naoki Nakamura, Ryoyu Kobayashi.

Kazachstan: Nikita Dewiatkin.

Niemcy: Martin Hamann, Pius Paschke, Philipp Raimund, Stephan Leyhe, Karl Geiger, Andreas Wellinger.

Norwegia: Fredrik Villumstad, Kristoffer Eriksen Sundal, Marius Lindvik, Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud.

Polska: Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki.

Słowenia: Peter Prevc, Domen Prevc, Ziga Jelar, Timi Zajc, Anze Lanisek.

Stany Zjednoczone: Tate Frantz, Andrew Urlaub, Decker Dean, Erik Belshaw.

Szwajcaria: Killian Peier, Remo Imhof, Simon Ammann, Gregor Deschwanden.

Turcja: Muhammed Ali Bedir, Fatih Arda Ipcioglu.

Włochy: Andrea Campregher, Francesco Cecon, Alex Insam, Giovanni Bresadola.

Terminarz zawodów PŚ w skokach narciarskich w Ruce:

piątek, 24.11.2023:
14.00 - oficjalny trening
16.00 - kwalifikacje
sobota, 25.11.2023:
14.45 - seria próbna
16.15 - pierwsza seria konkursowa
niedziela, 26.11.2023:
14.50 - kwalifikacje
16.15 - pierwsza seria konkursowa

<<<PŚ w skokach 2023/2024: kiedy będą skakać Polacy? TERMINARZ całego sezonu>>>

/empe

Zobacz także

Zobacz także