Ekstraklasa. Górnik Zabrze wciąż w zawieszeniu. Rada miasta nie podjęła decyzji ws. klubu

2024-04-23, 17:50

Ekstraklasa. Górnik Zabrze wciąż w zawieszeniu. Rada miasta nie podjęła decyzji ws. klubu
Mecz Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław. Foto: PAP/Michał Meissner

Radni Zabrza na wtorkowej, ostatniej sesji kończącej się kadencji nie zajęli się uchwałą o wyrażeniu zgody na zbycie przez samorząd pakietu większościowego akcji występującego w piłkarskiej ekstraklasie Górnika.

Wniosek o zdjęcie projektu z porządku obrad złożyła nowa prezydent miasta Agnieszka Rupniewska. Poparło go 15 radych, 6 było przeciw, a 4 się wstrzymało.

Sesja zaczęła się w minioną środę, ale wtedy ogłoszono przerwę w obradach. W niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenta miasta. Rupniewska pokonała w niej Małgorzatę Mańkę-Szulik, która rządziła miastem przez 18 lat.

- Pamiętam pierwszą sesję, w jakiej uczestniczyłam po zaprzysiężeniu. Zdominował ją Górnik, który był w bardzo trudnej sytuacji. Walczyliśmy wtedy o pierwszy milion pomocy dla klubu. Dziś Górnik jest w innym miejscu, z pięknym stadionem, na czwartym miejscu w tabeli ekstraklasy. Pięknie się rozwija, zaproponował pracę byłemu mistrzowi świata (Lukasowi Podolskiemu), mimo że pewnie nas nie stać na tak drogich piłkarzy – powiedziała Mańka-Szulik i opuściła salę obrad.

Projekt zakładał wyrażenie zgody na zbycie przez samorząd akcji imiennych Górnika, stanowiących co najmniej 51 procent kapitału zakładowego klubu, na rzecz podmiotu wybranego w ramach procedury określającej tryb tej transakcji.

- Wnioskuję o zdjęcie projektu z porządku obrad z tego względu, że mamy wybranych nowych radnych. Składaliśmy wniosek, by odbyła się nadzwyczajna sesja, dotycząca tylko i wyłącznie tego tematu, Myślę, że wielu radnych ma jeszcze sporo pytań, dlatego uważam, że nie powinniśmy głosować w tej sprawie na ostatniej sesji – wyjaśniła Rupniewska.

Górnik istnieje od 75 lat, futbolowa spółka zarządza nim od 1996 roku. Została założona przez osoby fizyczne i firmy, potem miała różnych właścicieli. Ostatnim prywatnym było Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz Polska (2007-11). W połowie 2011 większość akcji z powrotem przejął samorząd Zabrza.

W listopadzie 2023 radni Zabrza zdecydowali o "przystąpieniu do procesu prywatyzacji Górnika. Chęć udziału zgłosiły trzy podmioty: z Zabrza, Katowic i Niemiec.

Jesienią podczas meczów Górnika na własnym stadionie część kibiców domagała się od prezydent Mańki-Szulik, by "oddała" klub, znajdując dla niego inwestora. Ze zleconej przez samorząd wyceny wynika, że całość akcji Górnika jest warta ok. 8 mln złotych, do sprzedania będzie pakiet większościowy.

Radni mieli zdecydować o sprzedaży już podczas marcowej sesji, ale ten punkt został wówczas zdjęty z porządku obrad i ostatecznie nie doczekał się głosowania do końca kadencji. Pierwsza sesja nowej rady została zaplanowana na 7 maja.

Od początku grudnia 2023 zarząd klubu pracuje bez prezesa, po rezygnacji Adama Matyska z tej funkcji. W tym samym czasie pożegnał się z klubem dyrektor sportowy Łukasz Milik.

Po 29. kolejce spotkań ekstraklasy prowadzony przez trenera Jana Urbana Górnik zajmuje czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem 48 punktów.

Pod koniec lutego piłkarze odmówili udziału w jednym treningów przed meczem z Widzewem Łódź z powodu zaległości płacowych. W krótkim czasie kwestie finansowe zostały uregulowane.

Czytaj także:

bg/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej