more_horiz
Wiadomości

Nowelizacja ustawy medialnej. Kukiz: zagłosowałem zgodnie z własnym sumieniem

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 09:32
- Skoro USA są zaniepokojone bezpieczeństwem amerykańskiego kapitału w Polsce, to jeśli chcą go chronić, to nie mocą nacisku na zachowanie status quo w TVN, ale powinny zabezpieczać również flankę wschodnią NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kukiz.
Paweł Kukiz: zaszczepię się tyle razy, ile będzie potrzeba
Paweł Kukiz: zaszczepię się tyle razy, ile będzie potrzebaFoto: PR24 / Adam Koniecki

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. Teraz posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta.

Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalenie ustawy wywołało protesty z udziałem polityków opozycji. 

Paweł Kukiz zwrócił uwagę, że prezydent, rozważając podpisanie ustawy medialnej, powinien myśleć o jej zapisach w szerokim kontekście, także międzynarodowym.

- Discovery i inne grupy kapitałowe promowały Bidena w czasie kampanii wyborczej w USA. Również w TVN w Polsce była radość, gdy Biden został prezydentem. Tuż po objęciu przez niego prezydentury mamy sytuację w Afganistanie, od razu pojawiają się imigranci na granicy białoruskiej, a wojska rosyjskie stoją na granicy z Ukrainą, to nie są rzeczy przypadkowe - stwierdził gość audycji i podkreślił, że ochrona amerykańskich interesów w Polsce oznacza także wsparcie wschodniej flanki NATO.

"Nawet gdyby PiS wycofał się z tej ustawy, i tak bym za nią zagłosował"

Odnosząc się zapisów ustawy medialnej, Paweł Kukiz przypominał, że od 2015 r. jednym z postulatów jego ugrupowania jest kwestia dekoncentracji kapitałowej mediów działających na terenie Polski. Jak stwierdził, swoboda, jaka panuje w tej sprawie w Polsce, nie ma miejsca w innych krajach Unii. - Zaistniała możliwość, by osłabić narzucanie światopoglądu przez media, które nie są polskie. Zagłosowałem zgodnie ze swoim sumieniem, to nie był żadna kalkulacja polityczna czy umowa. Nawet gdyby PiS wycofał się z tej ustawy i tak bym za nią zagłosował - zaznaczył.

- Dlaczego miałbym się pochylać nad interesami amerykańskimi w Polsce, w sytuacji gdy Amerykanie rozmawiają bezpośrednio z Moskwą o sprawach, które w dużej mierze dotyczą Polski - pytał poseł.

Posłuchaj
12:59 PR24_mp3 2021_12_21-07-36-27.mp3 Paweł Kukiz o nowelizacji ustawy medialnej (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa poranka)

Paweł Kukiz komentował demonstracje w sprawie ustawy medialnej, zwracał uwagę, że dopiero postulowane przez Kukiz’15 przepisy o referendum mogłyby sprawić, by tego typu protesty mogły przynosić realne zmiany. - Trzeba zażądać zmian ustrojowych, a nie biegać po ulicach i mówić, że zebraliśmy ileś tam podpisów. Nawet gdy się je przedstawi i referendum zostanie rozpisane, to jego wynik nie jest zobowiązujący dla władz - przypomniał.

shutterstock_telewizor 1200.jpg
Nowelizacja ustawy medialnej. Sprawdź, czego dotyczą przyjęte przepisy

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Paweł Kukiz

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem