Nowelizacja ustawy medialnej. Kukiz: zagłosowałem zgodnie z własnym sumieniem
- Skoro USA są zaniepokojone bezpieczeństwem amerykańskiego kapitału w Polsce, to jeśli chcą go chronić, to nie mocą nacisku na zachowanie status quo w TVN, ale powinny zabezpieczać również flankę wschodnią NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kukiz.
2021-12-21, 09:32
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. Teraz posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta.
Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalenie ustawy wywołało protesty z udziałem polityków opozycji.
Paweł Kukiz zwrócił uwagę, że prezydent, rozważając podpisanie ustawy medialnej, powinien myśleć o jej zapisach w szerokim kontekście, także międzynarodowym.
- Discovery i inne grupy kapitałowe promowały Bidena w czasie kampanii wyborczej w USA. Również w TVN w Polsce była radość, gdy Biden został prezydentem. Tuż po objęciu przez niego prezydentury mamy sytuację w Afganistanie, od razu pojawiają się imigranci na granicy białoruskiej, a wojska rosyjskie stoją na granicy z Ukrainą, to nie są rzeczy przypadkowe - stwierdził gość audycji i podkreślił, że ochrona amerykańskich interesów w Polsce oznacza także wsparcie wschodniej flanki NATO.
REKLAMA
"Nawet gdyby PiS wycofał się z tej ustawy, i tak bym za nią zagłosował"
Odnosząc się zapisów ustawy medialnej, Paweł Kukiz przypominał, że od 2015 r. jednym z postulatów jego ugrupowania jest kwestia dekoncentracji kapitałowej mediów działających na terenie Polski. Jak stwierdził, swoboda, jaka panuje w tej sprawie w Polsce, nie ma miejsca w innych krajach Unii. - Zaistniała możliwość, by osłabić narzucanie światopoglądu przez media, które nie są polskie. Zagłosowałem zgodnie ze swoim sumieniem, to nie był żadna kalkulacja polityczna czy umowa. Nawet gdyby PiS wycofał się z tej ustawy i tak bym za nią zagłosował - zaznaczył.
- Dlaczego miałbym się pochylać nad interesami amerykańskimi w Polsce, w sytuacji gdy Amerykanie rozmawiają bezpośrednio z Moskwą o sprawach, które w dużej mierze dotyczą Polski - pytał poseł.
Posłuchaj
Paweł Kukiz komentował demonstracje w sprawie ustawy medialnej, zwracał uwagę, że dopiero postulowane przez Kukiz’15 przepisy o referendum mogłyby sprawić, by tego typu protesty mogły przynosić realne zmiany. - Trzeba zażądać zmian ustrojowych, a nie biegać po ulicach i mówić, że zebraliśmy ileś tam podpisów. Nawet gdy się je przedstawi i referendum zostanie rozpisane, to jego wynik nie jest zobowiązujący dla władz - przypomniał.
Powiązany Artykuł
Nowelizacja ustawy medialnej. Sprawdź, czego dotyczą przyjęte przepisy
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Paweł Kukiz
REKLAMA
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 07.35
PR24/ka
REKLAMA