Wiceszef MSZ: najważniejsze, że Cimanouska jest bezpieczna w Polsce
- Każdy Białorusin, który nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju i musi z tych powodów opuścić terytorium Białorusi, może liczyć na przychylność państwa polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
2021-08-06, 11:15
Kryscina Cimanouska przyleciała do Warszawy z Wiednia, dokąd trafiła z igrzysk olimpijskich w Japonii. W Tokio funkcjonariusze białoruskich służb próbowali zmusić ją do wylotu na Białoruś, ale biegaczka ostatecznie zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio. W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski.
Powiązany Artykuł
"Od roku wydajemy tysiące wiz humanitarnych, to sprawdzony mechanizm". Wiceszef MSZ o pomocy dla Cimanouskiej
"Członkowie rodziny Krysciny Cimanouskiej mogą liczyć na przychylność państwa polskiego"
Marcin Przydacz podkreślał fakt, że Kryscina Cimanouska jest już bezpieczna w Polsce. - Wbrew jej woli i podstawowemu prawu, jakim jest prawo do wolności, próbowano zmusić ją do powrotu na Białoruś, gdzie z całą pewnością groziły jej jakieś konsekwencje, to się nie udało. Kryscina Cimanouska jest bezpieczna w Polsce, jest ze swoim mężem, finalny efekt tej sytuacji jest bardzo pozytywny - zaznaczył.
- Wielu Białorusinów przyjeżdżało do Polski, zmuszonych opuścić granice Białorusi z różnych względów, politycznych czy ekonomicznych, a następnie ich rodziny same decydowały, czy chcą podążać tą drogą. Tak jak 140 tys. innych Białorusinów, którzy otrzymali wizę w ostatnim roku, tak i członkowie rodziny Krysciny Cimanouskiej mogą liczyć na przychylność państwa polskiego - dodał wiceminister.
REKLAMA
"Należy kontynuować politykę powstrzymywania Rosji"
Jak zauważył gość audycji, służby rosyjskie i białoruskie są w ostatnich latach aktywne na terytorium UE. - Obserwowaliśmy wiele przykładów kryminalnych zachowań, pamiętamy próbę otrucia Skripalów w Wielkiej Brytanii, morderstwo w centrum Berlina czy wybuchu magazynów w Czechach, za które odpowiadają oficerowie służb specjalnych naszych wschodnich sąsiadów. Ta aktywność jest bardzo duża i tym bardziej należy kontynuować politykę powstrzymywania Rosji, nakierowaną na to, by zniechęcać do tego typu działań, nie wspierać politycznie ani ekonomicznie tych krajów - dodał.
Wiceminister komentował w tym kontekście sprawę budowy gazociągu Nord Stream 2. - To sygnał polityczny wysłany ze strony Niemiec, że w niektórych kwestiach są sytuacje sporne, ale jeżeli chodzi o biznes, są tutaj czynniki, które chciałyby ten biznes kontynuować. To wszystko powoduje zwiększenie możliwości Kremla do rozgrywania naszej jedności, także do aktywności służb - zauważył Marcin Przydacz.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marcin Przydacz
REKLAMA
Data emisji: 06.08.2021
Godz. emisji: 07.48
PR24/ka
REKLAMA