Ambasador RP przy NATO o stanowisku Zachodu wobec Rosji: odstraszanie i dialog
- Dialog nie może odbywać się bez mocnej pozycji w zakresie odstraszania, ale jako odpowiedzialny aktor na scenie międzynarodowej musimy podejmować rozmowy nawet z państwami, które łamią różnego rodzaju zasady i próbować dojść do porozumienia. Jeżeli nie będzie to możliwe, musimy mieć przygotowane zawczasu inne środki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szatkowski, Stały Przedstawiciel RP przy NATO.
2022-01-22, 16:35
W piątek sekretarz stanu USA Anthony Blinken po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie powiedział, że Rosja stoi przed wyborem, może wybrać rozwiązanie dyplomatyczne, które prowadzi do pokoju i bezpieczeństwa, lub drogę, która wiedzie tylko do konfliktu, surowych konsekwencji i międzynarodowego potępienia. USA, ich sojusznicy i partnerzy wspierają Ukrainę i są przygotowani na oba warianty - podkreślił.
"Koncentracja wojsk wokół Ukrainy jest bez precedensu w ostatniej historii"
Jak zauważył Tomasz Szatkowski, zasadniczym celem Kremla jest osiągnięcie sukcesu na drodze dyplomatycznej. - To znaczenie mniej kosztowałoby Rosję. W tej chwili, gdy nie ziściły się najbardziej optymistyczne scenariusze dla strony rosyjskiej, nie nastąpiły podziały wewnątrz NATO, na tyle widoczne, że paraliżowałyby sojusz, Rosjanie mogą być skłonni, by poprzeć swoje groźby także jakąś formą akcji militarnej, na razie ograniczoną, ale gromadzą też środki do działań na dużą skalę. Koncentracja wojsk, jaka ma miejsce wokół Ukrainy, jest bez precedensu w ostatniej historii - stwierdził.
Czynnik zaskoczenia
- Jeżeli mówimy o ponad 100 tys. żołnierzy rosyjskich, to są to siły pierwszego rzutu bojowego, do tego są jednostki zabezpieczenia, dowodzenia, w tle są potencjalne rezerwy. Rosyjska, a wcześniej sowiecka sztuka wojenna dużą wagę przywiązuje do czynnika zaskoczenia. Jeśli nie jest on możliwy do osiągnięcia w zakresie strategicznym, samej intencji ataku, to będzie konieczny na poziomie operacyjnym - dodał, mówiąc o potencjalnych celach Rosji.
"Rozbieżność stanowisk w NATO jest zagrożeniem dla punktu działań Sojuszu"
Gość audycji stwierdził, że pozytywnie należy ocenić wynik pierwszej rundy rozmów NATO-Rosja. - Pewien konsensus i spójność były widoczne w stanowisku sojuszu, obok różnicy akcentów. Polityka Niemiec sytuuje się na pewnym biegunie ostrożności czy czerwonego światła wobec dostarczania broni dla Ukrainy. Wszelka rozbieżność stanowisk w NATO jest zagrożeniem dla punktu ciężkości działań Sojuszu, miejmy nadzieję, że przeważą pryncypia, do których zgadzają się też Niemcy - komentował.
REKLAMA
- Polska od lat uczestniczy w pomocy choćby przez szkolenie wojsk ukraińskich, nigdy nie stosowała blokad eksportowych wobec dostaw broni na Ukrainę, użycza też swojej przestrzeni powietrznej (…). Tu nasze stanowisko jest odmienne od niemieckiego - zaznaczył Tomasz Szatkowski.
Posłuchaj
- "Trump stawiał na Polskę, Biden na Niemcy. Cena jest coraz wyższa". Macierewicz o sytuacji w Europie
W ostatnim czasie Moskwa zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy. Prezydent Putin domaga się od Sojuszu wycofania oddziałów ze wschodniej flanki i zobowiązań, że NATO nie będzie rozszerzać wpływów na wschód Europy.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Tomasz Szatkowski (ambasador Polski przy NATO)
Data emisji: 22.01.2022
Godzina: 15.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA