Wojciech Mucha: lata 90. połamały kręgosłupy wielu Polaków
- Dla ludzi z mojego pokolenia lata 90. były okresem rozedrgania. Rzeczywistość bloków z wielkiej płyty jest wspólna i ukształtowała wielu ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Mucha, publicysta "Gazety Polskiej" i autor książki "Miasto noży".
2020-01-30, 11:31
Posłuchaj
Książka przenosi czytelników do Krakowa lat 90. XX wieku. Czas, kiedy obraz widziany w telewizyjnych reklamach i odtwarzany na filmach VHS kontrastuje z szarością codziennego życia i bloków z wielkiej płyty.
Powiązany Artykuł
"Aria czy Barbaria". Pokolenie lat 90. w obecnej kulturze
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Codzienność lat 90. i koniec analogowego świata
Miasto Noży to nie tylko wstrząsający thriller o brutalnych porachunkach kibiców dwóch krakowskich drużyn - Cracovii i Wisły. To opowieść o tym, co kształtowało ludzi wchodzących w dorosłe życie w pierwszej dekadzie po transformacji ustrojowej.
"Cenę za lata 90. płacimy do dzisiaj"
Wojciech Mucha zwraca w swojej książce również uwagę na kryzys męskości lat 90. - Pokolenie naszych ojców miało bardzo trudne zadanie. Wbrew temu, co się teraz ludziom wmawia, że to był okres self-made manów, to pieniądze nie leżały na ulicy. Masowe bezrobocie, alkoholizm i rozpad więzi społecznych to był chleb powszedni - powiedział publicysta.
REKLAMA
- To jest rzecz, o której nie pamiętamy albo nie chcemy pamiętać, że lata 90. połamały kręgosłupy wielu Polaków i cenę tego płacimy do dzisiaj. Jak się popatrzy na ludzi z mojego pokolenia, w jaki sposób funkcjonują, to widać to dość dobrze - stwierdził autor książki "Miasto noży".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Wojciech Mucha
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 9.33
jp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA