PKN Orlen nie obniży marży. Rzecznik rządu: spółka ma przed sobą duże inwestycje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Orlen ma teraz przed sobą bardzo duże inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju, i w zakresie rafineryjnym, i w zakresie energetycznym – bo przecież spółka Energa też podlega Orlenowi – i w zakresie konsolidacji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller. – Państwo zrezygnowało z wpływów do budżetu w postaci VAT i akcyzy, co powoduje, że miliardy złotych nie trafiają do budżetu – przypomniał, wskazując tarczę antyinflacyjną jako sposób na obniżkę cen paliw.

"Czekają nas skokowe podwyżki cen paliw, które będą widoczne w drugim tygodniu czerwca" – ostrzega epetrol.pl. "Benzyna 95-oktanowa nieuchronnie zbliżać się będzie do 8 zł za litr" – czytamy w analizie, w której e-petrol.pl przypomina także, że benzyna w sprzedaży hurtowej w ciągu ostatniego tygodnia podrożała o ponad 6 proc.

– Pracujemy nad przedłużeniem tarczy antyinflacyjnej – powiedział w kontekście cen paliw rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia. – Gdyby nie te działania, gdyby nie obniżenie akcyzy i VAT, to dziś benzyna kosztowałaby dużo powyżej 9 zł za litr – wskazał.

Jak mówił, paliwo jest drogie, "bo mamy kryzys wojenny i od razu widać, że ceny zaczęły szaleć po rozpoczęciu wojny". – To, co możemy zrobić, to przedłużyć tarczę antyinflacyjną. Rozmawiamy też o większych dostawach do Polski z innych kierunków. To też generuje cenę, bo mechanizm zakupu ropy jest bardzo skomplikowany i to nie tylko cena baryłki, ale także koszty dostarczenia, przeróbki surowca – podkreślił rzecznik rządu.

Marża Orlenu na inwestycje

Pytany, czy PKN Orlen, jako spółka Skarbu Państwa, będzie obniżać marżę, gość "Salonu politycznego Trójki" przypomniał, że ta jest "standardowa". Przywołał przykład cen ropy z innych krajów. – Państwo zrezygnowało z wpływów do budżetu w postaci VAT i akcyzy, co powoduje, że miliardy złotych nie trafiają do budżetu – argumentował.

– Orlen ma teraz przed sobą bardzo duże inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju, i w zakresie rafineryjnym, i w zakresie energetycznym – bo przecież spółka Energa też podlega Orlenowi  i w zakresie konsolidacji. Dlatego też te decyzje muszą być podejmowane bardzo roztropnie, bo za rok czy dwa ktoś zapyta: "dlaczego Orlen nie inwestuje w ważne inwestycje i dlaczego taka spółka nie przemyślała i nie zaplanowała takiej inwestycji – podkreślił Piotr Müller.

Średnie ceny paliw w Polsce są najwyższe od 2015 roku (PAP)

Czytaj także:


Posłuchaj

13:05
Rzecznik rządu: marża Orlenu jest standardowa, spółka ma teraz przed sobą bardzo duże inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 7.06.2022
Godzina emisji: 8.45

mbl/pr

Polecane