Trzeci rozbiór - Polska wymazana z mapy
Władcy państw zaborczych podpisali dokument, w którym zobowiązali się, że imię Polski nigdy więcej już nie pojawi się na żadnych dokumentach, mapach i w dyskusjach międzynarodowych.
2014-01-03, 07:00
Posłuchaj
Ostatni z trzech rozbiorów Polski przypieczętowała klęska powstania kościuszkowskiego w lipcu 1794 roku. W roku następnym 3 stycznia 1795 roku Rosja, Prusy i Austria podpisały traktat sankcjonujący trzeci rozbiór Polski.
Władcy państw zaborczych podpisali dokument, w którym zobowiązali się do tego, że imię Polski nigdy więcej już nie pojawi się na żadnych dokumentach, mapach, i w dyskusjach międzynarodowych. Polska miała przestać istnieć.
Głównym inicjatorem III rozbioru byli Habsburgowie, rządzący Austrią.
Król Stanisław August Poniatowski wyjechał z Warszawy do Grodna, oddał się pod nadzór rosyjskiego namiestnika i abdykował na rzecz Rosji.
Rosja zajęła obszar największy powierzchniowo – wszystkie ziemie na wschód od Niemna i Bugu, ok. 120 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Austria zajęła Lubelszczyznę. Zaanektowała także resztę Małopolski z Krakowem, część Podlasia i Mazowsza. Otrzymała tereny najliczniej zaludnione. Prusom przypadła najmniejsza zdobycz. Musiały zadowolić się częścią Mazowsza z Warszawą, Podlasia i Litwy.
im
REKLAMA