Wywiad z dziennikarką pobitą w Kijowie. "Atak związany ze śledztwami dziennikarskimi"

Ukraińskie MSW ocenia, że doszło do "czynu chuligańskiego ze spowodowaniem ciężkich uszkodzeń ciała". Resort nie wiąże go z działalnością medialną dziennikarki.

2013-12-27, 07:10

Wywiad z dziennikarką pobitą w Kijowie. "Atak związany ze śledztwami dziennikarskimi"

Posłuchaj

Ukraina: wywiad z pobitą z dziennikarką - relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pobita ukraińska dziennikarka śledcza Tetiana Czornowoł nie wyklucza, że atak na nią był związany z jej śledztwami dziennikarskimi.
W rozmowie z telewizyjnym Kanałem Piątym Tetiana Czornowoł powiedziała, że dopuszcza kilka wersji dotyczących przyczyn jej pobicia. Jedna z nich dotyczy jej działalności w czasie protestów proeuropejskich i antyrządowych, które trwają od pięciu tygodni w Kijowie.
Inna wersja jest związana z prowadzonymi przez nią śledztwami dziennikarskimi. Przed incydentem Czornowoł oglądała majątki ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenki i prokuratora generalnego Wiktora Pszonki. Twierdzi, że niedawno odkryła nową rezydencję prezydenta Wiktora Janukowycza. Według portalu Ukraińska Prawda, ten ostatni majątek należy do biznesmena i deputowanego rządzącej Partii Regionów Jurija Iwaniuszczenki.
Dziennikarka śledcza i działaczka społeczna Tetiana Czornowoł została brutalnie pobita w nocy z wtorku na środę. Kobieta jest znana z wielu publikacji o korupcji na szczytach ukraińskiej władzy, a także ze swoich radykalnych działań w czasie trwających protestów. Milicja zatrzymała trzy osoby podejrzane o jej pobicie.

Masowe protesty

Ponad tysiąc osób pikietowało w czwartek w Kijowie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Żądały one uczciwego śledztwa w sprawie pobicia Tetiany Czornowoł.

Akcja rozpoczęła się z samego rana, gdy pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych szli do pracy. Kilku działaczy pokazywało im zdjęcia pobitej dziennikarki pytając o ich reakcję - większość opuszczała głowy i cicho wchodziła do budynku.  Później przed siedzibę MSW przyszło ponad tysiąc demonstrantów z Majdanu. Wśród nich są głównie zwolennicy opozycyjnych partii: Ojczyzna, Swoboda i UDAR. Wszyscy wyrażali oburzenie pobiciem dziennikarki.

O antyrządowych protestach na Ukrainie - tu zobacz więcej>>>

REKLAMA

Oprócz haseł z żądaniami uczciwego śledztwa dotyczącego brutalnego pobicia dziennikarki w nocy z wtorku na środę demonstranci domagają się także wyjaśnienia innych przypadków pobić antyrządowych i prozachodnich działaczy oraz ukarania winnych funkcjonariuszy, którzy brali udział w brutalnej pacyfikacji 30 listopada na placu Niepodległości. Według opozycji, za wszystkie te fakty odpowiada minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko, który powinien ustąpić ze stanowiska.

CNN Newsource/x-news

Milicja w ciągu doby od pobicia Tetiany Czornowoł zatrzymała dwóch podejrzanych oraz ogłosiła, że poszukuje trzeciego napastnika. Udało się także odnaleźć samochód, który wykorzystali przestępcy.

REKLAMA

'' IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej