MON: Polska kończy misję w Afganistanie

Zakończenie misji w Afganistanie i kontynuacja modernizacji wojska, z korzyściami dla polskiego przemysłu - to priorytety MON na ten rok – mówił szef resortu Tomasz Siemoniak.

2014-01-15, 15:20

MON: Polska kończy misję w Afganistanie

Zmniejszamy zaangażowanie Polski w misję w Afganistanie - zapowiedział szef MON Tomasz Siemoniak.  - 2014 to rok wielu priorytetów, ale najważniejszym zadaniem jest zapowiedziane wycofanie się żołnierzy z Afganistanu - powiedział Siemoniak na konferencji prasowej. To pierwsza z serii konferencji o planach ministerstw zapowiedzianych w piątek przez premiera Donalda Tuska.

- W porozumieniu z sojusznikami zdecydowaliśmy się przyspieszyć wycofanie, od maja pozostanie w Afganistanie do 500 polskich żołnierzy, również do maja powróci do Polski cały ciężki sprzęt - głównie kołowe transportery opancerzone i śmigłowce - zapowiedział szef MON. Wcześniej MON zakładał, że ostatnia zmiana polskiego kontyngentu w Afganistanie ma liczyć do tysiąca żołnierzy.

Poinformował, że od maja, w ramach XV zmiany, będzie tam przebywać tylko do 500 żołnierzy plus 150 żołnierzy w odwodzie. Do kwietnia służbę pełni do 1000 żołnierzy w Afganistanie oraz do 200 żołnierzy w odwodzie.

Piątka do obrony powietrznej

Minister poinformował też, że w dialogu technicznym z potencjalnymi dostawcami systemów obrony powietrznej do dalszych rozmów wybrano pięciu partnerów - francuską firmę Thales, amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS, amerykański koncern Raytheon, rząd Izraela oraz francuską MBDA z Polskim Holdingiem Obronnym.

REKLAMA

- Chcemy, żeby inwestowane środki przyniosły wzrost wartości obronnych, ale żeby też procentowały miejscami pracy i przyniosły korzyść uczelniom - podkreślił Siemoniak. Przypomniał, że MON pracuje też m.in. nad wyborem 70 nowych śmigłowców, które - jak wymagają warunki przetargu - mają być wyprodukowane w Polsce.

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział przekazanie spraw związanych z offsetem za zagraniczne zakupy obronne z resortu gospodarki do MON.

PAP/IAR/agkm

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej