Rządowy kryzys w Turcji

Turecka scena polityczna zmaga się z kryzysem od końca 2013 roku. Wtedy aresztowano za korupcję 50 osób blisko związanych z rządzącą partią AKP. W odpowiedzi na te działania premier – Tayyip Erdogan – dokonał masowych zwolnień w policji i prokuraturze.

2014-01-21, 21:20

Rządowy kryzys w Turcji

Posłuchaj

21.01.14 Świat w powiększeniu: Rządowy kryzys w Turcji
+
Dodaj do playlisty

Ostatnie wydarzenia w Turcji mogą spowodować obniżenie zaufanie do tego kraju. Tayyip Erdogan rozmawiał w Brukseli z unijnymi przywódcami.

- Martin Schulz dał premierowi Turcji jasno do zrozumienia, że w standardach Unii Europejskiej niezwykle istotne są rządy prawa i niezależność wymiaru sprawiedliwości. Kluczową kwestią są podjęte przez turecki parlament prace nad reformą Wysokiej Rady Sędziów i Prokuratorów, które w przypadku realizacji podporządkowałyby instytucję władzy wykonawczej. To zachwiałoby ważny dla demokracji monteskiuszowski trójpodział władzy – powiedział w PR24 Adam Balcer, Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA.

Szanse na zbliżenie Turcji z Unią Europejską maleją. Oprócz kryzysu rządowego, przeszkodą są złe stosunki między Ankarą a Nikozją.

- Krajem, który jest najbardziej przeciwny wejściu Turcji do Unii Europejskiej jest Cypr. Choć oficjalnie przywódcy tego kraju są temu przychylni, to Cypr jest największą przeszkodą w drodze Turcji do Unii Europejskiej. Problemem jest to, że Turcja nie uznaje Cypru jako państwa – dodał Gość PR24.

REKLAMA

W drugiej części „Świata w powiększeniu” Krzysztof Renik rozmawiał z Piotrem Cykowskim, koordynatorem Programu „Ratuj Tybet”, o sytuacji w Tybecie.

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej