48 lat temu, po raz pierwszy w Polsce, przeszczepiono nerkę
W niedzielę obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Lekarze podkreślają, że przeszczep narządu może uratować życie, kiedy inne metody leczenia zawodzą.
2014-01-26, 12:32
Posłuchaj
Mazowiecki konsultant do spraw transplantologii profesor Andrzej Chmura zwrócił uwagę w rozmowie z IAR, że zaledwie 4 procent narządów - nerek i wątrób - przeszczepianych w Polsce pochodzi od dawców żywych.
Podkreślił, że szansą na szybki powrót do zdrowia jest tak zwany przeszczep wyprzedzający u chorych z niewydolnością nerek. Jeżeli jest dawca rodzinny, chory może mieć przeszczepiony narząd, zanim rozpocznie dializoterapię.
Chirurg transplantolog z Centrum Zdrowia Dziecka profesor Piotr Kaliciński powiedział, że członkowie rodzin małych pacjentów chętnie decydują się na oddanie narządu, aby ratować chore dziecko. Połowa przeszczepionych wątrób i 15-20 procent nerek u dzieci pochodzi od dawców rodzinnych.
Według danych Poltransplantu w ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce 1536 narządów, 57 pochodziło od dawców żywych. W krajach skandynawskich i USA co druga przeszczepiona nerka jest darem od kogoś z rodziny.
REKLAMA
Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>
mc
REKLAMA