Polagra Premiery 2014: Innowacyjni rolnicy dostaną wsparcie
W Poznaniu trwają Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa Polagra Premiery 2014. Oficjalnie rozpoczynają się dzisiaj, ale już od wczoraj odbywają się imprezy towarzyszące, jak chociażby konferencja „Bioenergia w rolnictwie”.
2014-01-31, 20:04
Na konferencji mówiono o pozyskiwaniu funduszy unijnych na odnawialne źródła energii oraz o nowej Wspólnej polityce rolnej na lata 2014 – 2020.
Łatwiej o fundusze na odnawialne źródła energii
Wszystko wskazuje na to, że mimo zaostrzenia zasad otrzymywania wsparcia, to jednak będzie łatwiej o fundusze pomocowe. – Chociaż system pomocy, dotacji został skomplikowany bardziej niż było to do tej pory, ale wszędzie o odnawialnych źródłach energii bardzo dużo się mówi. Przykładowo w konkursach na otrzymanie dotacje, jednym z czynników decydującym o wyborze danego projektu jest właśnie to, że będą wykorzystane albo efektywne źródła energii, albo odnawialne źródła energii – wyjaśnia Wiesław Wasilewski, konsultant ds. pozyskiwania funduszy unijnych dla terenów wiejskich.
Więcej wymagań dla rolników
Rolnik, który będzie chciał modernizować swoje gospodarstwo, będzie musiał takie innowacyjne projekty przedstawić, np. z wykorzystaniem OZE.
– Rolnik, który zgłasza budowę np. obory czy chlewni, będzie miał większe szanse, jeżeli od razu, planując te inwestycję uwzględni całą skalę efektywności energetycznej – zastosuje technologie bardziej oszczędne, technologie, które właśnie wskazują na odnawialne źródła energii czy te, które zmniejszają emisyjność CO2 do atmosfery. To jest jeden z głównych celów całej puli pomocy nie tylko w rolnictwie, ale dla całego przemysłu europejskiego, a polskiego w szczególności – podkreśla Wiesław Wasilewski.
REKLAMA
Więcej źródeł finansowania
Pieniądze są przekazywane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), ale także z regionalnych Programów Operacyjnych i z Funduszu Spójności.
– Do tej pory mechanizm funkcjonował w ten sposób, że kto był rolnikiem albo mieszkał na wsi albo planował na wsi inwestycje lub inwestycje z przetwórstwem płodów rolnych wyprodukowanych na obszarach wiejskich, praktycznie był przyporządkowany do jednego ministerstwa i do jednej agencji – ARiMR. Od przyszłego roku zmieni się to w ten sposób, że nie tylko PROW będzie sposobem na finansowanie wszystkich działań rozwojowych na tym terenie, ale także ok. 6,3 proc. Funduszu Spójności też będzie skierowane tylko i wyłącznie na obszary wiejskie. Przykładowo z największego programu jaki będzie realizowany, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, prawie 1,5 mld euro będzie przeznaczone wyłącznie dla obszarów wiejskich, w tym m.in. na OZE. – tłumaczy ekspert.
W funduszach europejskich nie chodzi przede wszystkim o to, żeby budować elektrownie, tylko o to, żeby w przetwórnie mleka, w przetwórstwie mięsa, czy w gospodarstwie rolnym – jak najwięcej oszczędzać energii, i jak najwięcej używać odnawialnej energii, która nie wyczerpuje źródeł obecnie dostępnych.
W piątek, na poznańskich targach Polagra 2014, odbywały się imprezy związane z IV. Europejskim Dniem Młodego Rolnika.
REKLAMA
Aleksandra Tycner/mb
REKLAMA