Polska nadal liderem AGD w Europie
Polska nadal pozostaje liderem w Europie w produkcji sprzętu AGD, mimo trudnej sytuacji wrocławskich fabryk Mastercooka. Polskie firmy zwiększają produkcję, a o tym, że niebawem dołączy do nich Mastercook, świadczy długa kolejka chętnych na te zakłady.
2014-02-05, 16:48
Posłuchaj
Hiszpańska spółka, w skład której wchodzi m.in. wrocławski FagorMastercook do której należą cztery fabryki: kuchni i piekarników, lodówek, pralek, zmywarek ogłosiła upadłość i zwolniła 1400 osób. Sytuacja jest trudna ale eksperci liczą , że szybko dojdzie do sprzedaży polskiej części FagorMastercooka.
Hiszpanie upadli – ale są już nowi inwestorzy
Znalezienie dobrego kontrahenta i szybka sprzedaż fabryki to najlepszy sposób na to by produkcja w fabrykach, które w sumie wytwarzały 1,3-1,4 mln sztuk urządzeń każdego roku, została wznowiona.
Zainteresowania Chińczycy, Polacy, Algierczycy
Jak mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska Związku Pracodawców AGD, od grudnia napływają informacje o kontrahentach z Chin - Haier i Hisense , a także o innych kupcach np. o Amice Wronki, Polskim Funduszu Inwestycyjnym oraz firmie Cevital z Algierii.
Eksperci oceniają, że niebawem poznamy szczegóły inwestycji, bo polskie zakłady są łakomym kąskiem na europejskim rynku.
REKLAMA
Polska mistrzem w produkcji lodówek i pralek
Polska jest mistrzem w produkcji lodówek i pralek. Każdego roku fabryki w naszym kraju wytwarzają około 17 milionów dużego sprzętu AGD czyli lodówek, zmywarek - w tym nawet sześć milionów pralek. Z tego większość, bo około 80 proc., trafia na eksport. Polskie zakłady radzą sobie bardzo dobrze dzięki wielomilionowym inwestycjom - w ubiegłym roku produkcja AGD wzrosła o 15 proc.
- Nasze fabryki są jednymi z najnowocześniejszych w Europie i wyprzedziliśmy nawet Niemców i Włochów, którzy przez wiele lat nie pozwalali zepchnąć się z pierwszych miejsc rankingu – tłumaczy Konecki.
Nasze lodówki idą na eksport
Wzrost produkcji artykułów AGD w Polsce to efekt zwiększonego zapotrzebowania ze strony zagranicznych rynków. Aż 8 na 10 produkowanych w Polsce urządzeń znajduje później swojego odbiorcę za granicą.
Cały czas rosną zamówienia, szczególnie z Europy Wschodniej Jak mówi Konecki, Rosja wyrasta na czwartego odbiorcę naszej produkcji.
REKLAMA
Głównym odbiorca naszych sprzętów są oczywiście Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy. Tam wysyłamy głównie pralki, lodówki, ale także zmywarki, kuchnie.
Ogromnym powodzeniem za granicą cieszą się nasze suszarki do prania - eksportujemy aż 99 z nich gdyż, na polskim rynku ten sprzęt jeszcze nie znalazł uznania – tłumaczy Wojciech Konecki.
Branża ma się dobrze
Europejscy producenci AGD zainwestowali w Polsce olbrzymie środki i otworzyli ponad 20 nowych fabryk – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska Związku Pracodawców AGD. Niektóre firmy mają po 3-5 fabryk produkujących lodówki, kuchnie i pralki. Zdaniem ekspertów udział naszych fabryk z branży w ogólnej produkcji europejskiej i w tym roku będzie rósł.
Justyna Golonko
REKLAMA
REKLAMA