Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja

Polacy będą wybierali 51 eurodeputowanych w 13 okręgach. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21, inaczej niż poprzednim razem.

2014-02-11, 14:17

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja
Parlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnych. Foto: Parlament Europejski

Termin wyborów potwierdził sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. – W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza zaopiniowała kalendarz wyborczy, który przedstawił jej zgodnie z przepisami ustawy prezydent - powiedział Czaplicki na wtorkowej konferencji prasowej.

Wybory do PE zarządza prezydent w drodze postanowienia, nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym. Skoro wybory mają odbyć się 25 maja, zarządzenie wyborów przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 24 lutego.

Jak zaznaczył Czaplicki, eurowybory będą jednodniowe z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r., w którym stwierdzono., że niekonstytucyjnym byłby przepis pozwalający organowi wykonawczemu decydować, czy wybory są dwudniowe czy jednodniowe. Według TK wybory do PE mogłyby być dwudniowe, ale to wymagałoby wyraźnego zapisu ustawowego.

Nowości na wyborach

REKLAMA

Sekretarz PKW zaznaczył, że tegoroczne wybory do PE odbędą się po raz pierwszy na podstawie kodeksu wyborczego, który zaczął obowiązywać w styczniu 2011 r. Obejmuje on wszystkie rodzaje wyborów przeprowadzanych w Polsce.

W porównaniu z poprzednimi eurowyborami nowością będzie po pierwsze liczba wybieranych europosłów; Polacy wybiorą 51 swych przedstawicieli w PE. W 2009 roku Polacy wybierali 50. Jeden dodatkowy mandat przypadł Polsce w trakcie kadencji w związku z wejściem w życie traktatu z Lizbony.

Czaplicki podkreślił, że w wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów wyborczych. - Ta liczba będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. Po przeprowadzeniu głosowania PKW przystąpi do ustalania, ile mandatów przypada każdemu komitetowi wyborczemu w każdym okręgu wyborczym - wyjaśnił.

W porównaniu z wyborami 2009 r. zmienione będą też godziny głosowania. W tym roku odbędzie się ono między godz. 7 a 21, a nie jak dotychczas w godz. 8-22.

REKLAMA

Sekretarz PKW podkreślił, że zgodnie z przepisami unijnymi państwa członkowskie nie mogą podawać oficjalnych wyników wyborów do czasu zakończenia głosowania we wszystkich krajach UE.

- Jeszcze nie znamy tych godzin we wszystkich krajach. PKW wystąpiła do MSZ o ustalenie ich i podanie nam, bo od tego będzie zależało, czy obwodowe komisje wyborcze po zakończeniu głosowania w Polsce i ustaleniu wyników głosowania będą mogły niezwłocznie je podać do wiadomości publicznej - powiedział. W 2009 r. w czterech krajach unijnych głosowanie kończyło się o godz. 22, a w Irlandii Płn. o godz. 23.

Kolejna istotna zmiana dotyczy list wyborczych. Kodeks wyborczy wprowadził obowiązek umieszczenia przez komitety wyborcze na listach co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn.

Ponadto dotychczas obywatel UE nie będący obywatelem Polski a kandydujący do PE w naszym kraju był zobowiązany do przedstawienia zaświadczenia, że nie jest pozbawiony praw wyborczych. Czaplicki zaznaczył, że ponieważ było sporo kłopotów - nie tylko w Polsce, ale w większości krajów UE, z ustaleniem, który organ ma to oświadczenie wydać, zmieniono prawo i teraz w takim wypadku wystarczy oświadczenie kandydata, że nie jest pozbawiony prawa kandydowania.

REKLAMA

Czaplicki przypomniał, że wszelkie praktyczne informacje na temat wyborów do PE można znaleźć na specjalnej stronie internetowej PKW - www.info.pkw.gov.pl.

Pośrednio wybieramy następcę Jose Barroso

Piotr Wolski z Biura Informacyjnego PE w Polsce przypomniał, że po raz pierwszy głosujący w eurowyborach będą pośrednio decydować ws. wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jak mówił, decyzję ws. szefa KE podejmie Parlament Europejski, a państwa członkowskie Unii mają zaproponować kandydata opierając swój wybór na wynikach wyborów. Zaznaczył, że niektóre europejskie frakcje polityczne swojego kandydata na szefa KE już wystawiły lub zamierzają wystawić jeszcze przed wyborami.
Według niego planowane jest, że pierwsze nieoficjalne wyniki wyborów europejskich będą podawane już 25 maja, o godz. 22. Dane będą publikowane na stronie internetowej results-elections2014.eu (strona będzie dostępna od 1 kwietnia). Dodał, że pierwsza sesja nowo wybranego PE odbędzie się 1 lipca. Z kolei przewodniczący KE ma zostać wybrany na sesji w dniach 14-17 lipca.

PAP/agkm

REKLAMA

Dzień na zdjęciach >>>

(Wideo: klip promujący udział w europejskich wyborach)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej