Najczęściej występująca choroba psychiczna

Nawet co 10 osoba na świecie zmaga się z depresją. Do wzrostu zachorowań przyczynia się, między innymi, stres i przepracowanie. Gdzie należy szukać wsparcia w walce z tą chorobą?

2014-02-11, 18:02

Najczęściej występująca choroba psychiczna
. Foto: flickr.com/juliet earth

Posłuchaj

11.02.14 dr Kamil Chorążka i dr Katarzyna Setlak o metodach walki z depresją
+
Dodaj do playlisty

Przewlekły stres, pośpiech, przepracowanie, coraz mniej czasu na odpoczynek – te czynniki, w połączeniu z uwarunkowaniami biologicznymi, przyczyniają się do ciągłego wzrostu zachorowań na depresję. Osoby z otoczenia chorego często bagatelizują problem, myśląc, że pogorszony nastrój wkrótce minie. Objawem, który powinien budzić niepokój jest anhedonia, czyli brak odczuwania przyjemności i satysfakcji z tego, co wcześniej było dla chorego ważne i lubiane.

- Pojęcie anhedonii odnosi się również do takich aspektów, jak nasze zainteresowania, czerpanie przyjemności z doznań zmysłowych, jedzenia. Jeśli przestaje nas to cieszyć, jest to sygnał alarmowy. Poza tym, pogorszenie nastroju, głównie w godzinach porannych i utrzymujące się co najmniej dwa tygodnie, zaburzenia snu z wcześniejszym budzeniem się lub zwiększoną potrzebą snu – powiedziała w PR24 dr Katarzyna Setlak z Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza.

Gdzie szukać wsparcia?

W Polsce choroby psychicznie wciąż bywają powodem stygmatyzacji, dlatego osoby dotknięte depresją często odwlekają wizytę u specjalisty z obawy przed reakcją społeczeństwa. Do lekarza pierwszego kontaktu lub do psychiatry najlepiej udać się jak najwcześniej.

- Diagnostyka psychiatryczna nie boli. To po prostu szczera rozmowa z profesjonalistą, który na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia może stwierdzić, czy jest potrzebna pomoc. Jeśli jest to łagodny epizod depresji może wystarczyć psychoterapia, a jeśli bardziej nasilona choroba, to powinniśmy wprowadzić leczenie farmakologiczne – podkreślał Gość PR24, dr Kamil Chorążka z Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza.

REKLAMA

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej