Z rokiem Kolberga po kraju
W 2014 roku mija 200 lat od urodzin Oskara Kolberga. Ten etnograf i folklorysta dokumentował kulturę i sztukę ludową Polski w czasach, gdy nie było jej na mapie Europy.
2014-02-18, 17:32
Posłuchaj
Z okazji inauguracji Roku Kolberga Instytut Muzyki i Tańca organizuje koncerty oraz wystawy poświęcone twórczości etnografa.
Oskar Kolberg całe życie poświęcił na podróże po wszystkich zakątkach ziem I Rzeczpospolitej i badanie folkloru. Początkowo zajmował się jedynie ludowymi pieśniami polskimi, ale wkrótce zaczął zbierać również informacje na temat tańców, obrzędów, guseł, przypowieści i strojów. Za życia opublikował wyniki swoich badań w 33 tomach, ale łącznie do dziś ukazało się aż 85 tomów jego dzieła.
- Dzięki temu, że Kolberg dokonał tak wielkiej archiwizacji tego, co się działo w XIX wieku, jesteśmy w stanie sprawdzić, w których miejscach te obrzędy, melodie, tańce pozostały w nieco zmienionej formie, w których pojawiły się całkowicie nowe formy, a które obrzędy niestety odeszły w niepamięć. Kulturę ludowa, tradycję mamy w Polsce bardzo piękną i różnorodną. Ale to właśnie Oskar Kolberg postanowił, że swoje życie, czas i majątek poświęci tej dokumentacji – podkreślał w PR24 Andrzej Kosowski, Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
Koncerty inauguracyjne Roku Oskara Kolberga odbędą się 21 lutego w Przysusze oraz 24 lutego w Warszawie. Słuchacze dowiedzą się, między innymi, jak muzyka ludowa funkcjonuje w muzyce jazzowej, folkowej i klasycznej.
REKLAMA
- Zaprezentujemy przegląd muzyki tradycyjnej z okolic Przysuchy, gdzie Oskar Kolberg się urodził, a także z Modlinicy, gdzie kończył on swoją działalność. Natomiast w filharmonii narodowej w Warszawie zaprezentujemy jak tradycja w muzyce ludowej żyje i funkcjonuje nadal, oraz jakim twórczym przemianom podlega – powiedział Gość PR24.
Anna Mikołajewska
REKLAMA