15 lat w NATO. Szef MON: to przywileje i obowiązki

Premier Donald Tusk wraz z ministrem obrony odwiedzi żołnierzy w Nadbrzeżnym Dywizjonie Rakietowym Marynarki Wojennej w Siemirowicach.

2014-03-10, 07:19

15 lat w NATO. Szef MON: to przywileje i obowiązki
Flagi NATO i Polski. Foto: Julo, Wikipedia/dp

Posłuchaj

Tomasz Siemoniak, szef MON: NATO to przywileje i obowiązki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Donald Tusk spotka się z przedstawicielami kadry i żołnierzami dywizjonu. W programie wizyty przewidziano też prezentację wyposażenia oddziału oraz wspólną z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem konferencję prasową.

12 marca nasz kraj będzie świętował 15. rocznicę wstąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego.

Szef MON powiedział, że już na początku naszej obecności w NATO przekonaliśmy się, co oznacza udział w tej strukturze.

Niedługo po przystąpieniu do tej struktury i radości z osiągnięcia jednego z najważniejszych celów wolnej Polski musieliśmy zrealizować sojusznicze zobowiązanie. Rozpoczęła się interwencja NATO w Kosowie.

REKLAMA

W ciągu 15 lat członkostwa Polska - zdaniem Siemoniaka - stała się ważnym graczem w Pakcie Północnoatlantyckim. Z nowego kraju, który uczył się procedur staliśmy się ważnym graczem na arenie Sojuszu. - Nadajemy ton debacie wewnątrz Paktu i dbamy, aby wciąż było to dobre, stare NATO, oparte o artykuł 5, czyli obronę kolektywną - tłumaczył minister Siemoniak.

Obecność w Sojuszu dała też wymierne korzyści polskiej armii. Dziś mamy dobrze wyszkolonych żołnierzy i nowoczesne uzbrojenie. - Nie odstajemy od reszty członków. Nie mamy się czego wstydzić - podkreślił minister.

Szef MON powiedział również, że rocznica nie będzie szczególnie świętowana. - Wydarzenia u naszych wschodnich sąsiadów skłaniają nie do fetowania, a do konkretnego działania - mówił minister obrony.

Jego zdaniem Sojusz sprawdza się w obecnej, trudnej sytuacji na Ukrainie. Dzięki staraniom Polski po raz czwarty w historii NATO dyskutowano w oparciu o artykuł 4, który mówi o konsultacjach w razie zagrożenia jednego z sojuszników. - Tak się więc składa, że to 15-lecie nie będzie szczególną ceremonią, a sprawdzeniem jak NATO sprawdza się w praktyce - podkreślił szef MON.

REKLAMA

Według ministra Siemoniaka 15-lecie powinno też skłaniać do refleksji, co dalej? Polscy wojskowi szykują się już do wrześniowego szczytu NATO w Wielkiej Brytanii. Sojusz będzie dyskutował nad przyszłością Paktu Północnoatlantyckiego po wyjściu z Afganistanu oraz nad jego kształtem w roku 2020.

Szef MON powiedział, że postulaty Polski na szczyt są znane: chcemy, by Sojusz skupił się na przygotowaniach do obrony swoich członków i budował zdolności, które będą niwelowały różnice między USA a resztą państw, jeśli chodzi o zaangażowanie i potencjał militarny.

Zdaniem Tomasza Siemoniaka na szczycie w Newport trzeba będzie wyraźnie powiedzieć, że bezpieczeństwo kosztuje i jest jedną z najważniejszych kwestii.

IAR, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej