Szef BBN: wydarzenia na Ukrainie mogą doprowadzić do zimnej wojny
Jej skala miałaby jednak być mniejsza niż kiedyś. Mówił o tym na antenie Radia Łódź szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał Stanisław Koziej.
2014-03-18, 12:30
Posłuchaj
Minister zapewnił, że obecnie Polska jest bezpieczna. - Dzisiaj nam nie zagraża żadna militarna interwencja czy agresja - powiedział szef BBN. Dodał jednak, że w perspektywie długofalowej nie można tego wykluczyć, gdyż dzisiejszy przykład może zostać w przyszłości potraktowany jako precedens.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Generał Koziej podkreślił, że 32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku pełni kluczową rolę w strategii obrony Polski i jest ważnym elementem strategicznym dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jedna z najnowocześniejszych baz w infrastrukturze obronnej Polski dlatego, że jest dostosowana do obsługi najnowocześniejszego sprzętu, jakim dysponujemy, czyli samolotów F-16 - wyjaśnił generał Koziej.
Rosja szybko przyłącza Krym [relacja] >>>
Według szefa BBN-u, obecna sytuacja na arenie międzynarodowej pokazuje, że Sojusz Północnoatlantycki powinien wzmocnić swoje wschodnie granice. Chodzi między innymi o infrastrukturę, która w razie zagrożenia byłaby wykorzystywana przez oddziały sojuszniczych armii.
Amerykańskie F-16 w Polsce
REKLAMA
Myśliwce przyleciały z bazy Aviano we Włoszech. Podczas ćwiczeń piloci przeprowadzą szereg lotów treningowych. Szkolenie odbywa się z inicjatywy polskiego rządu. - To kolejny krok we wdrażaniu programu z udziałem amerykańskich samolotów wojskowych - powiedział attache prasowy ambasady amerykańskiej w Warszawie Sean O'Hara. Dodał, że program jest realizowany od dwóch lat w ramach współpracy wojskowej między USA a Polską.
Na razie polskie wojsko nie udziela na temat planowanych ćwiczeń żadnych informacji.
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
Amerykańska ambasada zapowiedziała, że podczas polsko-amerykańskich ćwiczeń samoloty przeprowadzą szereg lotów treningowych. - Ćwiczenia rotacyjne, które przeprowadzamy w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku są kluczowe dla wspierania interoperacyjności i pokazują nasze trwałe zaangażowanie w umacnianiu bezpieczeństwa naszych sojuszników - podkreślili Amerykanie.
- Intensyfikacja szkoleń organizowanych przez pododdział lotniczy była przemyślanym krokiem pokazującym, że zobowiązania USA związane z obroną kolektywną sojuszników są wiarygodne i pozostają w mocy - podano w komunikacie na stronie internetowej ambasady USA.
x-news.pl, TVN24
AWACS nad Polską
Siły NATO wysłały nad Polskę i Rumunię dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia systemu AWACS . To odpowiedź Sojuszu na konflikt rosyjsko-ukraiński.
REKLAMA
Samoloty mogą obserwować obszar o powierzchni ponad 300 tys. km kw. i będą przede wszystkim nadzorować działalność w powietrzu i na morzu - poinformował rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego Jay Janzen. Maszyny nie będą latać nad Ukrainą. Nie mogą bowiem opuścić przestrzeni powietrznej NATO.
Samolot, który wyleciał z bazy w Niemczech do Rumunii, to E-3A AWACS, a maszyna, która opuściła Wielką Brytanię, aby wziąć udział w misji nad Polską, to E-3B AWACS.
IAR, bk
REKLAMA