03.04.2014 Rosja podnosi ceny gazu i straszy Ukrainę wstrzymaniem dostaw [relacja]

Moskwa wezwała do kraju ambasadora przy NATO. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew dał do zrozumienia, że Moskwa może zerwać współpracę z Ukrainą w sferze gazowej, jeśli Kijów nie ureguluje długu za gaz.

2014-04-03, 22:00

03.04.2014 Rosja podnosi ceny gazu i straszy Ukrainę wstrzymaniem dostaw [relacja]

Posłuchaj

Rozkaz strzelania do demonstrantów na Majdanie wydał osobiście Wiktor Janukowycz. Takie są wyniki śledztwa prowadzonego przez ukraińskie organy ścigania - relacja z Kijowa Piotra Pogorzelskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

22:30

Szef ukraińskiej służby bezpieczeństwa (SBU) Wałentyn Naływajczenko zdradza szczegóły masakry na kijowskim Majdanie i ul. Instytutskiej, do której doszło 18 i 20 lutego.

REKLAMA

UA 1+1/x-news

21:56

Prezydent Barack Obama podpisał w czwartek ustawę o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld USD. W ustawie Kongres dał ponadto Obamie zielone światło do nakładania dalszych sankcji na Rosję, by ukarać ją za agresję na Ukrainę.
Podpisanie ustawy oznacza, że Ukraina dostanie obiecaną już miesiąc temu pomoc w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów. Środki mają pomóc ustabilizować ukraińską gospodarkę oraz wesprzeć programy walki z korupcją czy wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Ustawa przewiduje ponadto 100 mln dolarów

21:38

Modernizacja armii, budowa systemu antyrakietowego oraz zacieśnianie współpracy z USA. To w opinii uczestników debaty dotyczącej strategii obronnej Polski po aneksji Krymu przez Rosję, najważniejsze cele strategiczne naszego kraju.
Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak tłumaczył, że Polska inwestuje w systemy obronne i modernizuje armię, ale nie jest w stanie zbudować silnych wszystkich rodzajów wojsk. Dlatego, zdaniem szefa resortu obrony, niezwykle ważna jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Minister podkreślał, że nie powinniśmy ulegać złudzeniu, że sami możemy mieć wszystko najwyższym poziomie i dlatego ważne są dla nas sojusze szczególnie z Amerykanami.
Profesor Andrew Michta, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego z Centrum Analiz Polityki Europejskiej w Waszyngtonie podkreślał, że stosunki transatlantyckie są dla Polski kluczowe jeśli idzie o jej strategię na przyszłość. Zarazem, zdaniem eksperta, kluczowym dla Polski jest system antyrakietowy, bo taka instalacja daje pewien poziom ochrony dla polskich wojsk. Drugą częścią powinno być połączenie systemu defensywnego z ofensywnym. Jak wyjaśniał profesor Michta, nie dlatego, że Polska myśli o agresji ale dlatego, by taka broń była przestrogą dla potencjalnych agresorów.
Minister Siemoniak wyjaśniał, że budowa instalacji rakietowej w Redzikowie jest w zasadzie przesądzona.
Z kolei, zdaniem eurodeputowanego Pawła Kowala, dla Polski równie ważne jak budowanie systemów obronnych jest tworzenie sojuszu politycznego w Europie. Dla niego, podstawową sprawą jest polityczne uniemożliwienie dozbrajania Rosji. Paweł Kowal przypominał, że w wyniku politycznych zabiegów powinniśmy wywrzeć presję na Francję, Niemcy i Włochy, by te kraje nie sprzedawały broni i nowoczesnych technologii wojskowych Rosji.
Paweł Kowal zawracał również uwagę na to, że Polska powinna zacząć myśleć o cyberobronie. Zdaniem polityka, w przyszłości zagrożenia cyberprzestrzeni są niezwykle realne i groźne.

21:10

SLD sprzeciwia się pomysłowi rozlokowania na terytorium Polski wojsk z sojuszniczych armii NATO. Sojusz podkreśla natomiast, że trzeba sprawdzić funkcjonowanie w Polsce NATO-wskiego sytemu obrony poprzez m.in. wspólne ćwiczenia wojsk państw NATO.
"Trzeba sprawdzić, czy wojska NATO są dobrze przygotowane do tego, aby moc szybko przyjść nam z pomocą, gdy pojawi się zagrożenie na terytorium Polski. Trzeba zweryfikować plany ewentualnościowe na wypadek ataku" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef sejmowej komisji obrony Stanisław Wziątek (SLD). Dodał, że w jego ocenie "nie ma znaczenia, czy taka pomoc byłaby udzielana przez wojska stacjonujące w obcym kraju, czy w Polsce".

REKLAMA

20:49

Zadanie trafiło  w ręce bardzo fachowego, 4-gwiazdkowego amerykańskiego generała. To osoba doskonale rozumiejąca, co należy zrobić - tak minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak skomentował powierzenie (opracowania) nowej strategii NATO gen. Philipowi M. Breedlove'owi. Nowa strategia ma być przedstawiona ambasadorom wszystkich państw NATO w kwietniu.
Gen. Breedlove od maja 2013 roku pełni funkcję dowódcy sił NATO w Europie.

(TVN24/x-news)

20:30

Polityk opozycyjnej partii niemieckiej Zieloni Juergen Trittin skrytykował politykę NATO wobec Rosji w sporze o Ukrainę, a szczególnie propozycję przesunięcia wojska do Polski, jako "pobrzękiwanie szabelką" - podał w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
- NATO musi przestać pobrzękiwać szabelką - powiedział Trittin. - Stałe rozlokowanie oddziałów w Polsce byłoby błędem, ponieważ ten gest solidarności zostałby odebrany jako eskalacja - wyjaśnił polityk. Jego zdaniem takie "zapowiedzi, czy też tylko rozważania, utrudniają znalezienie rozwiązania kryzysu na Krymie".
Trittin skrytykował sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena za zapowiedź dalszego rozszerzania Sojuszu. Polityk Zielonych określił słowa Rasmussena mianem "niebezpiecznych dla otoczenia". - Kto przyjmuje do Sojuszu kraje z nierozwiązanymi problemami terytorialnymi, ten nie przyczynia się do stabilizacji ich położenia, lecz destabilizuje NATO - uważa Trittin. Polityk był "jedynką" na liście wyborczej Zielonych w wyborach do Bundestagu we wrześniu zeszłego roku.
Postulat wysłania wojsko lądowych do krajów na wschodniej flance NATO odrzucił też minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. - Uważam, że byłoby dobrze, gdybyśmy nie wykorzystywali obecnej sytuacji do dalszego zaostrzania sytuacji - powiedział Steinmeier we wtorek w Brukseli, cytowany przez agencję dpa. - Nie uważam tego (wysłania wojska) w każdym razie za dobry pomysł - zaznaczył polityk SPD.

REKLAMA

20:19

Biały Dom wyraził zastrzeżenia do podniesienia przez Rosję ceny gazu dla Ukrainy. Wypowiadając się na ten temat rzecznik Białego Domu Jay Carney podkreślił, że ceny powinny być ustalane przez rynek.
Tego rodzaju akcja o charakterze represyjnym podjęta przeciwko Ukrainie jest czymś, czemu jesteśmy przeciwni - powiedział dziennikarzom Carney.

20:05

W Rosji zatrzymano 25 obywateli Ukrainy podejrzanych o ”przygotowywanie aktów dywersji na terytorium Federacji Rosyjskiej” – poinformowała prokremlowska telewizja NTV, powołując się na dane służb specjalnych FR.  NTV przekazała, jakoby zatrzymani przygotowywali akty terroru w okresie 14-16 marca w siedmiu regionach: obwodach - rostowskim, wołgogradzkim, twerskim, orłowskim i biełgorodzkim, a także Kałmucji i Tatarstanie. NTV podała, że wśród zleconych im zadań było fotografowanie miejsc dyslokacji i dokumentowanie ruchów rosyjskich wojsk w rejonach przygranicznych, a także nawiązanie kontaktów z rosyjskimi radykalnymi strukturami.

Bredni nie komentujemy - oświadczył przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy agencji Interfax-Zapad, komenując te doniesienia stacji NTV.
Wcześniej bredniami nazwał te doniesienia Prawy Sektor. - To oczywiście brednie i nie warto tego komentować, gdyż jest to koszmarne kłamstwo i propaganda ze strony Kremla - powiedział rzecznik Prawego Sektora Artem Skoropadski

19:33

Europoseł Paweł Kowal (Polska Razem), uczestnik debaty dotyczącej strategii obronnej Polski po aneksji Krymu, przestrzegał przed budową nowej "żelaznej kurtyny". Jego zdaniem, przejawem tego byłaby zgoda Zachodu na pozostawienie Ukrainy trwale poza NATO, np. w zamian za umieszczenie na terenie Polski sił NATO. - Oznaczałoby to, że dziś uspakajamy naszych obywateli, ale później dostaniemy za to po głowie - przekonywał Kowal.
Ostrzegał też, że już dziś powinniśmy przygotować się na inną formę wojny niż te znane z przeszłości. - Trzeba być przygotowanym choćby na cyberobronę - uważa europoseł. Według niego Polska powinna zrobić wszystko, by uniemożliwić dalsze dozbrajanie Rosji. - To powinno być skierowane do naszych partnerów w trzech krajach - we Francji, w Niemczech i we Włoszech - mówił Kowal. Wtórował mu poseł PiS Marek Opioła: "Powinnyśmy przekonać partnerów z NATO, że sprzedawana do Rosji broń może być użyta przeciwko nam".
Zdaniem Kowala, wobec nowej sytuacji geopolitycznej, w jakiej znalazła się Polska, potrzebne byłoby stworzenie form instytucjonalnych, zmuszających wszystkie siły polityczne w Polsce do stałej współpracy w sprawach obronności.

REKLAMA

19:28

Bułgarskie media, powołując się na źródła amerykańskie, poinformowały, że pobyt niszczyciela USS Truxtun na Morzu Czarnym został przedłużony.
USS Truxtun z 300-osobową załogą jest uzbrojony w pociski rakietowe Tomahawk i ASROC, ma też na pokładzie dwa śmigłowce Seahawk. Należy do zespołu lotniskowca o napędzie atomowym USS George W.H. Bush i wchodzi w skład VI floty USA.
W połowie marca USS Truxtun brał udział w ćwiczeniach wojskowych z udziałem trzech okrętów rumuńskich i jednego bułgarskiego.

USS
USS Truxtun, fot. navy.mil

19:24

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak krytycznie ocenia wypowiedź szefa niemieckiego MSZ Franka-Waltera Steinmeiera. Stwierdził on, że większa obecność sił NATO w Polsce stałaby w sprzeczności z porozumieniami zawartymi między NATO a Rosją.
Minister obrony podczas debaty dotyczącej strategii obronnej Polski po aneksji Krymu przez Rosję organizowanej przez Instytut Wolności wyjaśniał, że takie wypowiedzi szkodzą procesowi budowania bezpieczeństwa.
Minister Siemoniak dodał, że w obecnej sytuacji nie powinno się w taki sposób podnosić tej sprawy. Jednocześnie Tomasz Siemoniak przypomniał przy okazji, że z deklaracji dowódcy sił NATO w Europie generała Philipa Breedlova, wynika zupełnie inna perspektywa. - Mówi on o tysiącach żołnierzy, którzy mogliby być skierowani do Europy Wschodniej. Więc skoro tak mówi najwyższy amerykańśki wojskowy w Europie to wie co mówi - podkreślił szef MON.
Z kolei biorący udział w debacie poseł PiS Tomasz Opioła wyraził zaniepokojenie stanowiskiem ministra Steinmeiera. Jego zdaniem, może dojść do osłabienia pozycji NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Poseł PiS ostrzegł, że taka postawa zagraża również bezpieczeństwu Niemiec.
Europoseł Polski Razem Paweł Kowal uważa, że stanowisko ministra Steinmeiera powinno być wyjaśnione na oficjalnej drodze dyplomatycznej. - Tak nie można uprawiać polityki w dzisiejszym czasie. Polska jest dzisiaj zbyt poważnym krajem, żeby pozwalała na tego typu niedopowiedzenia - powiedział Paweł Kowal.

19:14

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że oświadczenia władz w Kijowie o udziale byłych władz Ukrainy i rosyjskiego FSB w zabójstwach na Majdanie w lutym są "sprzeczne z masą dowodów", które według niego "świadczą o czymś innym".
Tego dnia na konferencji prasowej w Kijowie szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko powiedział, że organizacją masowych zabójstw demonstrantów na kijowskim Majdanie kierował bezpośrednio ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i że są podstawy, by sądzić, iż w planowaniu i wykonaniu tych zabójstw uczestniczyli funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji.

REKLAMA

18:58

Premier Ukrainy powiedział, że nowa cena gazu, ustalona przez Rosjan na poziomie 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, jest "całkowicie nie do zaakceptowania". Arsenij Jaceniuk uważa, że Rosjanie działali w tej sprawie z pobudek politycznych. Zaznaczył, że spodziewa się kolejnych ruchów Rosjan w kwestii gazu, w tym ograniczenia podaży.

18:37

Dwadzieścia trzy osoby będą walczyć o stanowisko prezydenta na Ukrainie w przedterminowych wyborach 25 maja. Centralna Komisja Wyborcza zakończyła w czwartek rejestrację kandydatów [Więcej >>>].

(Politolog: wielu Ukraińców nie wie, na kogo głosować, źr. Espreso TV/x-news)

REKLAMA

18:29

Propaganda i dezinformacja. Tak szef NATO Anders Fogh Rasmussen mówi o oskarżeniach kierowanych przez Rosję pod adresem Sojuszu. Rosjanie twierdzą, że NATO naruszyło porozumienie z Moskwą przez zwiększenie sił w państwach członkowskich we wschodniej Europie. Utrzymują również, że zażądali w tej sprawie wyjaśnień od sojuszu.
NATO odpiera te zarzuty. Anders Fogh Rasmussen twierdzi, że żadnych pytań z Moskwy nie było i mówi o propagandzie i dezinformacji Rosjan. Jednocześnie NATO zaznacza, że to Moskwa złamała wszystkie zasady i naruszyła wszystkie zobowiązania międzynarodowe przez zajęcie ukraińskiego Krymu.

18:27

Rosja wycofała do kraju na konsultacje najwyższego przedstawiciela wojskowego przy NATO generała Walerija Jewniewicza. Poinformował o tym dziennikarzy rosyjski wiceminister obrony Anatolij Antonow.
We wtorek NATO zawiesiło wszelką współpracę cywilną i wojskową z Moskwą. Od tej pory dialog z Rosją może być prowadzony wyłącznie na szczeblu ambasadorów i wyższym.

18:10

Ukraiński MSZ z zadowoleniem przyjął decyzję Parlamentu Europejskiego o zniesieniu ceł na większość towarów z Ukrainy. Szacowane korzyści dla gospodarki tego kraju to prawie pół miliarda euro w tym roku.

REKLAMA

W oświadczeniu wydanym przez MSZ czytamy, że Unia Europejska pokazała praktyczny wymiar solidarności z Ukrainą i zrobiła realny krok, który spowoduje wzrost ukraińskiej gospodarki i wymiany handlowej ze Wspólnotą. Według resortu, pozwoli to producentom odczuć korzyści płynące z umowy o strefie wolnego handlu, która ma być podpisana po wyborach prezydenckich na Ukrainie, których pierwsza tura odbędzie się 25 maja.

Prawie 98 procent ceł, które ukraińscy producenci żelaza, stali, produktów rolnych i maszyn płacą na granicach Unii, zostanie zlikwidowanych. Przewidziano jednak wyjątki - Unia ograniczy liczbę produktów ”wrażliwych” takich jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób, które będą importowane bez cła, by nie naruszyć interesów producentów we Wspólnocie. Jednocześnie Ukraina nie jest zobowiązana do wprowadzenia podobnych ułatwień dla unijnych eksporterów na zasadzie wzajemności. Jednostronne ułatwienia w handlu muszą zatwierdzić jeszcze państwa członkowskie, co, jak się spodziewa, będzie formalnością, i wejdą w życie na przełomie kwietnia i maja.

18:07

Darth Ołeksijowycz Vader nie będzie prezydentem Ukrainy. Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła jego wniosek o udział w wyborach szefa państwa 25 maja.
Darth Vader był przedstawicielem Partii Internetowej Ukrainy. Centralna Komisja Wyborcza wytknęła mu, że nie odbył się zjazd partii, który powinien wysunąć kandydata; firmę Ciemne Siły, która zapłaciła kaucję w wysokości 2,5 miliona hrywien zarejestrowano pod koniec marca, a sam kandydat, który naprawdę nazywa się Wiktor Szewczenko, nie wypełnił osobiście ankiety.

REKLAMA

"Darth
"Darth Vader" ze świtą w Kijowie, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

17:29

W środę Rosja ogłosiła embargo produkty wieprzowe z Polski i Litwy. Dziś grozi tym samym wszystkim producentom z Unii Europejskiej, którzy sprowadzają wieprzowinę z tych dwóch krajów.

Przed możliwością wprowadzenia embarga ostrzegł Unię Europejską szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert. To on wczoraj ogłosił, że od 7 kwietnia nie wjadą do Rosji gotowe produkty zawierające wieprzowinę. Zakaz dotknął Polskę i Litwę, w związku ze stwierdzeniem ognisk afrykańskiego pomoru świń [Więcej] >>>

REKLAMA

17:07

Żądana przez rosyjski Gazprom cena gazu dla Ukrainy 485 dol. za 1000 m sześc. jest zbyt wysoka i umotywowana politycznie - oświadczył ukraiński minister ds. energetyki Jurij Prodan.

16:44

Rosja podwyższa ceny gazu dla Ukrainy i eskaluje jej zadłużenie. Jeszcze trzy dni temu Gazprom informował, że Kijów zalega z opłatami na kwotę 1 miliarda 711 milionów dolarów. Jednak już dziś premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że dług wynosi 2 miliardy 200 milionów dolarów [Więcej >>>].

REKLAMA

16:20

Od 28 kwietnia obywatele Mołdawii będą mogli podróżować do Unii Europejskiej bez wiz. Decyzję w tej sprawie ostatecznie zaakceptowały unijne kraje wraz z Parlamentem Europejskim. [ Więcej >>>]

16.10

Ukraiński minister energetyki Jurij Prodan twierdzi, że Ukraina wznowiła rozmowy z Polską na temat projektu ropociągu Odessa-Brody. Kijów chciałby w ten sposób dywersyfikować źródła dostaw ropy.
Ukraińskie władze prowadzą też rozmowy z Warszawą, Budapesztem oraz Bratysławą na temat dostaw gazu. Kupowane na europejskich rynkach rosyjskie paliwo byłoby tańsze od tego kupowanego bezpośrednio od Gazpromu.

15.54

REKLAMA

Coraz większą popularnością wśród Ukraińców cieszy się aplikacja na smartfony ułatwiająca identyfikację i bojkot towarów pochodzących z Rosji - pisze BBC na stronie internetowej. To odpowiedź ukraińskich konsumentów na rosyjską aneksję Krymu.
Z aplikacji "Bojkotuj okupantów" mogą korzystać użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android. Po zeskanowaniu kodu kreskowego na produkcie za pomocą zainstalowanego w telefonie aparatu fotograficznego program ten podaje, skąd pochodzi dany produkt.

15.45

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadora Niemiec z powodu niedawnej wypowiedzi ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaeublego, który miał przyrównać aneksję Krymu przez Rosję do zajęcia Kraju Sudeckiego w 1938 r. przez III Rzeszę.

15.41

REKLAMA

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie lwowskim dwóch obywateli Rosji, którzy zamierzali pojmać kilku obywateli Ukrainy, w tym jednego z kandydatów na prezydenta.

15.37

Rosja mówi Ukrainie: żarty się skończyły. Tak decyzję o podwyższeniu o niemal 100 procent ceny rosyjskiego gazu dostarczanego na Ukrainę komentuje Bogumiła Berdychowska z kwartalnika "Więź".
Znawczyni tematyki ukraińskiej zaznaczyła na antenie Polskiego Radia 24, że Ukraina będzie teraz płacić za rosyjski gaz najwięcej w Europie.

15.25

REKLAMA

Moskwa będzie bronić prawa mieszkańców Krymu do starania się o wizy Schengen na terytorium Federacji. Przy każdej okazji podkreślają to rosyjscy dyplomaci przekonując, że mieszkańcy Krymu są pełnoprawnymi obywatelami Rosji. Innego zdania jest Unia Europejska, która nie uznała aneksji Krymu.

Już tydzień temu przedstawicielstwo unijne w Moskwie poinformowało, że mieszkańcy półwyspu muszą starać się o wizy schengenskie w przedstawicielstwach dyplomatycznych zlokalizowanych na Ukrainie i na podstawie ukraińskich paszportów.

14.59

Parlament Europejski opowiedział się za jednostronnym zniesieniem przez UE łącznie ok. 98 proc. ceł na towary z Ukrainy, by w ten sposób pomóc podupadającej gospodarce tego kraju. Otwarcie rynku UE przyniesie ukraińskim producentom oszczędności rzędu 487 mln euro rocznie.

REKLAMA

Nowe zasady dotyczące ceł dla Ukrainy mają obowiązywać do 1 listopada br. bądź też do chwili podpisania drugiej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, dotyczącej ustanowienia strefy wolnego handlu (jeśli nastąpi to przed 1 listopada).

14.14

Andrij Parubij, sekretarz ukraińskiej Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony zdementował doniesienia o wycofywaniu rosyjskich wojsk z ukraińskiej granicy. - Rosyjscy żołnierze są tam nadal. Są w stanie gotowości bojowej. Odbywa się jedynie ich rotacja. Zapewnienia Władimira Putina nie mają nic wspólnego z rzeczywistościa - powiedział.

REKLAMA

(UA 1+1/X-NEWS)

13.54

Cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych - poinformował w czwartek prezes Gazpromu Aleksiej Miller podczas spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.
Wcześniej Miedwiediew oświadczył, że uchyla rozporządzenie rządu Federacji Rosyjskiej z kwietnia 2010 roku, na mocy którego o 100 dolarów obniżone zostało cło eksportowe na gaz ziemny przy dostawach na Ukrainę.
We wtorek Miller ogłosił, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 dolara do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Szef Gazpromu wyjaśnił, że jest to konsekwencją niewywiązania się przez stronę ukraińską z obietnicy uregulowania długu za surowiec odebrany w 2013 roku, nieopłacania w 100 procentach bieżących dostaw i kumulacji zadłużenia za otrzymany gaz.

13.10

Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller wyraził "poważne zaniepokojenie" z powodu zmniejszenia zapasów surowca w podziemnych magazynach gazu na Ukrainie, niezbędnego do zapewnienia niezakłóconego tranzytu rosyjskiego paliwa do UE.
Miller powiedział o tym, podejmując w Moskwie nowego prezesa ukraińskiego Naftohazu Andrija Kobolewa.
Według służby prasowej Gazpromu kluczowym tematem spotkania była konieczność podjęcia natychmiastowych kroków zmierzających do uregulowania przez Naftohaz zadłużenia za dostawy rosyjskiego gazu . Z uwzględnieniem surowca odebranego w marcu dług Naftohazu wobec Gazpromu wynosi ponad 2,2 mld dolarów - poinformował Gazprom.

12.33

Organizacją masowych zabójstw demonstrantów na kijowskim Majdanie kierował bezpośrednio ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz - oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko.
- Zaplanowana jako operacja antyterrorystyczna, a będąca w rzeczywistości masowymi zabójstwami ludzi, odbywała się bezpośrednio pod kierownictwem byłego prezydenta Janukowycza - powiedział Naływajczenko, przedstawiając wstępne wyniki śledztwa w sprawie zabójstw protestujących w dniach 18-20 lutego

REKLAMA

czytaj więcej>>>

12.30

Funkcjonariusze ukraińskich sił specjalnych, którzy uczestniczyli w zabijaniu demonstrantów na Majdanie, ukrywają się obecnie na zaanektowanym przez Rosję Krymie - oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko.
- Zarówno ci funkcjonariusze Berkutu, którzy jeszcze nie zostali zatrzymani, jak i członkowie oddziału Alfa (SBU Ukrainy), którzy także brali udział w zbrodni wojennej, ukrywają się obecnie na Krymie - powiedział Naływajczenko na konferencji prasowej w Kijowie. Jak podkreślił, osoby te zostały zidentyfikowane.

czytaj więcej>>>

12.25

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko oświadczył, że są podstawy by uważać, iż w planowaniu i wykonaniu tzw. operacji antyterrorystycznej na kijowskim Majdanie uczestniczyli fukncjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.
- Mamy uzasadnione podstawy sądzić, że właśnie te grupy, które znajdowały się na jednym z poligonów SBU, uczestniczyły w planowaniu i realizacji działań w ramach tak zwanej operacji antyterrorystycznej - powiedział Naływajczenko na konferencji prasowej.
Operacją antyterrorystyczną byłe władze Ukrainy nazywały działania przeciwko manifestantom na Majdanie Niepodległości, w wyniku których doszło do starć i ofiar śmiertelnych.

REKLAMA

12.10

Zgoda Parlamentu Europejskiego na ułatwienia w handlu z Ukrainą. Europosłowie przyjęli raport w tej sprawie autorstwa deputowanego Pawła Zalewskiego. Chodzi o otwarcie unijnego rynku na ukraińskie towary, zanim zostanie podpisana część handlowa umowy stowarzyszeniowej. Planuje się, że nastąpi to do listopada. Szacowane korzyści dla ukraińskiej gospodarki w związku z obniżeniem bądź likwidacją opłat celnych to prawie pół miliarda euro w tym roku.

11.30

Rosja odtajniła dokumenty dotyczące ukraińskich nazistów. Opublikowane materiały odnoszą się do okresu II wojny światowej i wskazują na współpracę Ukraińców z hitlerowcami. Jednak do tej pory Kreml nie ujawnił materiałów dotyczących współpracy Związku Radzieckiego z III Rzeszą oraz stalinowskich zbrodni.

11.25

Ukraińskie MSW w czasie rewolucji na Majdanie stworzyło cały system prześladowań aktywistów. Poinformowali o tym obecny szef tego resortu Arsen Awakow oraz przedstawiciele organów ścigania.

11.10

Fabryka słodyczy Roshen w Lipiecku na zachodzie Rosji, należąca do prowadzącego w sondażach przedwyborczych na Ukrainie Petro Poroszenki, wznowiła w czwartek pracę - powiedział agencji Interfax.dyrektor generalny zakładów Konstantin Wachonin.
W marcu władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o faktyczną konfiskatę. Zgodnie ze wspólnym komunikatem ukraińskiego MSZ i ministerstwa handlu do fabryki wtargnęła rosyjska policja i bez żadnych przyczyn nakazała wstrzymać produkcję.
Ukraińskie ministerstwa uznały, że wydarzenia w Lipiecku są kontynuacją politycznie motywowanej kampanii przeciwko ukraińskiemu inwestorowi. Przypomniały, że latem ubiegłego roku Rosja wprowadziła zakaz importu wyrobów Roshena produkowanych na Ukrainie.
Ja informuje Interfax, sąd w Moskwie w ramach śledztwa przeciwko Roshenowi zamroził w marcu jego konta w Federacji Rosyjskiej. Z pozwem przeciwko Roshenowi wystąpił rosyjski producent słodyczy, domagając się 2,4 mld rubli za bezprawne - jak twierdził - korzystanie ze znaków towarowych. Wówczas w fabryce w Lipiecku wstrzymano produkcję.
Petro Poroszenko, właściciel firmy Roshen i były szef ukraińskiej dyplomacji, startuje w wyborach prezydenckich na Ukrainie, wyznaczonych na 25 maja. Według sondaży uchodzi za faworyta. (PAP)

REKLAMA

10.37

Białoruskie linie lotnicze Bieławia (Belavia) odwołały wszystkie loty do stolicy Krymu Symferopola zaplanowane na lato bieżącego roku - poinformowała w czwartek agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela białoruskiego przewoźnika.
- W tym roku lotów do Symferopola nie będzie. Decyzję o odwołaniu lotów na Krym podjęto z przyczyn komercyjnych - z powodu niewielkiego popytu. Bilety słabo się sprzedają - powiedział przedstawiciel linii lotniczych. Bieławia latała dotąd do Symferopola w okresie wakacji - od czerwca do sierpnia.

10.01

Rosja oczekuje wyjaśnień od NATO w sprawie dodatkowej obecności wojsk sojuszu w krajach Europy Wschodniej - powiedział w czwartek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.
- Oczekujemy odpowiedzi opartej na poszanowaniu uzgodnionych z nami zasad - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji.

Szef kremlowskiej dyplomacji zapowiedział, że rosyjskie wojska zgromadzone przy granicy z Ukrainą wrócą do stałych baz po zakończeniu manewrów wojskowych. Wezwał też do "deeskalacji" retoryki.

09.03

Bank JP Morgan poinformował, że umożliwi rosyjskiej ambasadzie w Kazachstanie przeprowadzenie transakcji na rzecz firmy ubezpieczeniowej Sogaz. Operacja została zablokowana we wtorek w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na Rosję.
- Po przeprowadzeniu konsultacji z naszymi regulatorami podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu tej operacji finansowej - czytamy w oświadczeniu JP Morgan.
O zablokowaniu płatności poinformowało we wtorek rosyjskie MSZ, które zaznaczało, że spowodowane to było zastosowaniem się amerykańskiego banku do sankcji nałożonych na Rosję po aneksji ukraińskiego Krymu.
To nie do przyjęcia, nielegalne i absurdalne posunięcie - głosił komunikat MSZ Rosji, w którym ostrzeżono, że wszelkie kroki podjęte przeciwko rosyjskim placówkom dyplomatycznym odbiją się na amerykańskiej ambasadzie i konsulatach w Rosji.
Po nałożeniu na Moskwę amerykańskich sankcji firmy Mastercard i Visa na krótko wycofały się z obsługi kilku rosyjskich banków.

REKLAMA

08.50

Premier Donald Tusk uznał w wywiadzie dla  tygodnika "Die Zeit" za realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę. Ostrzegł przed próbami podzielenia krajów Europy i wezwał do stworzenia unii energetycznej.
- Cały świat już dziś uważa atak na Ukrainę za możliwy, jeżeli przyzwyczailiśmy się do tej myśli, to jest to dowód na to, jak dramatycznie zmieniła się sytuacja - zauważył szef rządu w rozmowie opublikowanej w dostępnym od czwartku wydaniu lewicowo-liberalnego tygodnika.
Tusk zaznaczył, że problem obecności NATO, w tym powstanie tarczy antyrakietowej, jest w Polsce cały czas sprawą aktualną. - Nasz rachunek jest prosty: lepsza od wszystkich papierowych gwarancji jest fizyczna obecność NATO w Polsce - wyjaśnił. Dodał, że realizacja tych planów jest zgodna z interesami UE, gdyż właśnie na Wschodzie przebiega "prawdziwa granica zewnętrzna Unii".

czytaj więcej>>>

08.25

Zatrzymano dziewięciu członków oddziałów specjalnych Berkut podejrzanych o udział w zabijaniu  demonstrantów 20 lutego na kijowskim Majdanie - podała ukraińska telewizja 5. Kanał, powołując się na prokuratora generalnego Ukrainy Ołeha Machnickiego.

- To tak zwana "czarna kompania", która służyła do operacji specjalnych - powiedział Machnicki. Według niego, "czarnej kompanii" wydawano broń, w tym snajperską. Poinformował, że podjęto kroki żeby zatrzymać kolejnych czterech podejrzanych i są prowadzone czynności śledcze, aby ustalić tożsamość następnych.

REKLAMA

Zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Bahaniec dodał, że zasadniczo Berkut nie otrzymywał broni palnej, a jedynie funkcjonariusze jego "czarnej kompanii". "Ich zadaniem było - tak twierdzą, ale my im do końca nie wierzymy - odpowiadanie ogniem na ataki manifestantów oraz umożliwienie zasadniczym siłom Berkutu, które były nieuzbrojone, wycofanie się ulicą Instytucką w okolice ulicy Bankowej" w centrum Kijowa - powiedział.

W krwawych starciach przeciwników ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z siłami bezpieczeństwa, do których doszło w Kijowie między 18 a 20 lutego, zginęły 103 osoby, a ponad 1500 zostało rannych.

08.05

Krymscy Tatarzy rozpoczęli przygotowania do własnego referendum.

07.35

Należy odbudować siły USA w Europie, by zapewnić pokój i uspokoić naszych sojuszników w Europie Wschodniej - apeluje były dowódca sił NATO na naszym kontynencie James Stavridis. To oznacza duże koszty, bo np. w Polsce brak struktur, by na stałe wysłać znaczne siły.

REKLAMA

Stavridis wysoko ocenił zdolności rosyjskich sił. Ale jego zdaniem szanse, by prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się ich użyć, by zaatakować kolejne regiony Ukrainy są niskie: - może jedna na trzy.  Z wojskowej perspektywy pokonanie Ukraińców poszłoby im łatwo, ale nie obyłoby się to bez kosztów - powiedział, przewidując opór ze strony wojsk ukraińskich i ofiary. Nie myślę, że Putin chciałby, by takie sceny były pokazywane w telewizjach na całym świecie - dodał Stavridis.

czytaj więcej>>>

07.16

Rozkaz strzelania do demonstrantów na Majdanie wydał osobiście Wiktor Janukowycz. Takie są wyniki śledztwa prowadzonego przez ukraińskie organy ścigania.

Prokurator generalny Ołeh Machnycki powiedział, że rozkaz otrzymali kierujący wówczas MSW i Służbą Bezpieczeństwa Witalij Zacharczenko i Ołeksandr Jakymenko. Zatrzymano już kilku funkcjonariuszy Berkutu, a także jednego z dowódców kierującego specjalną grupą, tak zwanym, "czarnym pododdziałem” przeznaczonym do wyjątkowych operacji, który miał broń, w tym też snajperską.

REKLAMA

Na razie ustalono, że strzelano z hotelu Ukraina. Śledczy nie wykluczają, że snajperzy byli też na dachach innych budynków w centrum stolicy. Badane jest też to, czy do demonstrantów strzelali funkcjonariusze innych oddziałów, na przykład Alfa Służby Bezpieczeństwa.

W czasie zamieszek w centrum Kijowa pod koniec lutego zabitych zostało ponad sto osób.

Twitter
Twitter

07.00

Prezydent Łotwy Andris Berzins poprosił patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla o odłożenie zaplanowanej na maj wizyty w Rydze. W programie łotewskiej TV "Panorama" poinformowano, że  Berzins zaproponował wizytę w późniejszym terminie.
Przedstawicielka łotewskiego prezydenta Liga Krapane przyznała, że decyzja o przełożeniu wizyty została podjęta w związku z napiętą sytuacją międzynarodową.

REKLAMA

06.50

USA zwiększają stacjonujące w Europie siły reagowania kryzysowego do 675 żołnierzy piechoty morskiej poprzez wysłanie 175 dodatkowych marines do rumuńskiej bazy w pobliżu Morza Czarnego.
Żołnierze ci wchodzą w skład zespołu szybkiego reagowania z dowództwem w Moron w Hiszpanii i są przewidziani przede wszystkim do działań w Afryce, choć mogą zostać skierowani dokądkolwiek - powiedział rzecznik Pentagonu, pułkownik Steve Warren. Dodał, że decyzję o wzmocnieniu kontyngentu w Rumunii podjęto w ubiegłym roku, jeszcze przed obecnym kryzysem spowodowanym aneksją Krymu przez Rosję.

06.35

Prezydent Stanów Zjednoczonych spotka się w czwartek z liderami demokratów i republikanów w Kongresie, aby omówić sytuację na Ukrainie. W rozmowach, oprócz Baracka Obamy oraz wiceprezydenta Joe Bidena wezmą udział lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid, lider republikańskiej mniejszości Mitch McConnell oraz przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner i liderka demokratycznej mniejszości w Izbie Nancy Pelosi.
W środę Izba Reprezentantów opowiedziała się za gwarancjami kredytowymi dla Kijowa na sumę 1 miliarda dolarów. W zeszłym tygodniu pakiet pomocy przegłosował tamtejszy Senat.

06.05

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS.
- Biorąc pod uwagę pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, rząd USA postanowił, że wszelkie kontakty NASA z przedstawicielami władz rosyjskich zostaną zawieszone - brzmiał komunikat agencji.
Zgodnie z notą rozesłaną do pracowników, mają oni zakaz podróżowania do Rosji, a także przyjmowania rosyjskich gości. Zabrania się im również aż do odwołania organizowania z Rosjanami telekonferencji.
Wyjątkiem jest program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). NASA oświadczyła w środę, że wraz ze stroną rosyjską będzie pracowała na rzecz bezpiecznego i dalszego jej funkcjonowania.

czytaj więcej>>>

REKLAMA

05.50

Do ukraińskiej armii zmobilizowano już 19 tys. żołnierzy - poinformował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij na briefingu w Kijowie.

05.00

Petro Poroszenko faworytem majowych wyborów prezydenckich pna Ukrainie. Według sondażu opublikowanego przez organizację "Postępowe Inicjatywy Prawne" Poroszenko liczyć na poparcie 38,3 proc. ankietowanych.

czytaj więcej>>>

IAR/PAP/inne/iz, bk, agkm

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej