Poniedziałek wielkanocny: odrodzenie do nowego życia
- Na ten dzień Kościół przedłuża naszą radość płynącą ze Zmartwychwstania, żebyśmy nasiąknęli tą Prawdą. Śmigus dyngus zaś jest pewną intuicją ludową, przełożeniem prawdy płynącej z naszego chrztu, woda jest bowiem symbolem nowego życia, odrodzenia – tłumaczy znaczenie poniedziałku wielkanocnego ks. Krzysztof Ołdakowski.
2014-04-20, 23:50
Ks. Krzysztof Ołdakowski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia zwracał uwagę, że o ile w okresie Wielkiego Postu mamy bardzo wiele różnych nabożeństw: droga krzyżowa, rekolekcje, Gorzkie żale, różne formy pokuty, wyrażone poprzez jałmużnę, post, modlitwę, postanowienia i spowiedź, o tyle okres wielkanocny „wydaje się być stosunkowo pusty’.
>>> Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia >>>
- Tak sobie myślę, że łatwiej jest przeżywać mękę i śmierć Chrystusa niż cieszyć się jego Zmartwychwstaniem. Może to wynika także z faktu, że nie jest ono naszym realnym doświadczeniem, czymś żebyśmy mogli mieć ludzką pewność, w stu procentach – zastanawiał się ks. Ołdakowski.
Podkreślił, że w pierwotnym Kościele bardzo zwracano w tym czasie uwagę na wymiar radości. Dlatego, jego zdaniem, okres wielkanocny „prosi się wręcz o jakieś elementy radosnej pobożności, żeby ta Wielkanoc była fizycznie w nas obecna”.
pp
REKLAMA