Parlament Europejski - kompetencje i zadania

Europarlament jest jedynym zgromadzeniem i jedyną instytucją Unii Europejskiej, której członkowie wybierani są w wyborach bezpośrednich. Najbliższe eurowybory w Polsce odbędą się już 25 maja!

2014-04-28, 15:00

Parlament Europejski - kompetencje i zadania
Sala plenarna Parlamentu Europejskiego. Foto: Parlament Europejski

PE jest przede wszystkim organem prawodawczym, który wspólnie z Radą Europejską stanowi akty prawne. Europarlament bierze współudział w uchwalaniu budżetu UE oraz udziela Komisji Europejskiej (unijna instytucja zarządzająca wydatkami z funduszy UE) absolutorium z jego wykonania. W przeciwieństwie do parlamentów krajowych nie posiada prawa inicjatywy ustawodawczej.

Parlament Europejski może też kontrolować inne instytucje unijne oraz posiada, do pewnego stopnia, uprawnienia kreacyjne (wyboru składu innych organów Unii): zatwierdza KE i jej przewodniczącego; ma prawo uchwalenia wotum nieufności wobec Komisji; ma prawo zadawania pytań komisarzom; ma możliwość zadawania pytań Radzie; ma prawo do ustanawiania komisji śledczych; powołuje Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Europarlament dysponuje także szerokimi uprawnieniami opiniodawczymi.

Eurowybory 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Oficjalną siedzibą PE jest Strasburg, ale to w Brukseli odbywa się większość obrad  i mieszczą się tam biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

REKLAMA

PE nie używa jednego języka obrad. Posiedzenia odbywają się symultanicznie we wszystkich językach Unii, tzn. każdy poseł może mówić w dowolnym języku urzędowym UE, a jego wystąpienie jest tłumaczone na bieżąco na wszystkie pozostałe języki.

Parlament Europejski obecnie składa się z 766 posłów (po czerwcowych wyborach w PE będzie 751 eurodeputowanych), wybranych w 28 Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Od 1979 r. posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat. Liczba posłów do PE z każdego kraju jest w przybliżeniu proporcjonalna do liczby jego ludności. Na mocy traktatu lizbońskiego żaden kraj nie może mieć mniej niż 6 lub więcej niż 96 przedstawicieli.

REKLAMA

Kandydaci do parlamentu startują w wyborach zwykle w barwach którejś z partii istniejącej w danym kraju, jednak po wejściu do PE przyłączają się do jednej z frakcji politycznych funkcjonujących oficjalnie w Europarlamencie (lub pozostają niezależni). Posłowie dobierają się w grupy polityczne według podobieństwa poglądów. Politycy zasiadają w izbie parlamentu według przynależności do frakcji, a nie według przynależności narodowej.

Kto z kim, czyli frakcje w Parlamencie Europejskim >>>

Parlament wybiera spośród swych członków przewodniczącego na 2,5-letnią kadencję, który reprezentuje PE na zewnątrz i kieruje jego obradami. Obecnie tę funkcję sprawuje Martin Schulz, przed nim na czele Europarlamentu stał Jerzy Buzek.

Parlament Europejski/Wikipedia/aj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej