Cała Polska obchodziła święto Konstytucji 3 Maja

223 lata temu uchwalono w Polsce pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą.

2014-05-03, 21:56

Cała Polska obchodziła święto Konstytucji 3 Maja

Posłuchaj

Ksenia Maćczak o obchodach 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie/IAR
+
Dodaj do playlisty

W Warszawie prezydent z okazji święta wręczył odznaczenia 24 osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa. Bronisław Komorowski podczas przemówienia mówił, że Konstytucja 3 Maja była próbą przełamania słabości ówczesnej Rzeczpospolitej i jej uzależnienia do Rosji. Dodał, że powinniśmy być wdzięczni twórcom pierwszej polskiej ustawy zasadniczej. Przypomniał, że ponad 200 lat temu rosyjska interwencja, wspierana przez polskich zdrajców z Targowicy, udaremniła wcielenie w życie ustawy zasadniczej.
Komorowski zaznaczył, że została ona na lata przestrogą i wskazówką, iż do utrzymania wolności konieczny jest rozwój i modernizacja.

Wcześniej w Archikatedrze świętego Jana odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Kardynał Kazimierz Nycz mówił w homilii, że Polakom potrzeba narodowej jedności.
Państwo silne i nowoczesne
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja świętowali także mieszkańcy Łomży. Odbyła się msza święta w intencji kraju pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego, a wcześniej uroczysta odprawa pocztów sztandarowych. Jak wspominano podczas uroczystości, "dzieło Sejmu 4-letniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli państwa silnego i nowoczesnego".

<<<223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja>>>
Z kolei w Rzeszowie główne uroczystości odbyły się na Rynku. Oprócz przedstawicieli władz i reprezentacji żołnierzy, policjantów, strażaków oraz harcerzy nie zabrakło mieszkańców.

FILM: - Szanujmy naszą współczesną konstytucję. Doceńmy efekty naszej walki, wyrzeczeń i poświęceń, efekt naszej pracy i wysiłku, mądrości twórców odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Ojczyzny - wzywał Bronisław Komorowski.
TVN24/x-news

REKLAMA

W Suwałkach przewidziano w sobotę mszę świętą, przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów pod „Dębem Wolności” i pokaz musztry paradnej. W Muzeum Okręgowym zaplanowano projekcję filmu "Kościuszko pod Racławicami", natomiast w Suwalskim Ośrodku Kultury koncert zespołu "Suwalszczyzna". W programie uroczystości znalazły się pieśni patriotyczne i pokaz tańców narodowych. Wzięli w nich udział między innymi przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, kombatanci i służby mundurowe.
Nawiązanie do sytuacji na Ukrainie
W Bydgoszczy zaplanowano widowisko muzyczne, mszę świętą i okolicznościowe przemówienia - mieszkańcy spotkali się na Starym Rynku. Nabożeństwu i wspólnej modlitwie w intencji kraju przewodniczył biskup Jan Tyrawa.

Prezydent
Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczy we wręczeniu orderów i odznaczeń państwowych, w ramach uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja PAP/Rafał Guz

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski mówiąc o Konstytucji nawiązał do tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

REKLAMA

Jak mówił, wskazania zawarte w tym dokumencie wyznaczyły także dzisiejsze nasze powinności i prawa obywatelskie. Dlatego taką wagę przywiązujemy do zapewnienia obywatelom poczucia bezpieczeństwa we własnym państwie. Dodał, że wydarzenia ostatnich miesięcy za wschodnią granicą najlepiej pokazały, że integracja z NATO i Unią Europejską były właściwym wyborem.

FILM: słynny obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" ożył przed Archikatedrą na warszawskim Starym Mieście.

TVN24/x-news

REKLAMA

>>> Akcja w USA: "W naszym domu mówimy po polsku" >>>
Z kolei wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Niedźwiedzki mówił, że warto podejmować próby, by realizować wartościowe cele, bo nawet jeśli będę nieudane, to budują one i rozwijają nowe doświadczenia. Jak powiedział, wielu historyków zwraca uwagę, że Konstytucja 3 maja nie uchroniła Polski przed rozbiorami, niemniej była próbą potrzebną i impulsem zmian w wielu krajach na świecie, a ostatecznie stała się podstawą budowy wolnej i niepodległej Polski. 3-majowe uroczystości na bydgoskim Starym Rynku zakończyło widowisko muzyczne z udziałem Orkiestry Wojskowej oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska".
Harcerze, wojsko i defilada
W Białymstoku harcerze rozdawali biało-czerwone chorągiewki. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego miała miejsce defilada, przemówienia i apel pamięci. Pojawili się także harcerze. Na Rynku Kościuszki pokazywany był sprzęt Wojska Polskiego i służb mundurowych, a w parku imienia Konstytucji 3 maja - pokaz sprawności kawaleryjskiej.

Uczestnicy
Uczestnicy na trasie XXIV Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie PAP/Leszek Szymański

Z kolei w Kwidzynie na placu teatralnym odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych. Mieszkańcy i aktorzy wykonali wspólnie między innymi „Czerwone Maki”, „Rotę”, czy „Hej ułani”.

223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.

REKLAMA

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

<<<Prezydent Komorowski w radiowej Jedynce>>>

pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej