Kto pomoże ofiarom stalkingu?
Choć najczęściej dotyczy osób publicznych i celebrytów to ofiarą uporczywego nękania za pomocą SMS, maili czy portali społecznościowych może stać się każdy. Nie ulega wątpliwości, że stalking to w Polsce problem społeczny.
2014-05-15, 16:09
Posłuchaj
Do tej pory ochrona praw ofiar stalkingu była znacznie utrudniona, gdyż nie istniał jeden sprawny instrument ochrony osób pokrzywdzonych takimi działaniami. Często zdarzało się, że działania stalkerów nie odpowiadały opisom przestępstw w nich zawartych.
Kiedy mówimy o stalkingu?
Zgodnie z obowiązującym prawem złośliwe i powtarzające się prześladowanie oraz dokuczanie innej osobie, wyrządzające krzywdę jest przestępstwem. Karą za takie zachowanie jest kara pozbawienia wolności do 3 lat.
- W ostatnich latach staliking stał się zjawiskiem powszechnym głównie ze względu na rozwój nowych technologii i ułatwieniu dostępu do Internetu. W tej chwili każdy ma swój telefon komórkowy, z którego każdy bez większego wysiłku może wysłać wiadomości i zniszczyć czyjeś życie – powiedziała komisarz Iwona Kuc z KG Policji.
- Sprawcy prześladują ofiary wykorzystując do tego różne narzędzia. Wysyłają nie tylko smsy czy emaile oraz drogie prezenty, kwiaty, których ofiary. To nie tylko nękanie, ale często podszywanie się pod osobę wykorzystując jej dane osobowe i wizerunek. Bardzo często celem stalkingu jest zemsta na ofiarze - dodała Jagna Piwowarska, Prezes Fundacji „ Można inaczej”,
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA