Antychińskie nastroje w Wietnamie

W odpowiedzi na chińską operację przesuwania platformy wiertniczej w pobliże Wysp Paracelskich doszło do eskalacji konfliktu z Wietnamem. W wyniku starć, w ciągu doby zginęły co najmniej 22 osoby.

2014-05-15, 19:50

Antychińskie nastroje w Wietnamie

Posłuchaj

15.05.14 Wojciech Jakóbiec: „Ta sytuacja prawdopodobnie uderzy w wietnamską gospodarkę”
+
Dodaj do playlisty

Wyspy Paracelskie od lat są przedmiotem sporu między Chinami a Wietnamem. Tym razem sytuacja wymknęła się spod kontroli i Wietnamczycy spalili kilkadziesiąt chińskich fabryk. Ofiarą antychińskich nastrojów padło również kilka fabryk japońskich i koreańskich.

– To pokazuje, jak niebezpieczne jest stymulowanie nacjonalistycznych nastrojów. Gdy w Chinach dochodziło do tego typu protestów antyjapońskich, władze były ostrożne i je wygaszały. Widać, że władze wietnamskie sobie z tym nie poradziły – powiedział w PR24 Wojciech Jakóbiec.

Porozumienie polsko-chińskie

Zakończyło się spotkanie koordynatorów narodowych Sekretariatu Współpracy Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami. Ta platforma współpracy, zainicjowana dwa lata temu przez chińskiego premiera, rozpoczęła również dyskusję o stosunkach Unii Europejskiej z Chinami. Czy ta inicjatywa przynosi nam korzyści?

– Berlin i Paryż uprawiają wobec Chin politykę na własną rękę, blokując sformułowanie wspólnej ogólnoeuropejskiej polityki. Byłaby ona na pewno o wiele skuteczniejsza, ale jest w tej chwili nierealistyczna. Dlatego w interesie Polski jest otwieranie furtek do potencjalnego wykorzystania. Na przykład poprzez tworzenie tej formuły bliższego dialogu z Chinami, gdzie pod każdym względem jesteśmy największym graczem – stwierdził Wojciech Jakóbiec.

REKLAMA

Polska wieprzowina w Chinach

Przez pierwszy rok, w którym polska wieprzowina była dopuszczona na chiński rynek, nasze zakłady produkcyjne wyeksportowały tam ponad 100 tysięcy ton mięsa, czyli tyle samo, co na rynek rosyjski. 24 lutego chińczycy wprowadzili embargo po wykryciu w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń. Minister rolnictwa Marek Sawicki złożył oficjalną wizytę w Chinach, aby zachęcać do korzystania z oferty polskich producentów żywności.

– To duży sukces i potwierdzenie, że polska branża rolno-spożywcza ma bardzo mocną pozycję. Polskie produkty spożywcze cieszą się znakomitą opinią ze względu na wysoką jakość i konkurencyjne ceny. Myślę, że kierunek chiński to znakomity pomysł, ponieważ rośnie tam konsumpcja i zmienia się jej struktura – podkreślał Wojciech Jakóbiec.

W audycji Tomasza Sajewicza i Wojciecha Jakóbca również przegląd najciekawszych informacji z chińskiej prasy.

PR24/Anna Mikołajewska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej