Sportowe sukcesy i porażki
W ostatnim ćwierćwieczu w Polsce dokonało się wiele pozytywnych przemian – zmienił się ustrój polityczny i gospodarczy, a jakość życia społeczeństwa uległa znaczącej poprawie. Jednak z perspektywy sportu ostatnie dwadzieścia pięć lat nie było tak różowe.
2014-06-03, 12:34
Posłuchaj
W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej odnieśliśmy wiele znaczących sukcesów sportowych. W tym czasie triumfy święcili nasi olimpijczycy, a piłkarze zdobywali medale mistrzostw świata.
- Sport jest jedyną dziedziną życia, która w ostatnim dwudziestopięcioleciu zanotowała straty, a nie zyski. Lata 60. i 70. ubiegłego wieku były czasem sportu. Sukcesy odnosili nasi pięściarze, mieliśmy również świetnych lekkoatletów. Problem polega na tym, że później sport uznano za synonim komunistycznej propagandy – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Person, senator RP oraz były dziennikarz sportowy.
Upadek lat 90.
Mimo że jeszcze na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku reprezentanci Polski zdobyli aż dziewiętnaście medali, czas spektakularnych sukcesów przechodził do historii.
- Mieliśmy do czynienia z totalnym upadkiem sportu. W latach 90. mnóstwo klubów przestało istnieć. W czasach PRL-u sport był dla wielu ludzi szansą na lepszą przyszłość. To sprawiało, że sportowcy byli bardzo zdeterminowani i chcieli odnieść sukces. Później duży nacisk zaczęto kłaść między innymi na edukację – zauważył Gość PR24.
REKLAMA
Wielkie imprezy
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej organizowane przez Polskę i Ukrainę – wbrew wielu wątpliwościom towarzyszącym tej imprezie – okazały się sukcesem. Euro 2012 miało zapoczątkować erę wielkich wydarzeń sportowych nad Wisłą. Tymczasem w ubiegłotygodniowym referendum krakowianie opowiedzieli się przeciw organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku.
- Polacy dobrze się czują w destrukcji. Zapewne większość krakowian, która nie poszła na referendum, popierała ideę organizacji igrzysk. Jednak kampania promocyjna na rzecz propagowania organizacji igrzysk w Krakowie nie była dobrze przeprowadzona. Nadal jest w nas dużo sceptycyzmu – zauważył Andrzej Person.
Zdaniem Andrzeja Persona organizacja dużych wydarzeń sportowych to najlepszy sposób promocji kraju.
Na przełomie sierpnia i września 2014 roku w Polsce odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn.
REKLAMA
25 km na 25 lat wolności
Datę pierwszych częściowo wolnych wyborów można uczcić na różne sposoby. Radość z okazji rocznicy transformacji można wyrazić udziałem w biegu pod hasłem „25 kilometrów na 25 lat wolności”. Do biegu może przyłączyć się każdy, a osoby spoza Warszawy mogą się skrzyknąć z przyjaciółmi i przebiec taki sam dystans w swojej miejscowości.
4 czerwca Robert Korzeniowski przebiegnie 25 km na 25-lecie. Wystartuje o 6 rano od strony ul. Batorego na wysokości parkingu i wykona 12,5 okrążeń po dwa kilometry. Razem z nim pobiegną m.in. Maciej Kurzajewski, Przemysław Babiarz, Tomasz Lis.
- Pomysł wspólnego biegu to dobra okazja do tego, by świętować zwycięstwo i wspólnie coś przeżyć. Jako 21-latek brałem udział w tych czerwcowych wyborach, które dla nas były przepustką do wolności. Dlatego warto wstać rano i dołączyć do nas, by przebiec dystans na miarę swoich możliwości - powiedział Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski.
PR24/MP/PO
REKLAMA
REKLAMA